Počasí dnes0 °C, zítra2 °C
Pátek 8. prosince 2023  |  Svátek má Květoslava
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

KOMENTÁŘ: Místo L-159 Argentina nakoupí F-16, Britové protestují

Válka o Falklandské ostrovy, která proběhla mezi Velkou Británií a Argentinou na začátku 80. let, dodnes působí hrdost i trauma na obou stranách. Argentina, topící se v ekonomických problémech, však nyní opět začíná pošilhávat po nedalekém území. Nákup letounů F-16 proto Brity příliš netěší.

Autor textu je vojenský publicista a bývalý voják AČR. Zaměřuje se na bezpečnost, historii a mezinárodní politiku s důrazem na rozvoj Armády České republiky a armád NATO. Publikuje v odborných i populárně-naučných médiích v Česku i zahraničí, nepravidelně komentuje pro české televize.

Americké ministerstvo zahraničí schválilo převod stíhacích letounů F-16 (včetně balíčku podpory, vybavení a údržby kromě výzbroje) z Dánska do Argentiny. Dopis o schválení transferu předala 11. října 2023 Jorge Argüellovi, argentinskému velvyslanci v USA, zástupkyně náměstka ministra zahraničí pro regionální bezpečnost Mira Resnicková. Podle deníku The EurAsian Times se argentinské letectvo, přestože ještě nebylo přijato oficiální rozhodnutí, pro nákup letounů právě tohoto typu již rozhodlo. Nejenže totiž USA schválily převod Viperů z Dánska do Argentiny, ale Buenos Aires také podepsalo s Washingtonem dokument o převodu na třetí strany (TPT), který povoluje převod 38 použitých F-16 argentinskému letectvu.

Letouny F-16 dánského královského letectva pocházejí ze dvou sérií, přičemž má být převedeno až šest stíhacích letounů Block 10 a až 32 letounů varianty Block 15. Jakkoli jde o starší varianty, letouny mají stále značné schopnosti a Argentina díky nim své letectvo podstatně modernizuje, koneckonců stroje mohou projít (a jistě také projdou) upgradem, aby zůstaly bojeschopné i v dalších dekádách. Spolu s tím byl rovněž schválen do Argentiny převod čtyř námořních hlídkových letounů P-3 Orion z Norska.

Výběr ze čtyř typů

Načasování tohoto schválení přichází v době, kdy se Argentina snaží nahradit svou stárnoucí flotilu stíhaček a hlídkových letounů. Argentinské ministerstvo obrany vyčlenilo na pořízení 12 nových stíhaček 664 milionů USD v září 2021. Vzhledem k tomu, že Velká Británie uvalila na Argentinu zbrojní embargo, zúžila se pro ni možnost výběru na letouny MiG-29 a MiG-35 ruské výroby, čínsko-pákistánské JF-17 a indické LCA Tejas. Podle odborného serveru Jane‘s mezi další potenciální řešení, o nichž se hovořilo, patřily přebytečné španělské Mirage F1 nebo Eurofighter Typhoon Tranche 1, cvičně bojové Leonardo M-346FA/FT, čínské J-10 a dokonce i Aero L-159.

V roce 2017 představitelé Aera navrhli, že by mohli v Argentině vybudovat také kompletní výrobní linku, vše tehdy záviselo na požadavcích argentinské strany. V posledních letech se Argentina snažila nakoupit i stíhačky JAS-39 Gripen ze Švédska a či KAI FA-50 Fighting Eagle z Jižní Koreje, ale protože tyto letouny používají britské vybavení, jako jsou vystřelovací sedačky vyráběné firmou Martin Baker, Velká Británie obě možnosti zablokovala.

