sobota 24. října 2020 Nina

Roušky na školách? ​Dětem prakticky nic nehrozí. Je to politické rozhodnutí, říká Roman Šmucler

Jak hodnotí český zubní lékař, stomatochirurg, specialista na laserovou a estetickou medicínu, vysokoškolský pedagog a podnikatel Roman Šmucler práci odstoupivšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha? A jak koronavirus změnil praxi zubních lékařů? Nejen o tom se rozpovídal v rozhovoru pro Drbnu.

Tento týden jste demonstrativně odešel z živého vysílání CNN Prima News. Co bylo tím důvodem?
Vadí mi, když někdo bez reálných čísel říká nemocným lidem, že jich desítky tisíc zemřou. Takové odhady nemáme (profesionální odhady jsou cca 1000 mrtvých do konce listopadu) a strach zabíjí. Kdybych se hádal, tak by to asi takový efekt nemělo. Už mi volali i z ciziny, že tam televize vysílaly o tom zmínku. Takže to zafungovalo. Lidé jsou opatrní, ale mají plné zuby toho, že je někdo straší. Mladí z toho mají rozum, mnozí penzisté ale jen přežívají. Buďme opatrní, ale musíme žít.

Podle Jaroslava Flegra je třeba zavést mnohem tvrdší restrikce, jinak hrozí „tisíce, možná desetitisíce mrtvých“. Sdílíte jeho názor?
Matematické modely to neukazují. Něco jiného je násobit po exponenciále a něco jiného jsou nakažení, neboť významná část lidí už nemoc prodělala a tím chrání ostatní. Věděli jsme to už na jaře i díky studii z jižních Čech. První odhad prof. Flégra o 10000 pozitivních dnes je vyvrácen. 120000 nakažených do konce září (pesimistický odhad Ministerstva zdravotnictví) také nevyjde. Ale obojí vyvolalo hrůzu. Starší se vyhýbají lékařům jako na jaře. Počet nemocných i infikovaných bude stoupat. Nebržděná epidemie je obvykle do tří měsíců, teď to bude delší, ale skončí to. Nijak to nepodceňuji, ale pokud bude systém v nemocnicích, zvládneme to. Jako třeba chřipky 1995 nebo 1968.

Tento týden byla zavedena další opatření. Souhlasíte s nimi?
Je to, řekněme, lehké zpřísnění, ministr zdravotnictví na to má nárok, záleží, jaké predikce bere za své. Podstatné ale je, že kdyby se blížilo vyčerpání značných rezerv na covid, tak je potřeba omezit plánované neurgentní operace a vytvořit místo pro nemocné na lůžkách. Je to problém na pár týdnů. A to je vše. Tohle rozhodne o počtu obětí spíše, než trasování a Chytrá karanténa.

Jak z vašeho pohledu hodnotíte výměnu Adama Vojtěcha za Romana Prymulu?
Vojtěch Adam byl prvním ministrem pacientů - nebyl napojen na žádný segment péče a pořád chtěl zlepšit péči o pacienta. Zůstaly po něm eRecept a eNeschopenka, které se teď velmi hodí. Dokázal, že se všichni ve zdravotnictví dokázali shodnout na penězích i změně zákonů. To díky tomu, že je slušný a pracovitý člověk. Za to se mu vysmívají, ale kdo zkusí vzít zdravotnictví silou, nic nedokáže.

Profesor Prymula řídí epidemii od prvního dne. Víme, co bude. Teď bude moci řídit i nemocnice. Nepochybně mám důvěru, že by to měl zvládnout. Bude to ale jako, když řídil Ústřední krizový štáb. Na epidemii už tolik času mít nebude. Jsou tu jiné a podstatnější věci, řada zákonů. Díky covidu Česko drasticky zchudlo, klíčová otázka bude, jak aspoň udržet kvalitu péče. Každoroční zlepšování teď asi nebude možné.

V čem by měli Češi nyní změnit své chování a návyky?
Češi se bojí, jsou opatrní a bezvadní. V létě jsme měli svobodu a nic se nestalo. Teď logicky onemocní, kdo nemá imunitu proti infekci (řada lidí nemůže asi covidem onemocnět). Tedy úspěšné země jako Česko teď budou naopak "špatné", ale je to na pár týdnů či měsíců. Snad do konce roku jsme z velkých problémů pryč.

Jaký je váš názor na roušky ve školách?
Dětem prakticky nic nehrozí. Je to politické rozhodnutí - zda zpomalit šíření infekce od dětí k rodičům i za cenu zavření škol anebo roušek. Vysoké školy jsou třeba velmi omezeny v Praze. Chápu argumenty pro udržení chodu škol a ekonomiky a jsou i argumenty pro boj s virem. Zda vzdělání dětí či vyšší ochranu nemocných seniorů. Jde o naši volbu.

