čtvrtek 22. dubna 2021 Evžénie

K očkování proti covidu se mohou začít hlásit lidé nad 70 let

K očkování proti covidu-19 se dnes mohou přes web ministerstva zdravotnictví začít hlásit lidé nad 70 let. Registrovat se, a v případě dostatku vakcíny si i rovnou rezervovat termín, mohou do očkovacích míst v nemocnicích nebo na dalších místech. Kdy přesně bude přihlašování spuštěno, ministerstvo zdravotnictví neuvedlo. Chce předejít náporu v jeden čas jako při registracích osmdesátníků a starších.

Nově mohou také od pondělí hlásit k očkování také praktičtí lékaři své pacienty. Kromě lidí nad 80 let, kteří vakcínu ještě nedostali, a lidí starších 70 let, pro které se registrace spouští dnes, mohou očkovat i mladší, pokud jejich zdravotní stav posoudí jako pro nákazu covidem-19 rizikový.

Na webu lidé nejprve vyplní telefonní číslo, kam jim přijde SMS zprávou kód. Po jeho zadání se mohou k očkování registrovat. Formulář vyžaduje vyplnění jména, adresy, kódu zdravotní pojišťovny a čísla pojištěnce, které u českých občanů odpovídá rodnému číslo. Vyberou také ze seznamu očkovacích míst to, kde se chtějí nechat očkovat. Až bude na jejich preferovaném místě volný termín, přijde druhá SMS zpráva s kódem, který umožní termín zarezervovat. Od odeslání zprávy je třeba kód využít do 72 hodin. Další variantou registrace je telefonát na linku 1221.

Od 15. ledna byly registrace k očkování spuštěny pro starší 80 let. Zaregistrovaných je jich zhruba polovina ze 440 tisíc. Plné očkování dvěma dávkami jich absolvovalo zhruba 83 tisíc, alespoň jednu dávku pak má dalších 182 tisíc. Registrovat se od února mohli také zdravotníci, kteří zatím očkovaní nebyli jinde. Od soboty se do systému mohou hlásit také učitelé, za první den jich to udělalo přes 100 tisíc.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, koronavirus, lékaři, očkování

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Radek Mrázek

Jen se zeptám, proč zrovna lidi nad 70 let ? Co takhle to otočit a začít očkovat lidi v produktivním věku co drží ekonomiku tohoto státu ?

pondělí, 1. března 2021, 11:16

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.