Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Neděle, 22. března 2015, 20:28
Hory léčí. To není pouze strohá fráze, to je fakt. Hory léčí nejenom drobné „rýmičky a kašlíky“, léčí i naši náladu a duši. Proto se nebojte na hory s kočárkem a s dětmi, jde o jedinečný relax. Zimní období může být pro mnoho rodičů s malými dětmi trošku složitější část roku. Ráno tma, večer tma, zima a (když příroda dovolí) sníh, který dost znepříjemňuje chůzi s kočárkem. V následujícím článku vám popíšeme možné horské výlety s kočárkem po hřebenech našich nejvyšších hor – Krkonoš.
Jestliže se rozhodnete na hory s dítětem vyjet, rozhodně sledujte předpověď počasí. Jít ve vánici a mrazu na celodenní přechod není doporučováno ani zkušeným horalům a je doslova šílenost vydat se na podobnou túru s malým dítětem. Naopak bezvětrné azuro přináší neopakovatelný zážitek pro vás i dítě. Dítě je třeba teple obléci nejlépe do nepromokavé zimní kombinézy a v kočárku samozřejmě nesmí chybět teplý fusak. Přibalte i několik dek a náhradní oblečení. I když se vám zdá být teplo, může jít pouze o pocit, vy se pohybujete a tlačíte kočárek, zatímco dítě spí v kočárku a je mu podstatně chladněji než vám.
Před odjezdem zvažte, jaký kočárek či saně zvolíte. Existují moderní sportovní kočárky, které dítě chrání před větrem, jelikož korba kočárku lze uzavřít clonou. Na tyto kočárky lze zakoupit zimní soupravu s lyžemi a popruhem, kočárek tak táhnete vlastním tělem a zkušenější mohou nasadit i lyže. Nicméně jde o značně nákladnou variantu, která se vyplatí, pouze pokud se na hory vracíte několikrát za sezónu. Navíc je na každém zvážit bezpečnost při sjíždění na lyžích s kočárkem. Šikovní tatínci na kočár sami namontují malé lyžičky, ale po rolbou upraveném terénu tato „vychytávka“ spíše zbrzďuje. Sportovní kočárky si na rolbou upraveném terénu hravě poradí i bez zimního vybavení. Sice potřebujete velká pevná kola a ještě pevnější kondici, ale JDE TO a teplá horská polévka vám bude tou nejlepší odměnou.
Další variantou jsou klasické dětské saně. Děti jsou ze saní nadšené, ale i vy si výstupy ulehčíte, jelikož „pouze“ dítě potáhnete. O sjezdu samozřejmě nemusíme ani psát, ten je na saních zábava pro rodiče i pro dítě. Saně mají své ALE. Hodí se na kratší výlety, kdy víte, že se včas vrátíte a znáte poměrně přesnou předpověď počasí. Silný vítr či sněžení je pro dítě na saních utrpení.
Jestliže patříte mezi velké milovníky hor, zkuste výlet z Pece až na Luční boudu. Jde o výlet po turistické cestě, která je ujetá rolbou a lze na ní bez problému utáhnout sportovní kočár i saně. Ti zdatní mohou tento výlet zvládnout během jednoho dne. My jsme se však vypravili na pohodový dvoudenní výlet s přespáním na Luční boudě. Z Pece se vydáte po zelené turistické značce na Richterovy boudy, které nabízejí ideální podmínky pro děti – pěkný a čistý dětský koutek se spoustou hraček. Zde si opravdu odpočinete, děti nakrmíte a „unavíte“ je na další pokračování. Cesta na Richterovy boudy je táhlá a v některých úsecích dost prudká. Jde o test toho, co vás čeká dál. Dále pokračujete na necelé dva kilometry vzdálenou Výrovku. Jde o krátký, ale dost prudký, úsek. Jestliže tento úsek zvládnete jen stěží, rozhodně nepokračujte dál na Luční, ale volte cestu zpět nebo blízkou chatu Na Rozcestí. Chata Výrovka poskytuje vcelku levné a příjemné ubytování a nachází se v ní i dětský koutek – i když vždy zaplněn hromadou hraček a drobných kousků ze stavebnic, tzn. nemožné pro malé děti. Příjemné ubytování je i na blízké Dvorské boudě, která nabízí hned celou hernu pro děti i rodiče a cesta k ní je také většinou upravena.
Cesta na Luční boudu je s kočárkem pouze pro zkušené. Z Výrovky se vydáte po červené a následujete cestu vyjetou rolbou. Vystoupáte poměrně prudký kopec a dostanete se na větrnou rovinku Luční hory. Dojdete k malému památníku obětem hor, ze kterého již vlevo spatříte impozantní Luční boudu a vpravo královnu českých hor – Sněžku. Na boudu vás zavede příjemné klesání. Luční bouda poskytuje veškerý komfort. Děti ji milují, jelikož je jako velké bludiště a hřiště. V zadním sále naleznete lezeckou stěnu s matracemi, na kterých se děti vyřádí. Výhodou Luční boudy je možnost dopravy do Pece rolbou, pakliže se nečekaně změní počasí či nechcete absolvovat stejnou cestu dolů, můžete tuto službu využít.
Pokud si hory chcete užít „na pohodu“, ale nechcete se ochudit o horská panoramata. Doporučuji využít možnosti lanové dráhy na Sněžku, která bez problémů sveze kočárek či saně. Ze Sněžky se dá buď opět sjet do Pece, což je možná až moc pohodové - v takovém případě zanechte kočárek přímo u výstupu z lanovky, jelikož na Sněžku potkáte spoustu schodů -, nebo se po žluté turistické značce dostat dolů na Růžovou horu a dál přes Velkou Úpu do Pece. Tuto variantu doporučujeme pouze za dobrých podmínek, jelikož cesta pod Sněžku, zhruba 1 km, je prudká a v případě jen trochu zledovatělého povrchu pro kočárek nebezpečná. Po zdolání tohoto prudkého úseku vás však čeká jen pohodová cesta.
Pokud nevlastníte sportovní kočárek ani saně, jste odkázáni na upravené silnice kolem Pece. I to je varianta, ale pravděpodobně neuspokojí ty opravdové milovníky hor. Můžete využít i možnosti dopravy na jednotlivé vysokohorské chaty a užívat si vzduchu a výhledů přímo na hřebenech. Tato varianta je však dost nákladná.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.