NASA se chystá vyslat v roce 2020 k průzkumu Marsu vrtulník

Autoři | Foto pixabay.com

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánuje vyslat v roce 2020 na Mars kromě robotického vozítka poprvé také vrtulník. Helikoptéra byla speciálně vyvinuta tak, aby byla schopna letu v atmosféře rudé planety, která je stokrát řidší než atmosféra Země.

Žádný létající stroj těžší než vzduch ještě nebyl na jiné planetě zatím testován. Tým NASA čtyři roky pracoval na tom, aby zmenšil funkční helikoptéru "na velikost softbalového míčku" a snížil její váhu na 1,8 kilogramu.

Dvojice protiběžných rotorů autonomní helikoptéry se bude pohybovat rychlostí téměř 3000 otáček za minutu, což je podle NASA asi desetkrát rychleji než u standardních vrtulníků využívaných na Zemi.

"Aby dokázal létat v takto řídké atmosféře, museli jsme stroj vyrobit co možná nejlehčí, a přitom co možná nejvýkonnější," uvedl Národní úřad pro letectví a vesmír.

Vrtulník je rovněž opatřen solárními články k nabíjení lithium-iontových baterií a zahřívacím mechanismem, který udrží stroj v ideální teplotě během mrazivých marsovských nocí.

"NASA se může pochlubit řadou historických primátů. Představa, že nebe nad jinou planetou brázdí vrtulník, je nesmírně vzrušující," prohlásil představitel NASA Jim Bridenstine. "Marsovský vrtulník skrývá mnoho příslibů pro budoucí vědu a průzkum Marsu," dodal.

Mise NASA by měla odstartovat na Mars v červenci 2020. Vrtulník bude řízen ze Země. Během 30denního testovacího období by měl uskutečnit až pět delších letů do vzdálenosti až několik set metrů. Ve vzduchu by se měl během jednoho letu udržet až 90 vteřin.

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky NASA, Mars, vrtulník, Země, průzkum, Jim Bridenstine

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.