středa 22. září 2021 Darina

Ministr Vojtěch chce více kontrol v klubech, zaměří se na ně hygiena s policií

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce kvůli nárůstu počtu nových případů koronaviru více kontrol dokumentů o bezinfekčnosti v klubech. Požádá o ně hygieniky a policii, řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. Epidemická situace se podle něj zhoršuje hlavně v Praze, částečně ve Středočeském a Plzeňském kraji. Největší nárůst je ve věkové skupině 16 až 20 let.

"Situace se zhoršuje v Praze, částečně ve středních Čechách a trochu v Plzeňském kraji. Je ale potřeba říct, že jsou to primárně lidé kolem 16 až 20 let. Nejsou naočkovaní a mají nejvíc kontaktů. Po škole si zkrátka užívají prázdniny," popsal Vojtěch.

Objevily se podle něj znovu také nákazy v pražských nočních klubech. Před rokem hygienici spojili s ohniskem v klubu Techtle Mechtle více než 160 případů v několika krajích. Nedávno řešili podobný případ také v Nizozemsku. Vojtěch proto požádal hygieniky, aby se na kontroly klubů zaměřili. "Řekl jsem paní hlavní hygieničce, aby se společně s policií zaměřili na kontroly, zda i v nočních klubech lidé dodržují povinnost, že musí mít certifikáty," dodal.

Certifikátem lidé prokazují svou bezinfekčnost například při vstupu na koupaliště, do zoo, na hrady a zámky, na koncerty či při ubytování. V restauracích je nemají povinnost kontrolovat provozovatelé, ale návštěvník musí mít doklad u sebe. Vojtěch už dříve řekl, že změnu pro stravovací zařízení zvažuje.

Za posledních sedm dní přibylo při přepočtu na 100 tisíc obyvatel nejvíc nových případů celostátně právě ve skupině 16 až 29 let, jejich počet stoupl asi o polovinu. Data jsou ovlivněna dvěma dny státních svátků, počty výrazně stouply až v posledních třech pracovních dnech.

Odborníci navíc upozorňují, že v současné situaci není možné posuzovat situaci plošně. Podle dřívějších slov ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška, je třeba stav hodnotit po krajích nebo lépe po okresech a jednotlivých obcích s rozšířenou působností.

Zatímco v Praze přibylo za posledních sedm dní více 465 případů, tedy téměř 35 na 100 tisíc obyvatel, v okresech Pelhřimov, Jeseník nebo Hodonín neměli žádný případ. Podobný scénář, kdy se epidemie zhoršila nejdříve na západě republiky, se projevil i začátkem roku s příchodem nakažlivější britské mutace, dnes označované alfa.

Odborníci se domnívají, že nová mutace delta, která zvedla další vlnu nových případů, je ve Velké Británii či Portugalsku a v Německu už za polovinou nových případů. Také v Česku podle nich převáží v řádu několika týdnů.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto vlada.cz

Štítky ČR, koronavirus, správa, policie, hygiena, Vojtěch

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Karel Janyška

Ničemu on, ani jeho tzv. odborní poradci, nerozumějí. Nemají tušení, že covid-19 je replikací spontánního řádu zvířecího viru na spontánní řád člověka a jak jí zabránit. Nemají ani tušení, že nějaká teorie spontánního řádu vůbec existuje. A přitom to je nejvyšší vědění lidstva na ryze vědecké bázi, za které má Hayek Nobelovu cenu už od roku 1974, viz jeho autobiografie. Sám se bál, že to lidé nebudou schopni pochopit a že je to vědění až pro příští generace... Dzp.

pondělí, 12. července 2021, 09:03

Milan Grégr

Policie by se hlavně měla zaměřit na nezákonné praktiky téhle sebranky zvoucí se vládou ...

pondělí, 12. července 2021, 06:49

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.