Počasí dnes0 °C, zítra3 °C
Neděle 29. ledna 2023  |  Svátek má Zdislava

Začíná platit zákaz zveřejňování volebních průzkumů kvůli volbám prezidenta

Začíná platit zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů kvůli prezidentským volbám. Potrvá ode dneška až do ukončení hlasování, tedy do 14:00 v sobotu 28. ledna. Za porušení zákazu hrozí finanční sankce. Zákonné opatření má zamezit ovlivňování výsledků voleb na poslední chvíli.

Hlasovací lístky pro finále prezidentských voleb lidé nedostanou do poštovních schránek, jako tomu bylo před prvním kolem. Obdrží je až ve volebních místnostech, pokud přijdou duel mezi generálem Petrem Pavlem a expremiérem Andrejem Babiše rozhodnout. Důvodem je to, že obce by před druhým kolem nestihly zajistit rozvoz hlasovacích lístků svým občanům.

Před prvním volebním kolem, které se konalo v půli ledna, měl každý ze zhruba 8,2 milionu voličů s trvalým bydlištěm v Česku dostat lístky do poštovních schránek tři dny před začátkem republikového hlasování, tedy přesně před dvěma týdny. Kdo je například kvůli stěhování neobdržel, mohl si je vyzvednout ve volební místnosti. Stejně tak Češi žijící v zahraničí obdrželi lístky až u volebních uren.

Zneužití lístků z prvního kola má zabránit mimo jiné změna barvy finálových lístků, které budou žluté. Sady hlasovacích lístků pro prezidentské volby jsou ve všech regionech stejné, tak jako v případě voleb do Evropského parlamentu. V těchto volbách je totiž Česko jedním volebním obvodem, na rozdíl od sněmovních či krajských voleb.

Ve volební místnosti lidé dostanou po prokázání totožnosti spolu s lístky hlasovací obálku s úředním razítkem. Do ní mají lístek se jménem preferovaného kandidáta vložit a obálku následně vhodit do volební urny. Podobně jako při senátních volbách lidé lístek nijak upravovat nemusí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ema Dvořáková

Štítky ČR, volby, prezident, průzkumy, lístky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Burian

32% lidí nevolilo, přijďte vyjádřit svůj názor. Jinak budou vítězit trpaslíci jako neTop feriovců, knížepána a svetrovky, kteří by neprošli, nebo produkt dona pabla z Brna, fialsky a bendovci, ODS měla necelých 12% při neúčasti~ 40% voličů. O dnešní době na YT, U rádio Martina Kociánová o nové totalitě, viru, vládních dezinformátorech, omezování svobody slova... Mafie lichvářských všudezdejších všehoschopných vychytralých válečnických trpaslíků, kudlanek, trubců, žraloků, pijavic, parazitů, převlečených soudruhů soukmenovců kteří všude sedí na místech kudy tečou peníze které odklánějí, vyplácejí si násobky imaginární průměrné'mzdy opravdu pracujících lidí a smějí se nám. Vládnou světu od krizí ke krizím a od válek k válkám prostřednictvím bílých koňů, loutek, komediantů, neschopných něco skutečně dělat pro obyvatele země kde žijí jak vidíme i u nás. Budeme volit obchodníka, nebo pávka kterého mafie tlačí na hrad ?

Středa, 25. ledna 2023, 08:16

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.