Počasí dnes23 °C, zítra18 °C
Čtvrtek 2. května 2024  |  Svátek má Zikmund
Bez reklam

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Podle dat firmy Kaspersky se s falešnou aplikací za poslední dva dny setkalo okolo 500 uživatelů. Poprvé byl škodlivý program zjištěn ve středu 17. července. Po stažení aplikace vydávající se za FaceApp z neoficiálních zdrojů a jejím nainstalování se zobrazí falešné hlášení o chybě. Aplikace se následně zdánlivě odstraní. Škodlivý modul MobiDash obsažený v aplikaci nicméně v zařízení zůstává schovaný a zobrazuje reklamy.

"Kyberzločinci stojící za vývojem MobiDash často ukrývají svůj adware v programech, které se na první pohled tváří jako oblíbené aplikace nebo služby. Vzhledem k tomu, že falešná verze FaceApp měla během pár dnů stovky obětí, můžeme bohužel ještě očekávat jejich strmý nárůst. Chceme proto uživatele nabádat k tomu, aby si nestahovali aplikace z neoficiálních zdrojů a chránili svá zařízení bezpečnostními programy," uvedl expert Kaspersky na kybernetickou bezpečnost Igor Golovin.

Americký senátor Chuck Schumer požádal tento týden Federální úřad pro vyšetřování (FBI), aby se aplikací FaceApp zabývala, protože má podezření, že program ohrožuje národní bezpečnost a právo Američanů na soukromí. Schumer FBI upozornil, že FaceApp umožňuje správcům programu získat "úplný a neodvolatelný" přístup k osobním datům a fotografiím uživatelů. Petrohradská firma podle moskevského rozhlasu tvrdí, že získané informace nikomu nepředává ani neprodává.

Kaspersky Lab je na Západě podezírána ze spolupráce s ruskými tajnými službami. Její zakladatel Jevgenij Kasperskij, absolvent školy sovětské rozvědky KGB, byl loni v lednu zařazen na sankční seznam USA. Firma koncem roku 2017 zažalovala americkou vládu kvůli tomu, že v obavách z možné špionáže zakázala používání jejích produktů v úředních počítačích. Před užíváním antivirového softwaru Kaspersky Lab varovalo i britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) nebo izraelská tajná služba. Ruská společnost ale popírá, že by Kremlu pomáhala.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, Rusko, internet, kriminalita, FaceApp, Kaspersky Lab, FBI, Charles Schumer, KGB, USA

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.