Jihočeský kraj letos vyhlásil 70 konkurzních řízení na pozice ředitele střední školy. Jednou ze škol, kterých se konkurzy týkaly, byla i budějcká střední průmyslová škola. Do jejího čela byl sedmičlennou komisí zvolen Jaroslav Koreš, který v současnosti učí na gymnáziu a ve svém volném čase vystupuje v kapele s názvem Hovno pankáči. Drbna obdržela anonymní dopis, který se snaží průběh výběrového řízení, které ale podléhá školskému zákonu a vyhlášce, zpochybnit.
Pisatelka ve svém nepodepsaném dopise napadá jednání hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské, která měla svým hlasem rozhodnout o osudu Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a do jejího čela dosadit Jaroslava Koreše, který podle anonymní autorky nemá potřebné vzdělání pro vykonávání práce ředitele.
Všechna výběrová řízení na pozici ředitele školy ale podléhají školskému zákonu a vyhlášce a uchazeči jsou hodnoceni na základě životopisu a vize školy, kterou vypracovali a chtějí uplatnit. Uchazeči musí splňovat pro výkon ředitele školy podmínky zákona o pedagogických pracovnících, ve znění pozdějších předpisů, kde je přesně stanoveno, jaké vzdělávání musí splnit ke dni podání přihlášky. Adepti, kteří nesplňují základní požadavky na funkci ředitele jsou tak vyřazeni už v prvním kole hlasování. Jaroslav Koreš ale podmínky splňuje, postoupil a komisi předložil své vize a stejně jako ostatní uchazeči musel odpovědět na otázky členů komise.
Dopisovatelka dále napadá fakt, že do sedmičlenné komise byli dosazeni dva zástupci učitelského sboru a jeden školní inspektor a že zbylé čtyři hlasy náležely úředníkům odboru školství a hejtmance, která údajně o výsledku rozhodla předem. Poměr hlasů je ale daný zákonem a o složení komise rozhoduje zřizovatel školy. Tím je v případě budějcké strojárny kraj. Vyhláška také uvádí přesný průběh konkurzního řízení a to, že jmenování členů komise podléhá schválení radou kraje a výsledek hlasování komise má pro radu kraje pouze doporučující charakter.
Autorka dopisu ale předkládá i řadu zaujatých názorů: „Také se domnívám, že se hejtmanka neinformovala z médií, včetně internetu. Před hlasováním by měla znát fakt, proč 16-18letí studenti vyhodnotili na gymnáziu nejlepšího učitele, který nosí dredy a hlavně vystupuje na veřejnosti v kapele pod názvem Hovno pankáči.Píši proto, že studenti, se kterými jsem v kontaktu dodnes si zaslouží řádný příklad svého ředitele.“
„Těžko říct, jestli je to, že jsem byl vyhodnocený jako nejlepší učitel kraje, špatně. Já osobně z toho mám docela radost. Je otázka, jestli je to kvůli dredům, to nevím. Bylo potřeba získat asi sto podpisů od studentů a v jedné třídě se dokonce stalo, že děti řekly, že mně to nepodepíšou, protože jsem na ně byl fakt přísný,“ vysvětlil Jaroslav Koreš.
Proti tvrzením v anonymu se dále ohradil: „V komisi bylo sedm lidí, já jsem u toho jednání nebyl a nevím, jak to hlasování probíhalo. Jen vím, že jsem vyhrál. Mám pocit, že jsem dovedl odpovědět na všechno, na co se mne komise před hlasováním ptala. Dostal jsem i dotazy od učitelů z té střední školy, o níž se jednalo a myslím si, že jsem dokázal odpovědět i jim. Jestli se jim moje odpovědi nelíbily, to nedali najevo. A nevím jestli mám být řádným příkladem tím, že bych se ostříhal. Mám pocit, že s dětmi, které jsem učil vycházím dobře.“
Na to konto se vyjádřila i hejtmanka Stráská. „Měřítkem schopností pro mne osobně není až tak délka vlasů, ale především vize do budoucna. A nezapomínejme, že výsledek výběrového řízení ještě musí potvrdit rada kraje,“ napsala k dotazu anonymní pisatelky hejtmanka. „To, že někdo zjevně nedodržel to, co vlastnoručně podepsal, neznamená, že se tak budu chovat i já. Je pozoruhodné, kolik anonymů se v poslední době kolem konkurzů vyrojilo. Máte-li názor, podepište se, prosím,“ dodala.
Nově zvolený ředitel ještě vyjádřil svůj názor ohledně kapely, ve které hraje: „Kdyby se někdo o to zajímal, zjistil by, že tu kapelu máme a děláme to pro srandu. I ten název má celkem srandovní historii a celkově to směřuje k tomu, že to nebereme vážně. Je to hlavně o tom si to užít. Díky hudbě jsem poznal spoustu zajímavých lidí, a i díky tomu jsem na Jirsíkárně udělal zkušebnu, kam mohli žáci chodit zkoušet na aparatuře, kterou zakoupila škola. Dělal jsem třeba i Jirsíkovo rockový večer pro malé kluky i holky a bylo mi jedno, co tam hrají. Nemuseli mít v názvu hovno, abych je tam pustil. Chtěl jsem to dělat pro ty děti. To, že se moje kapela jmenuje Hovno pankáči, je dané a nemám v úmyslu to měnit.“
Podle Koreše v současnosti obecně lidem chybí respekt a to, aby si vážili jeden druhého. „Když si budeme jeden druhého vážit, nebudeme mít potřebu psát anonymy. Jsem pro někoho možná mladý a vypadám, jak vypadám, ale měl bych být respektovaný, stejně jako já respektuji děti a mladé i staré lidi, se kterými jsem pracoval a budu pracovat. V dnešní době se všechno hrotí a všude se to hádá. Já bych chtěl, abychom si vážili jeden druhého i přesto, že spolu nemusíme souhlasit,“ řekl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.