Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPátek, 23. května 2025, 07:00
Bolesti břicha, únava, nechutenství, časté průjmy. Příznaky, které mohou připomínat běžné zažívací potíže, ale u mnoha žen ve věku mezi 20 a 30 lety značí vážné chronické onemocnění – idiopatický střevní zánět.
Nejčastěji se jedná o Crohnovu chorobu nebo ulcerózní kolitidu, které zásadně ovlivňují každodenní život. Dobrou zprávou je, že díky moderní léčbě se ženy s touto diagnózou dnes mohou naplno věnovat studiu, práci i rodině.
Jednou z nich je i Veronika Hanzlíková, které nemoc obrátila život naruby už ve druháku na vysoké škole. „Diagnostikovali mi ulcerózní kolitidu. Na začátku mi stačila základní léčba a ani jsem téměř nijak neměnila svůj životní styl. Ale později se vše zhoršilo – nemoc se kvůli stresu a osobní ztrátě rozjela naplno a já skončila na biologické léčbě,“ vzpomíná.
Právě inovativní terapie se stala zlomem. „Zánět se konečně začal zklidňovat. Dnes už jsem bez léků a žiji plnohodnotný život – mám manžela, tři děti a nemoc mi dokonce pomohla objevit nový směr. Věnuji se zdraví a výživě, napsala jsem knihu a stala se instruktorkou zdravotní tělesné výchovy. Dnes říkám, že nemoc je cesta, ne selhání.“
Chronické střevní záněty nejsou infekčního, ale imunitního původu – tělo přehnaně reaguje na vlastní střevní mikroflóru. Přesná příčina zatím není známa, roli hraje genetika i životní styl. Nemoci se projevují bolestmi břicha, častými průjmy, únavou a někdy i horečkami. Mnohé ženy se navíc potýkají s nepochopením okolí, psychickým stresem nebo obavami z mateřství.
Ještě před několika lety tyto nemoci často vedly k hospitalizacím, operacím nebo invaliditě. Dnes už tomu tak být nemusí. Zejména díky inovativní centrové léčbě je možné nemoc držet pod kontrolou a žít téměř bez omezení. A co je důležité – stát tím dokonce šetří. Podle aktuálních dat z projektu Inovace pro život II realizovaného Asociací inovativního farmaceutického průmyslu klesly za posledních deset let náklady na pacienta s Crohnovou chorobou o 28 %, u ulcerózní kolitidy o 26 %.
„Díky cílené léčbě mají pacienti šanci na aktivní život bez zbytečných operací. A protože mohou dál pracovat, studovat nebo se starat o rodinu, snižuje se i jejich závislost na sociálním systému,“ vysvětluje David Kolář, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.
Moderní medicína dává lidem se střevními záněty šanci žít plnohodnotný život – bez neustálého strachu z bolesti, hospitalizací nebo sociální izolace. Otevřená komunikace, včasná diagnostika a přístup k inovativní léčbě jsou tím, co může rozhodnout o tom, zda bude nemoc jen překážkou, nebo naopak impulsem ke změně. Veroničin příběh je důkazem, že i s diagnózou, která zní děsivě, se dá žít naplno – a možná i lépe než kdy dřív.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám