Počasí dnes20 °C, zítra25 °C
Neděle 1. října 2023  |  Svátek má Igor
Bez reklam

Aplikace Tečka se přejmenuje na EZ kartu, úřad do ní investuje 50 milionů korun

Ministerstvo zdravotnictví přejmenuje mobilní aplikaci Tečka na aplikaci EZ karta. Už letos by mohla začít fungovat jako elektronický očkovací průkaz nebo pro zasílání zpráv. Na dotaz ČTK to uvedl vrchní ředitel sekce informačních a komunikačních technologií ministerstva Milan Blaha. Úřad vypsal na provoz a další rozvoj aplikace veřejnou zakázku v hodnotě 50 milionů korun.

"Výběrové řízení má za cíl udržet Tečku v provozu i v dalším období a zajistit mimo agendy 'covid' také její další rozvoj k obecnější aplikaci podporující elektronizaci zdravotnictví," sdělil Blaha. Ministerstvo připravuje také nové funkce aplikace.

"Lze předpokládat, že, mimo systémových změn nezbytných pro další rozvoj, nabídneme občanům službu očkovacího průkazu a službu zasílání zpráv, kterými by držitel Tečky mohl získávat relevantní informace z resortu," dodal Blaha.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v prosinci loňského roku uvedl, že nové funkce budou vyžadovat i změnu legislativy. Lékaři už v současné době musí očkování svých pacientů, nejen proti covidu-19, zaznamenat elektronicky. Aplikace by pak zobrazovala tato data a mohla například upozornit na termín přeočkování.

Mobilní aplikace Tečka začala fungovat v červnu 2021, kdy sloužila pro uložení certifikátu o prodělaném covidu, potvrzení o negativním testu nebo očkování. Spolu s ní ministerstvo spustilo také aplikaci čTečka, kterou mohli ti, kteří museli tato potvrzení kontrolovat, například provozovatelé hotelů nebo restaurací, z QR kódu načíst potřebné informace.

Tečka byla stažena do více než šesti milionů mobilních telefonů, informace o tom, kolik lidí ji má stále nainstalovanou, dostupné nejsou. Obsahovala také podmínky pro cestování do některých cizích zemí.

Aplikace vznikala ve spolupráci s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Na začátku letošního roku ministerstvo vypsalo veřejnou zakázku na její další provoz a rozvoj. Její maximální hodnota je 50 milionů korun a trvání nejdéle 48 měsíců. Zájemci se mají hlásit do 30. ledna.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zuzana Duzbabová

Štítky ČR, zdraví, internet, koronavirus, Tečka, aplikace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jan Drahotušský

50M? To je jako dotace na Čapí Hnízdo!

Úterý, 10. ledna 2023, 06:08Odpovědět

Baron Kocharovski

opravdu: o NÁZVU "tečka" to NENÍ! běžte do háje, samé NEUŽÍVANÉ aplikace! :-((( vidíme, jak "všichni stojí" o BLBOU DATOVKU, co?! :-DDD TEČKU ZASLOUŽÍ VŠICHNI, co si z těch aplikací dělají jen výýnosné koryto! :-((( asi bude potřeba přistavět opět nějaký kriminál!

Neděle, 8. ledna 2023, 18:51Odpovědět

Kateřina Slavíčková

Zřejmě je VELMI důležité investovat do změny názvu. Obyčejně stačí dobrá aktualizace ke změně. On vůbec i ten nazev tečka je debilní. ...

Neděle, 8. ledna 2023, 11:10Odpovědět

Aplikace Tečka se přejmenuje na EZ kartu, úřad do ní investuje 50 milionů korun  |  Domácí  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.