středa 22. září 2021 Darina

Bulovka podala pacientovi s HIV inovativní lék, dostupné léky mu nezabíraly

Fakultní nemocnice Bulovka podala pacientovi s HIV inovativní lék, který mu snížil hladinu viru v těle. U pacienta už dříve propukla nemoc AIDS a léky, které jsou nyní k dispozici, už mu nezabíraly. Novináře o tom dnes informovala mluvčí nemocnice Eva Libigerová. Podle nemocnice jde o prvního pacienta, kterému byl v Evropě tento lék podán mimo klinické studie.

Podání léku pacientovi vyjednali s výrobcem pracovníci HIV/AIDS centra na Bulovce, které pečuje asi o 1840 pacientů s HIV. Výrobce pacientovi daroval lék na jeden rok zdarma. Léčivo letos v únoru schválila Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA) a zatím není hrazeno ze zdravotního pojištění.

Pacient, který se narodil v roce 1967, se o své nákaze virem HIV dozvěděl v roce 1994. "V posledních deseti letech se u tohoto pacienta vyvinula multirezistence, to znamená, že virus byl rezistentní prakticky na všechny léky, které byly aktuálně k dispozici," uvedl Ladislav Machala, vedoucí HIV/AIDS centra.

Nový lék funguje tak, že se naváže na vir, a tím brání jeho průniku do krevních buněk. Infekci HIV nevyléčí zcela, ale pomáhá udržet množství viru v těle na nízké úrovni. Zdravotníci lék pacientovi podali na konci března, efekt by se měl podle Machaly dostatečně projevit nejdříve po třech měsících.

"Výsledky posledních testů jsou výborné. Díky novému léku má náš pacient po dlouhé době nulovou virovou nálož," uvedl Machala. Pacient podle nemocnice cítí zlepšení svého zdravotního stavu.

V České republice loni přibylo 251 lidí s virem HIV, o 29 více než v roce 2019. Nemoc AIDS se rozvinula u 44 pacientů a 18 lidí na ni zemřelo. Od počátku sledování od října 1985 experti evidovali 3841 lidí s infekcí HIV. U 718 z nich se nemoc rozvinula. Zemřelo 329 pacientů.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Rozkoš bez rizika

Štítky ČR, zdraví, léky, AIDS

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.