Evropská reforma autorského práva otevírá cestu k omezení sdílení obsahu na internetu

Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Podoba směrnice o autorském právu, jak ji včera odhlasoval Evropský parlament, povede k výrazné proměně online sdílení uživatelsky vytvořeného obsahu. Hrozí, že každé video, hudební nahrávka či obrázek potenciálně zasahující do autorsky chráněných práv, bude kontrolován a blokován ze strany online platforem.

„Včerejší hlasování v Evropském parlamentu považujeme za zklamání pro spotřebitele. Pravděpodobně totiž povede k zásadnímu omezení svobody šíření obsahu prostřednictvím internetu,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. Například spotřebitelsky vytvořené video pro nekomerční účely s fotkami z dovolené, ve kterém hraje na pozadí oblíbená hudební skladba tvůrce videa, by podle nových pravidel bylo porušením autorského práva.

Reforma nerespektuje realitu internetového prostoru 21. století, jelikož v dnešní době je považováno za zcela běžné, že se spotřebitelé na internetu vyjadřují sdílením nejrůznějšího obsahu, který mohou i drobně poupravit. „Právní úprava navrhovaná Evropským parlamentem takové sdílení výrazně omezuje, čímž může ovlivnit svobodu projevu, kreativitu a výměnu názorů napříč Evropskou unií,“ upozorňuje Lukáš Zelený.

Je však nutné si uvědomit, že včerejším hlasováním Evropský parlament pouze schválil svou pozici k dalšímu vyjednávání v rámci takzvaného trialogu. Toho se kromě Evropského parlamentu účastní také Evropská komise a Rada EU, v níž mají slovo členské státy. „Na závěrečnou podobu směrnice si budeme muset ještě několik měsíců počkat. S našimi kolegy z evropské spotřebitelské organizace BEUC věříme, že se nakonec podaří dojednat spotřebitelsky příznivější podobu směrnice,“ uzavírá Zelený.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky DTest, Internet, sdílení, Evropská unie, autorské právo, Evropský parlament, spotřebitel, Evropská komise, Rada Evropské unie

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.