Počasí dnes10 °C, zítra10 °C
Úterý 23. dubna 2024  |  Svátek má Vojtěch
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Dárcovství je byznys a další mýty o krevní plasmě

PR článek

Slouží krevní plasma pouze jako obchodní artikl? Ohrožuje odběr imunitní systém? Využívá se plasma k výrobě kosmetiky? „Ohledně dárcovství krevní plasmy panuje mnoho nejasností a mýtů, kterým lidé často věří. Skutečnost je ale jiná,“ vysvětluje Kristýna Štětinová, marketingová manažerka společnosti Cara Plasma.

Mýtus č. 1
Důležitější je darování krve než darování plasmy

„Nelze říci, že dárcovství krve nebo plasmy je důležitější. Ať se rozhodnete darovat krev nebo plasmu, obojí má své specifické využití. Krevní konzervy se používají především při velkých krevních ztrátách, kdežto plasma je využívána jako často nenahraditelná „surovina“ k výrobě léků.“

Mýtus č. 2
Plasma slouží pro výrobu kosmetických přípravků

„Plasma odebraná v našich centrech, ani ta která se odebere v nemocnicích, nikdy neslouží pro účely kosmetického průmyslu. Plasmu k využití na estetických klinikách si tyto kliniky zajišťují vlastní cestou.“

Mýtus č. 3
Darování plasmy nás ohrožuje a snižuje nám imunitu

„Výzkumy, které jsou opakovaně prováděné, nepotvrdily, že by dárcovství plasmy bylo pro dárce ohrožující nebo že by dokonce mělo snižovat jeho imunitu. Krevní plasma po odběru se obnovuje do 48–72 hodin, navíc je v České republice legislativou stanovené rozmezí 14 dnů mezi jednotlivými odběry.“

Mýtus č. 4
Darování krevní plasmy je pouze byznys

„Darováním krevní plasmy v první řadě pomáháme. Dárce plasmy může být stejně tak jako dárce krve bezpříspěvkový. Je na rozhodnutí každého dárce, zda si vezme finanční náhradu. Náhrada je určena ke kompenzaci času stráveného na odběru, nákladů na cestu do odběrového centra nebo na nákup potravin doporučených k doplnění bílkovin po odběru.  Bezpříspěvkový dárce si může uplatnit stejné výhody, které plynou ze zákona i pro dárce krve – tedy den placeného volna či snížení daňového základu. Některé zdravotní pojišťovny poskytují i další výhody.“

Mýtus č. 5
Na odběr plasmy není potřeba se připravovat

„Před odběrem krevní plasmy je potřeba dodržet stravovací i pitný režim. Den před odběrem a v den odběru je vhodné upravit stravu, vyvarovat se tučnému, smaženému jídlu, včetně sýrů, smetanových jogurtů, vajec apod. Stejně tak je vhodné zvýšit příjem tekutin alespoň na 3 litry den před odběrem a v závislosti na denní době odběru, dbát na zvýšený pitný režim i v den odběru.  Kromě stravy a pitného režimu je doporučeno, aby dárce na odběr chodil odpočinutý. Je nevhodné chodit na odběr například po noční směně anebo psychicky dekompenzován.“

Chcete se také stát dárcem krevní plasmy?
Darovat krevní plasmu může kdokoli ve věku 18–65 let, v případě prvodárců do 60 let. Odběr je snadný, bezbolestný a zabere jen pár desítek minut. Na stránkách www.caraplasma.cz si můžete zjistit všechny potřebné informace, vyhledat pobočku ve Vašem městě i zarezervovat termín. Moderní dárcovská centra Cara Plasma najdete v Praze, v Brně, v Jihlavě, Břeclavi, Českých Budějovicích, Strakonicích, Kolíně, Mladé Boleslavi, Ostravě, v Uherském Brodu, Pelhřimově a Zlíně. 

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky krevní plazma, plazma, Česko, Praha, Brno, Ostrava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Dárcovství je byznys a další mýty o krevní plasmě  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.