Jak změnil koronavirus praxi zubních lékařů?
Moji nijak. Je to akutní respirační infekce jako každý rok. Česká stomatologie jako celek díky opatřením Komory nezavřela ani na den (světový unikát) - některé praxe ano, leč většina ne. Máme jasné pokyny a nemáme, co vím, nakažené ze zaměstnání. Když vidím, kolik je nemocných všeobecných lékařů a sester, je mi to líto, leč ochrana je prostá a my ji jasně popsali. Ještě v březnu jsem se radil v Číně a v Koreji, co tam fungovalo. Stačí pravidla dodržovat. Lékaři nebo ohrožené skupiny - respirátory a hygiena.

Hodnocení článku je 72 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Roman Šmucler, koronavirus, opatření, lékaři, zdravotnictví, rozhovor

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jitka Krčmářová

Pan Šmucler nemusí být epidemiolog, aby nemohl mít v mnoha ohledech pravdu, připadá mi, že někteří diskutující nemají mozek..a když ano, tak ho nepoužívají..asi tak...

pondělí, 28. září 2020, 08:55

Milan Lašťovka

Z hochštaplera Šmuclera je teď epidemiolog???? :-(

neděle, 27. září 2020, 16:00

Alena Rajnochova

Pan Šmucler by se hlavně měl starat o to, aby bylo všude dost zubařů a na se neustále zviditelňovat na epidemii koronaviru, jako by chtěl za pár let kandidovat na prezidenta.

sobota, 26. září 2020, 17:27

Alena Brožková

a co učitelé, ti si nezaslouží chránit?

sobota, 26. září 2020, 14:53

Šermíř Collegium

Zajímalo by mě, jak by pan dentista reagoval na rady ohledně léčení zubů od instalatéra argumentujícího tím, že tomu rozumí, protože připojoval zubařské křeslo k vodovodu a odpadu.

sobota, 26. září 2020, 10:41

Viki Vikina

Opravdu by měli všichni mediálně známí lékaři - jak imulogové, virologové, tak zubaři, hrudní chirurgové, psychiatři atd.) - zvážit, co do médií pouštějí. Nemohou se dívat jen na svůj obor, je třeba vidět situaci komplexně. Starší lidi není jednoduché ochránit, protože my mladší jim to dovlečeme až domů, naopak přece nelze připustit omezování zdravotní péče jako takové nebo zhroucení ekonomiky. Spousta mladých se pod dojmech odmítačů roušek nechce přizpůsobit ani tam, kde je to opravdu záhodno - MHD, nákupní centra, diskotéky... A tomu přidávají ještě média, která si vyzobnou bez ohledu na smysl příspěvků jen to, co se jim hodí do krámu, buď strašení s desítkami tisíc mrtvých nebo odmítání jakékoliv rozumné ochrany. Takže je to na nás lidech - buďte soudní a ohleduplní.

sobota, 26. září 2020, 09:44

Karel Janyška

Návrh výzvy vládě České republiky k jejím občanům.---------------------------------------------------Vážení občané České republiky,nacházíme se v době, kdy naši vlast doslova zachvátila pandemie covidu-19. Lékařská věda sice přišla s návrhy, jak jí čelit, ale zatím účinné plně nejsou. Proto vás vyzýváme, abyste se zapojili do sebeobrany proti tomuto napadení každý sám za sebe a pro sebe a pro své blízké. Obranou proti napadení viry je včasné zapnutí imunitního systému lidského těla ihned po zjištění, že není něco s námi v pořádku. Ohřejeme tedy své tělo okamžitě, ihned, na tom záleží ze všeho nejvíce, jakýmikoliv klidnými způsoby, například oblečením teplých oděvů nebo přikrytím dekami atd. a počkáme, zda toto ohrožení přejde. Tělo si to samo vyžádá a po exekuci nám samo řekne dost, když je hotovo. Trvá to tak půl hodiny až hodiny dvě při poctivém provedení. Minimálně se oddělí jiné virové potíže od napadením covidem. Nebezpečnost této metody je nulová a účinnost skutečně vysoká. Když se ukáže za 2-3 hodiny, že zásah účinný nebyl, vyhledejte lékaře. V žádném případě nechoďte s horečkou mezi lidi a zůstaňte v takovém případě doma a vyčkejte pokynů, které vám budou doručeny.Vláda České republiky.-------------------------------------------------------------------------------------------NEBO TAK NĚJAK.

sobota, 26. září 2020, 09:26

Evelin Nová

Dekuji panu Šmuclerovi za zdravy nazor. Je dnes malo odvaznych, kteri nejsou ovlivneni kampani paniky a zachovali si zdravy rozum. Na rozdil od jinych komentujicich verim, ze jako lekar vi, o cem mluvi. A nechci se dožít doby, kdy mne bude lecit lekar, ktery studoval distancne pres klavesnici pocitace.

sobota, 26. září 2020, 09:18

Sandra Pourova

Už toho nech Šmuclere, kážeš tu nesmysly a už máš v hlavě pořádný borde, když už ani nevíš že jsi stomatolog a ne epidemiolog.

pátek, 25. září 2020, 22:41

Adi Tvrdý

Šmuci věnuj se prosím jen zoubkům přeci rozumíš tomu jak koza petrželi a proto je Česko teď pr**ly.

pátek, 25. září 2020, 20:45

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.