neděle 28. listopadu 2021 René

Úspěch plzeňských lékařů, vůbec poprvé v ČR zkusili novu metodu léčby refluxe jícnu

Týmy lékařů z Plzně a Prahy úspěšně provedly operační zákrok u čtyř pacientů, které trápil jícnový reflux. Toto onemocnění se projevuje zejména pálením žáhy a kyselým nebo hořkým pocitem v ústech. Lékaři provedli zákrok pomocí přístroje Stretta, který je pro pacienty méně náročný a bezpečnější než klasická operace. Přístroj je pouze jednorázový a jeho cena je zhruba 60 tisíc korun bez nákladů na provedený výkon.

„Refluxní onemocnění jícnu se stává civilizační chorobou, postihuje stále větší množství pacientů, a proto nové možnosti léčby vítáme. Věřím, že tato zkušenost bude pro naše lékaře velkým přínosem a brzy budeme moci metodu Stretta u vybraných pacientů začít aplikovat,“ uvedl ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.

Refluxní nemoc jícnu je velmi časté onemocnění a postihuje až 20 procent populace. Základ léčby tvoří úprava životosprávy, cvičení a redukce nadváhy. Součástí je užívání léků potlačující žaludeční kyselost. Až jedné třetině pacientů se i přes tato opatření neuleví. Problém se pak řeší operací, při níž lékaři horní část žaludku otočí kolem jícnu a přišijí, aby se zabránilo zpětnému chodu žaludečního obsahu do jícnu. I když se operace vydaří, její pozitivní efekt trvá průměrně kolem pěti let

„Léčby refluxu pomocí přístroje Stretta spočívá v podání radiofrekvenční energie do svaloviny dolního jícnového svěrače speciálním přístrojem, který je podobný endoskopu, a na konci má čtyři malé vysunovací hroty, přes které se aplikuje energie do předem přesně určených míst přechodu jícnu a žaludku. Důležité je, že jde o proud o velmi nízké frekvenci, který nevede k poškození tkáně jícnu, ale tato tkáň se v odstupu týdnů až měsíců po proceduře postupně elasticky zpevní,“ vysvětluje Karel Balihar z I. interní kliniky FN Plzeň.

Celá procedura trvá asi 40 minut a provádí se buď v hlubokém uspání anebo přímo v celkové anestezii. Nejde tedy o operaci a nemění se nijak anatomické poměry orgánů. Výsledný efekt trvá u většiny pacientů pět až deset let. Zákrok lze v případě potřeby opakovat.

Metoda se používá v USA od roku 2002

Metoda je podle odborníků velmi bezpečná s minimálním rizikem vážných komplikace. Není ale vhodná pro všechny pacienty s refluxem jícnu. „Lze ji indikovat jen u osob, kterým selhala předchozí zvyklá léčba nemoci a současně nemají takzvanou skluznou kýlu. To znamená, že žaludek není uvolněný a vysunutý směrem do hrudníku a dolní svěrač jícnu tak zůstal v úrovni bránice. Tuto kýlu má bohužel až třetina pacientů s problematickou refluxní nemocí jícnu a těm lze nabídnout pouze operační řešení,“ doplňuje Štěpán Suchánek z Interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnici v Praze.

Tato léčba je atraktivní svojí menší náročností a větší bezpečností, než je tomu u operace. Největší překážku rozšíření této metody v současné době však činí ekonomické náklady. Přístroj na podání Stretty je jednorázový pro každého pacienta, cena činí zhruba 60 tisíc korun, a to bez nákladů na provedení. Přístroj není hrazen pojišťovnou. Očekává se, že v nejbližších letech bude tato metoda na uvedených pracovištích dostupná jen pro omezené množství pacientů v rámci klinických studií anebo pro samoplátce.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto FN Plzeň

Štítky zdraví, Plzeň, FN Plzeň, refluxe jícnu, operace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.