Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Polytechnika v praxi: Jak rozvíjet manuální a technické dovednosti již od dětství

PR článek

Foto AV MEDIA SYSTEMS

Technické dovednosti jsou v dnešním moderním světě plném digitálních technologií velmi praktické. Využití najdou v různých oborech, proto není od věci začít s jejich učením již od dětství.

Cenné dovednosti

Pro získání technických dovedností je třeba projít náročným vzděláváním – tyto dovednosti zahrnují například programování, matematiku, práci s různými softwary, analýzy různých dat a mnohdy i manuální dovednosti. Jsou velmi důležité a cenné, mohou být totiž velkým bonusem při hledání práce. A to zejména díky tomu, že:

  • rozvíjí logické myšlení v reálném světě,
  • učí prakticky řešit různé problémy,
  • úspěšné řešení projektů zvyšuje sebedůvěru,
  • jsou základem mnoha profesí, které nemůže dělat každý,
  • propojují teoretické znalosti s praxí.

Tyto dovednosti navíc přijdou vhod nejen v technických oborech. Jsou bonusem pro jakoukoli práci.

Polytechnika od malička

Již v útlém věku se děti mohou zaměřit na technické dovednosti, učení jim půjde snáz a mohou se v této oblasti hodně rozvíjet. Skvělou příležitost představuje robotika pro začátečníky. Právě robotika je jedním z důležitých pilířů polytechniky. Věnovat se jí přitom mohou i malé děti.

Různé robotické sady najdou využití i v mateřských školách, jelikož jsou vhodné pro děti od 4 let – děti robota nestaví, ale pomocí tlačítek na něm programují jednotlivé kroky. Stavebnice pak lze naplno využívat hlavně na základních a středních školách.

Zpočátku může jít o velmi jednoduché úkoly. Žáci a studenti škol se ale postupně mohou věnovat stavbě a programování složitějších robotů, přičemž se nabízí i různé soutěže, které jsou skvělou motivací k ještě lepším výkonům. Robotika na školách dokáže poskytnout kvalitní základy a rozvíjet je. Plynulý přechod od základů k pokročilejším projektům je praktický, proto je dobré začít již v dětství. Ve výsledku lze ale s robotikou či obecně polytechnikou začít v jakémkoliv věku.

Praktické dovednosti

Robotika nemusí sloužit jen jako výuka dovedností pro budoucí působení v tomto oboru. Dokáže děti naučit i cenné dovednosti pro každodenní život. Rozvíjí například:

  • manuální zručnost a jemnou motoriku díky stavbě robotů,
  • technické myšlení,
  • schopnost programovat,
  • schopnost odhalit problém a vyřešit ho,
  • týmovou spolupráci při společných projektech.

Robotika je dnes již součástí výuky na všech školách, jelikož spadá pod rámcové vzdělávací programy (například v rámci předmětu informatika). Mnohé školy navíc tuto oblast dále rozvíjejí prostřednictvím kroužků robotiky. Tyto volnočasové aktivity nabízí také domy dětí a mládeže (DDM).

Rozvoj manuálních a technických dovedností je pro uplatnění v budoucnu zásadní. Zejména vzhledem k tomu, že se rozvíjí umělá inteligence a automatizace. Moderní polytechniku se děti mohou učit od útlého věku zábavnou formou – později přitom získané dovednosti ocení. Jde o investici, která se dětem v budoucnu mnohonásobně vrátí.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.