Obvodní soud pro Prahu 1 uznal Janu Nečasovou, dříve Nagyovou vinnou ze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Po předběžném projednání obžaloby ji v neveřejném jednání minulý týden v pátek udělil roční podmínku. To dnes řekl olomoucký státní zástupce Pavel Komár. Žalobci podle něj proti rozhodnutí podají odpor, a v případu proto bude nařízeno hlavní líčení.
Součástí rozhodnutí je také zastavení trestního stíhání zpravodajce Jana Pohůnka. Případy zbylých dvou obžalovaných v kauze, šéfů VZ Ondreje Páleníka a Milana Kovandy soud postoupil k vyřešení ministerstvu obrany. Komár uvedl, že páteční rozhodnutí soudkyně Heleny Králové dostalo dozorující Vrchní státní zastupitelství v Olomouci do datové schránky dnes.
Podle Komára vydala soudkyně trestní příkaz u bývalé šéfky kanceláře expremiéra Petra Nečase Jany Nečasové, dříve Nagyové kvůli zneužití pravomoci. Je to roční podmíněný trest s odkladem na čtyři roky. Žalobci prý podají odpor, případ proto podle trestního řádu projedná soud v hlavním líčení.
V případě Páleníka a Kovandy soudkyně případ postoupila ministerstvu obrany, pod které spadá VZ, kvůli případnému kázeňskému provinění. Také proti tomu podají žalobci stížnost, kterou projedná Městský soud v Praze. Soud na to má tři dny. Žalobci podle Komára rovněž podají stížnost ohledně zastavení trestního stíhání Pohůnka.
Podle žalobců zneužila v roce 2012 tehdy Nagyová zpravodajce VZ ke sledování Nečasovy manželky Radky. Kauza vedla k pádu Nečasovy vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil. Zpravodajci odmítají tvrzení o sledování. Podle nich dostali úkol "z nejvyšších míst", aby provedli tzv. kontrasledování, tedy prověřili podezřelý pohyb kolem tehdejší manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát.
Kauza kolem Nagyové se kromě exposlanců týká tajných služeb
Výběr událostí v případu Jany Nagyové (nyní Nečasové), která byla obžalována ze zneužití Vojenského zpravodajství, VZ
(soud dnes zastavil trestní stíhání vojenského zpravodajce Jana Pohůnka v kauze údajného zneužití VZ):
2013:
-
12. června - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) provedl zásah na řadě míst v ČR, včetně úřadu vlády.
-
13. června - Objevila se jména zadržených, šlo mj. o exposlance ODS Petra luchoře, exministra zemědělství Ivana Fuksu, ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, exšéfa VZ a šéfa Správy státních hmotných rezerv Ondreje Páleníka či ředitele VZ Milana Kovandu.
-
14. června - Vyšetřovatelé předali obvinění osmi z devíti zadržených, dalším obviněným se stal Pohůnek z VZ. Podle policie stála Nagyová v pozadí dohody mezi tzv. rebely ODS a vládou z podzimu 2012. Tehdejší poslanci ODS Marek Šnajdr, Fuksa a Tluchoř se vzdali mandátů, čímž umožnili schválení vládního daňového balíčku. K odstoupení z poslaneckých funkcí byli podle policie motivováni nabídkou členství v orgánech státem řízených společností. Nagyová navíc údajně zneužila VZ ke sledování tří osob, včetně tehdejší manželky premiéra.
-
15. června - Ostravský soud poslal do vazby šest lidí, včetně Nagyové, Tluchoře, Fuksy a Pohůnka. O den později rozhodl soud stejně v případě dalšího exposlance Šnajdra.
-
16. června - Premiér Petr Nečas oznámil, že následující den podá demisi. Nečas skončil i v čele ODS.
-
17. června - Ministr obrany Vlastimil Picek dočasně zprostil výkonu služby Kovandu a Pohůnka.
-
8. července - Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan požádal Sněmovnu o vydání Nečase.
-
16. července - Nejvyšší soud vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení exposlance Šnajdra, Tluchoře a Fuksu. Všichni byli propuštěni z vazby. Vrchní státní zástupce následně stáhl žádost o vydání Nečase Sněmovnou.
-
19. července - Všichni hlavní obvinění v kauze Nagyové byli propuštěni z vazby. Kromě Nagyové i Pohůnek, Páleník a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček.
-
28. srpna - Sněmovna byla rozpuštěna; Nečas přestal být poslancem.
-
21. září - Nečas se oženil s Nagyovou.
-
31. října - Nejvyšší soud rozhodl, že exposlance Tluchoře, Šnajdra a Fuksu nelze stíhat ani kvůli jednání mimo Sněmovnu. Zároveň rozhodl, že Nečase lze stíhat i za trestné činy, kterých se mohl dopustit před rozpuštěním Sněmovny v srpnu 2013.
2014:
-
21. ledna - Fuksa, Šnajdr a Tluchoř požádali ministerstvo spravedlnosti o odškodnění za morální újmu, ušlý výdělek a právníky.
-
11. února - Nečasův advokát oznámil, že policie obvinila expremiéra z podplácení v tzv. kauze trafik pro exposlance.
-
4. března - Média přinesla informaci, že policie obvinila Nečasovou (Nagyovou) a lobbistu Iva Rittiga kvůli úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS).
-
14. května - Státní zástupce vyňal případ údajného zneužití VZ z kauzy Nagyová. Tato větev případu je podle žalobců objasněna, zatímco ve zbytku kauzy ještě vyšetřování pokračuje.
-
6. června - Vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu ve věci zneužití vojenské tajné služby. Obžalobě čelí Nečasová, bývalí šéfové rozvědky Páleník a Kovanda i Pohůnek.
-
23. června - Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo stížnosti advokáta Davida Michala, podnikatele Rittiga, jeho obchodního partnera Tomáše Jindry a Nečasové proti usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze údajného úniku informací z BIS.
-
30. června - Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání Pohůnka v kauze údajného zneužití VZ.