pátek 5. března 2021 Kazimír

Armáda bude pokračovat v pomoci s pandemií i bez nouzového stavu

Armáda bude pokračovat v pomoci zdravotnickým a sociálním zařízením i bez nouzového stavu. Nasazení umožňuje zákon o ozbrojených silách. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). O nasazení armády budou podle něj ministři jednat na dnešním zasedání vlády. Podle zákona o ozbrojených silách jsou vojáci nasazeni již v současné době.

V desítkách sociálních a zdravotnických zařízení pomáhá každý den několik set vojáků, podle platného nařízení vlády jich může být nasazeno až 900.

Nouzový stav platí do půlnoci na pondělí, poslanci jeho prodloužení odmítli. Obavy z potíží s nasazením vojáků byly jedním z argumentů pro prodloužení nouzového stavu.

Metnar řekl, že ho mrzí, že nebyl nouzový stav prodloužen a že chápe složitost politických vyjednávání. Pro vojáky by podle něj bylo výhodnější, kdyby nouzový stav pokračoval. „Ale na druhou stranu chci všechny ujistit, tak jak jsme to vyhodnotili, jak jsme provedli podrobnou analýzu, budou (vojáci) nadále pomáhat v nemocnicích, v domovech seniorů jako doposud," řekl ministr.

Jako důvod, proč je nouzový stav pro armádu výhodnější, uvedl, že jde o záležitost celého systému. Bez nouzového stavu například nelze přikázat práci zdravotníkům, se kterými vojáci při svém nasazení spolupracují.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek sdělil, že systém boje proti pandemii by bez pomoci vojáků situaci nezvládl. Potvrdil, že ministerstvo obrany připravilo právní analýzu, podle které mohou vojáci pomáhat i bez nouzového stavu za pomoci zákona o ozbrojených silách. „Zákon pro schválení nasazení požaduje, aby zde byla potřeba záchranných akcí a situace, kdy výrazně dochází k ohrožení zdraví nebo života. Obě tyto podmínky jsou nadále naplněny a zákonný požadavek budeme tedy naplňovat i v případě, že nemáme schválený nouzový stav," dodal Pejšek.

Nasazení vojáků v sociálních a zdravotních zařízeních umožňuje nařízení vlády, které vláda přijala loni v dubnu a pozměnila v listopadu. Toto nařízení se již na zákon o ozbrojených silách v dubnovém i listopadovém znění odvolává, kvůli konci nouzového stavu ho tak vláda měnit nemusí.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři

Štítky ČR, vláda, koronavirus, armáda, nemocnice, nouzový, 2.VERZE, AUDIO, FOTO, VIDEO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.