Počasí dnes0 °C, zítra2 °C
Pátek 8. prosince 2023  |  Svátek má Květoslava
Bez reklam

Přes dvě pětiny nových starobních důchodů tvořily loni předčasné penze

Více než dvě pětiny nových starobních důchodů tvořily loni penze předčasné. O rok dřív to byla asi třetina. Výrazně se zvedl i počet nových předčasných důchodů. Zatímco v minulých letech jich bylo nejvýš 30.400, loni šlo na odpočinek před termínem 44.600 lidí. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Žádostí o dřívější penze výrazně přibylo poté, co ministerstvo práce v polovině loňského října upozornilo na jejich výhodnost. Po mimořádných valorizacích byla částka o několik stokorun až tisícikorun vyšší než řádný nový důchod letos. Sociální správa už dřív uvedla, že velký počet a podíl žádostí o dřívější penzi má i letos. Vláda teď od října prosadila zpřísnění podmínek.

Ze všech nově přiznaných plných starobních důchodů v roce 2022 jich bylo přiznáno předčasně 43 procent, tedy výrazně více ve srovnání s 34 procenty v roce 2021. Průměrná výše nově přiznaného předčasného starobního důchodu v roce 2022 dosáhla 18.221 korun, tedy o 2220 korun méně než byla průměrná výše starobního důchodu přiznaného po dosažení důchodového věku," sdělil ČSÚ.

Předčasný důchod se trvale krátí. V roce 2010 mělo podle statistiků sníženou částku kvůli dřívějšímu odchodu na odpočinek 19 procent seniorů a seniorek. Podíl postupně roste, loni dosahoval 29 procent. Předčasně do penze šlo a nižší důchod pobíralo 31 procent všech starobních důchodců a 28 procent všech starobních důchodkyň v Česku.

Nových předčasných důchodů bylo loni 44.600 a nových v řádném termínu 50.400. O rok dřív sociální správa přiznala podle statistiků 24.300 předčasných a 38.600 běžných starobních penzí. Nejvíc nových dřívějších důchodů bylo předtím za posledních devět let v roce 2014 a 2019, kdy se počet pohyboval kolem 30.400.

Loni předčasný důchod získalo 24.500 mužů a 20.100 žen. Průměrná částka při dřívějším nástupu do důchodu činila 18.221 korun - u mužů 19.355 korun a u žen 16.840 korun. V roce 2021 nový mužský předčasný důchod činil 15.959 korun a ženský 13.814 korun, celkově průměrná nová dřívější penze byla 14.994 korun. Byla tak o 2364 korun nižší než nový důchod při dosažení důchodového věku.

Česká správa sociálního zabezpečení už dřív uvedla, že vysoký počet a podíl žadatelů o předčasnou penzi je i letos. Od ledna do července dostal úřad celkem 140.299 žádostí o starobní důchod. Z nich 68.887 se týkalo penze předčasné, tedy téměř polovina. V řadě případů správa nestíhala kvůli náporu do stanovených tří měsíců o penzích rozhodnout. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) před nedávnem řekl, že se důchody ale už zas vyřizují v termínu. Déle trvá proces jen u složitějších případů bez dokladů či s údaji ze zahraničí, popisoval šéf resortu. Zdůrazňoval také, že se výhodnost dřívějších penzí z loňska už neopakuje.

Od října platí novela, která podmínky zpřísňuje. Do penze bude možné chodit o tři roky dřív místo až pěti let, větší je i krácení předčasného důchodu, odvody se mají platit 40 let a ruší se valorizaci zásluhové části penze do řádného důchodového věku.

Hodnocení článku je 52 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Denisa Albaniová

Štítky peníze, finance, důchod

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jan Strapina

Nelze se divit,spoustalidí už má těsně před šedesátkou tak podělané zdraví že je nikdo nezaměstná a jen by hnili na úřadu práce a ti co by ještě mohli,tak ty také nikdo nezaměstná,protože čeští zaměstnavatelé jsou kurvy a kdo má 50,55 a více tak toho také nezaměstná!!!!!

Sobota, 18. listopadu 2023, 11:34Odpovědět

Přes dvě pětiny nových starobních důchodů tvořily loni předčasné penze  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.