Čt 27. 8. 2026Otakar
Domácí

Zákaz pivních kol v Praze se zdrží kvůli námitce

ČTK1 minuta čtení26. 7. 2019, 11:13
ilustrační foto.
ilustrační foto. · Foto: benevelli.cz

V širším centru Prahy zatím nezačne platit zákaz takzvaných pivních kol, tedy vozítek servírujících alkohol skupinám turistů. Vedení metropole je chtělo zakázat od srpna, proti opatření však podala na ministerstvo dopravy námitku firma, která provozuje pivovar dodávající kolům pivo. Novinářům to sdělil primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Ministerstvo nyní musí námitku vypořádat a není jasné, jak dlouho to potrvá, protože není stanovena lhůta.

Námitku systémové podjatosti podle Schienherra podala firma Gwern, která provozuje v Nupakách pivovar. "Společnost dodávala pivo do beer biků, a jde tak bohužel pravděpodobně jen o případ toho, jak zákaz zdržet a jen udržet byznys co nejdéle," uvedl náměstek. "Doufáme, že zákaz se posune nejdéle o několik týdnů," dodal. Vyjádření firmy Gwern shání. Společnost Beer bike Prague, která kola v Praze provozuje, podala připomínky pouze při schvalování zákazu na magistrátu.

Vedení města připravilo zákaz kol pro celou oblast širšího centra metropole. Pivní kola, na která se vejde kolem 15 popíjejících turistů, považují zástupci koalice za projev "alkoturismu", proti kterému chtějí bojovat.

Pivní kola jsou další z řady turistických atrakcí, na něž si v posledních letech stěžují obyvatelé centra města. Magistrát v minulosti pomocí změny zákona docílil zákazu vozítek segway, řešilo se i omezení tzv. elektrokoloběžek, připomínajících spíše mopedy, nebo jízdních kol v některých pěších zónách. Problém s pivními koly se dotkl i jiných evropských metropolí, například Amsterodam je předloni zakázal.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Z virtuálních polí mezi skutečné stroje. Hráči Farming Simulatoru se setkali na Zemi živitelceBlogy a komentáře

Z virtuálních polí mezi skutečné stroje. Hráči Farming Simulatoru se setkali na Zemi živitelce

Země živitelka je místem, kam lidé tradičně míří za zemědělskou technikou, hospodářskými zvířaty i novinkami z oboru. Pro jednu skupinu návštěvníků ale znamenala ještě něco navíc. Na českobudějovickém výstavišti se osobně setkali hráči a příznivci Farming Simulatoru, kteří se do té doby znali převážně z internetu, streamů a společného hraní.

Skoro polovina zraněných dětí v autě. Proč mama taxi není řešení a co funguje?Domácí

Skoro polovina zraněných dětí v autě. Proč mama taxi není řešení a co funguje?

Kampaň Markéta se Zebrou míří na Českou televizi. Data za posledních šest let ukazují nepříjemnou pravdu: téměř polovina dětí zraněných v silničním provozu seděla v autě jako spolucestující. Přivézt dítě ke škole autem tedy zdaleka neznamená přivézt ho bezpečně.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook