První stovky lidí se dnes na pražském Žofíně rozloučily se zpěvákem Karlem Gottem. Na většině účastníků smutečního obřadu je vidět pohnutí, mnozí mají slzy v očích, někteří projdou pomalu vytyčenou cestu, jiní se zastaví a chtějí zůstat co nejdéle. Někteří z milovníků Gottových písní drží emoce na uzdě, ale jakmile zazní ve skladbě písní ta jejich oblíbená, propukají v pláč. Atmosféra v sále je ale klidná a důstojná, lidé přicházejí ke zpěvákově rakvi už dvě hodiny.
Do sálu vcházejí vyhrazeným koridorem, před pódiem s rakví pokládají květiny, krátce se zastavují, někteří si rakev ozdobenou velikou květinovou aranží fotografují. Spočinou pohledem na velké černobílé Gottově fotografii, která nad pódiem visí. Po chviličce všichni odcházejí, obejdou sál a místo s asi třemi desítkami věnců od státních institucí i přátel a před východem ze sálu se ještě loučí posledním pohledem na rakev.
Velký Gottův portrét je umístěn také v mezipatře, kudy lidé do hlavního sálu přicházejí, a ozdoben je vysokými stojícími girlandami květin v zelenobílé kombinaci. Velkorysá květinová výzdoba dominuje i předsálí, kam lidé jedním schodištěm přicházejí a druhým z něj odcházejí. Fotografují sami sebe již při příchodu a dokumentují si také prostředí žofínského paláce a květinové instalace. Samotný sál zdobilo celou noc pět lidí.
Někteří z těch, kdo již vycházejí ze sálu, zůstávají v předsálí a poslouchají Gottovy písně. Třetí portrét zpěváka je umístěn v přízemí, kudy lidé odcházejí a kde se mohou u fotografie také sami vyfotit. S telefonem v ruce připraveni pořizovat snímky přicházejí téměř všichni, kdo se rozloučení účastní.
Lidé, kteří jako první do sálu vstoupili, byli s organizací rozloučení spokojení. Gottova obdivovatelka, která přijela z Ústí nad Labem, řekla, že jí pořadatelé poskytli i ochranu proti zimě a cesta i čekání podle ní stály za to. Také žena z Třebíče měla v očích slzy, říkala, že Karel Gott ji vychoval. Všichni si pochvalovali organizaci smutečního aktu.
Rakev je obklopena vysokými bílými hořícími svícemi, po stranách pódia stojí vojáci. Na pódiu vedle státní vlajky je vystaveno Gottovo vyznamenání za zásluhy I. stupně, které zpěvák v roce 2009 obdržel od tehdejšího prezidenta Václava Klause. Po rozhodnutí vlády se rozloučení koná se státními poctami. U stupínků vedoucích k rakvi stojí čtyři muži, kteří jsou připraveni napomáhat plynulému postupu smutečních hostí a pomáhají umisťovat květiny. Kolem 09:30 byly již dva schody k pódiu květinami zaplněné.
Většina lidí má drobnou kytičku, mnozí přinášejí ale i veliké kytice. V sále zní výběr Gottových písní, pořadatelé zvolili pomalejší skladby. Zaznívají i písně v němčině.
V okolí Slovanského ostrova panuje klidná atmosféra, lidé čekají ve frontě trpělivě. Ti, kteří dorazili v 07:00, byli kolem půl hodiny po otevření Žofína jen pár metrů od vstupu na mostek spojující Masarykovo nábřeží a Slovanský ostrov. Někteří fanoušci dorazili z Prahy, další ze Slovenska. "Přijeli jsme z Košic. Jsme tu za známými, tak jsme tu příležitost využili k rozloučení s Karlem Gottem," řekl starší manželský pár z Košic.
Po odchodu z paláce Žofín lidé venku čekají ve frontách, aby se mohli zapsat do čtyř silných kondolenčních knih.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.