Cílem je zablokovat Čínu

Jak v srpnu informoval deník Buenos Aires Times, „Bílý dům opět tlačí na Kongres, aby schválil prodej 24 stíhacích letounů F-16 Argentině, která se ještě nerozhodla, zda koupí čínsko-pákistánské letouny JF-17 Thunder Block III, nebo indické HAL Tejas.“

Vojenské zdroje dodaly, že MiG-35 navrhovaný Ruskem byl původně vyloučen a ozbrojené síly nevidí velké šance ani v indickém letounu HAL Tejas. USA proto dělají vše, aby zabránily Argentině v nákupu čínského nebo ruského obranného materiálu, aby nedopustily navázání vojenských vztahů se svými geopolitickými protivníky v regionu.

L-159 ani čínské letouny tak v Argentině neuspěly a jak to vypadá, argentinské letectvo se dočká několika desítek F-16. Bude zajímavé sledovat, jestli je využije v nátlaku na Velkou Británii ohledně falklandské otázky.

Hodnocení článku je 34 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto poskytl Jiří Vojáček

Štítky Jiří Vojáček, komentář, Argentina, L-159, F-16

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Martin Vaněk

Kdopak si všiml té zajímavosti, že "USA dělají vše proto, aby zabránili Argentině v nákupu..."? Ale je to pochopitelné: USA, GB a V pomohly drtivé většině nacistů k útěku do Jižní Ameriky, kde je instalovali do vrcholných pozic, nejinak tomu bylo i v západní Evropě, a jak nás přesvědčilo uplynulých třiatřicet let v této kolonii, i u nás se revanšismus vesele probouzí nejen díky našim vlastizrádným politikům jako je pavel, fiala atd., ale i soudcům.

Čtvrtek, 26. října 2023, 08:42Odpovědět

Libor Burian

Kdo chce vědět o mafiánských agentech podívá se na yt: Nachtmann, Čurda, udání úkrytu výsadkářů a vypálení obcí. Dnes už mají nové kroupy. O hloubce hnoje píšu ve vláknech diskuse.

Čtvrtek, 26. října 2023, 09:22Odpovědět

Vojtěch Moravec

test komentář

Úterý, 24. října 2023, 18:41Odpovědět

Vojtěch Moravec

odpověd

Úterý, 24. října 2023, 18:41Odpovědět

Libor Burian

Do jižní Ameriky zdrhali hiedlerovci. Od těch kteří si vyplácí násobky průměrné''mzdy opravdu pracujících lidí a smějí se nám odpovědi nečekejte, viz předešlý komentář kde tenhle hoch leze kominem. O hloubce hnoje píšu v diskusích.

Úterý, 24. října 2023, 22:59Odpovědět

Libor Burian

Všichni chtějí zelený ekologický svět ? Přestaňte válčit, zbrojit, plýtvat životy, surovinami, energiemi, prací, znečišťování životního prostředí zbrojením a válkami, výrobou vražedného šrotu a Země se zazelená. Lidé se musí spojit, mluvit spolu, začít uklízet od obcí, starostů které lidé znají, chodit ke všem volbám říct mafii a dost ! Vzpomenout na heslo Make Love not war ! Spláchnout všechny psychopaty viz Mudr Jan Hnízdil Světu vládnout psychopati, alcapony, lichváře, vrahy, lupiče, zloděje, tuneláře, sektáře do toho jejich pekla kterým ze svých kazatelen, funkcí straší lidi. Více píšu ve vláknech diskusí.

Úterý, 24. října 2023, 12:36Odpovědět

Ondra Sácký

Pro neznalé bulvárního titulku: F-16 je v úplně jiné třídě, je to víceúčelová nadzvuková stíhačka. L-159 se sériově nevyrábí, je to podzvukový lehký bitevník, něco jako Su-25 ale méně pancéřovaný. Poslední volné kusy dnes létají u Iráckých vzdušných sil. Aero dnes vyrábí L-39NG, výcvikový letoun.

Pondělí, 23. října 2023, 16:30Odpovědět

KOMENTÁŘ: Místo L-159 Argentina nakoupí F-16, Britové protestují  |  Blogy a komentáře  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.