Počasí dnes25 °C, zítra26 °C
Pondělí 29. dubna 2024  |  Svátek má Robert
Bez reklam

Stát se zahraničním zpravodajem nikdy nebylo tak snadné. Stačí umět slovensky a žít v cizině

Na pozici zahraničního zpravodaje novinář obvykle stoupá dlouhé roky. Post v cizině se bere jako jeden z vrcholů kariéry reportéra. Zahraniční zpravodajství je ale taky drahé a síť korespondentů si můžou dovolit jen finančně silná média. Slovenská veřejnoprávní RTVS ted zkouší obsadit tyto prestižní pozice uchazeči přes facebookový inzerát. Kvalita neutrpí, tvrdí médium.

„Žijete v zahraničí, zajímáte se o problémy a aktuální dění nejen ve vašem okolí a láká Vás práce televizního či rozhlasového redaktora?“ Pokud si na otázky ve slovenštině odpovíte ano, stačí už jen poslat životopis a motivační dopis na personální oddělení veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) do Bratislavy.

„Takový způsob inzerce je součástí brandingu vyhledávání talentů pro RTVS. Záměrem bylo oslovit široké spektrum uchazečů,“ tlumočí HlídacíPes.org oficiální stanovisko RTVS jeho mluvčí Erika Rusnáková. Zájemci pak prý projdou důkladným výběrem.

Jistota v době trollingu

„RTVS si z nich bude vybírat na základě jasně stanovených kritérii, jako například praxe v médiích, mikrofonický hlas, dokonalé ovládání slovenštiny a cizího jazyka, ovládání reálií země a příslušného regionu, o kterém budou zpravodajsky informovat,“ vysvětluje.

Televize s rozhlasem také uchazeče podrobí hlasovým a kamerovým zkouškám. Jenže v samotném inzerátu nic takového nestojí (viz obrázek).

Navíc – vypadat dobře před kamerou či mít mikrofonický hlas ještě neznamená být dobrým zahraničním zpravodajem. Mezi ty nejzkušenější patří na Slovensku Olga Baková, která pracovala i pro Český rozhlas jako zpravodajka z Washingtonu a pro Českou televizi jako zpravodajka z Bratislavy.

„Post zahraničního korespondenta by měl zastávat jen zkušený novinář, který prošel po kariérním žebříčku. Měl by znát vnitřní chod redakce, její vysílání, potřeby. Musí to být novinář, na jehož zprávy a reportáže se redakce může spolehnout jako na ověřené. V čase fake news, hoaxů a trollingu o to víc,“ kritizuje zmíněný způsob oslovování uchazečů Baková.

Velký český bratr

Z vlastní zkušenosti také připomíná další nutnou „výbavu“ zahraničního zpravodaje, která se nedá získat jen úspěšně složeným konkurzem a následný krátkým tréninkem v rozhlase či televizi: pracovat nepřetržitě, a to často v náročných a stresujících podmínkách či nebezpečných situacích.

„Tenhle člověk reprezentuje médium nejen dovnitř, ale i v zemi, kde působí. Zahraničního korespondenta by si mělo médium vychovat a investovat do něj. Když ho takříkajíc koupí jako hotového člověka, mělo by jít o jasně zdůvodnitelné kroky,“ říká pro HlídacíPes.org.

Česká veřejnoprávní média mají na zahraničních postech vesměs zkušené reportéry, byť právě Slovensko se leckdy bere jako „post pro začátečníky“, tedy pro ty, kdo jdou jako reportéři samostatně do ciziny poprvé.

Slovenská RTVS se také s Českou televizí a Českým rozhlasem sama často srovnává a stejně tak to dělají i její diváci či posluchači.

„Upřímně, RTVS a předtím Slovenská televize a Slovenský rozhlas nikdy úplně nevytvořily vhodné podmínky pro fungování zahraničních postů v porovnání s ČT a ČRo. Finančně byly posty vždy poddimenzované, vedením někdy nepochopené, nedoceněné,“ tvrdí Olga Baková.

Kde vzít nové lidi

Ona sama je právě ve výpovědní lhůtě. Její nedobrovolný odchod z RTVS vyvolal letos na jaře na Slovensku rozruch, nebyla ale jediná, kdo v posledních měsících skončil.

RTVS následně neprodloužila smlouvu čtyřem redaktorům-externistům a později podalo výpověďrovnou 12 dalších redaktorů zpravodajství, ze kterých by se právě zahraniční zpravodajové měli rekrutovat.

To všechno jen necelý rok poté, co RTVS převzal nový ředitel Jaroslav Rezník. Jeho vedení veřejnoprávního telerozhlasu čelilo kritice například za to, že zastavilo investigativní relaci Reportéri, nebo že do vedení zpravodajství přivedlo bývalé mluvčí politiků či státních institucí.

Výběr zahraničních zpravodajů přes Facebook nevnímá RTVS jako problém: „Kvalita zpravodajství tímto způsobem vyhledávání nových spolupracovníků určitě neutrpí.“

Dlouholetá zahraniční zpravodajka Olga Baková a jedna z nejzkušenějších slovenských novinářek to ale vidí jinak: „Obracet se takhle na neprofesionály? Nikdo, kdo má představu (když už ne osobní zkušenost), co to znamená být zahraničním zpravodajem respektovaného média, takový inzerát nemůže zveřejnit.“


Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.

Autoři | Foto Rádio Slovensko | Zdroj hlidacipes.org

Štítky Hlídací pes, Rádio Slovensko, Slovensko, Rozhlas a televize Slovenska, Česká televize, Český rozhlas, Bratislava, Jaroslav Rezník, HlídacíPes.org, Facebook, Slovenská televize, Slovenský rozhlas, Washington, D.C.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Stát se zahraničním zpravodajem nikdy nebylo tak snadné. Stačí umět slovensky a žít v cizině  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.