neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

Nemocnice chtějí na odměny pro zdravotníky desítky až stovky milionů korun

O dotace desítek až stovek milionů korun žádají nemocnice na odměny pro své zaměstnance, kteří pracovali na jaře v době pandemie koronaviru. Vyplynulo to z ankety mezi zástupci nemocnic. Ze státního rozpočtu bylo na odměny vyhrazeno 11,2 miliardy korun a ministerstvo zdravotnictví přijímá žádosti o ně do soboty. Zdravotníci v nemocnicích akutní a lůžkové péče mají podle vlády dostat za období od března do května 75 tisíc korun, pokud mají celý úvazek. Ostatním pracovníkům náleží odměna 30 tisíc korun.

Například Krajská zdravotní, která v Ústeckém kraji spravuje pět nemocnic, žádá o maximální dotaci, která pro ni byla na odměny určena, a to zhruba 524 milionů. Zástupci společnosti to uvedli v tiskové zprávě.

O podobnou částku požádal Jihomoravský kraj jako zřizovatel devíti nemocnic a záchranné služby. Z toho 400 milionů je pro nemocnice a peníze mají být pro zhruba 5500 lidí. "Záchranná služba peníze na odměny už dostala, nemocnice je dostanou v říjnu," řekl krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO).

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně podala požadavek na 213 milionů. Odměna bude zaměstnancům krácena podle výše úvazku a počtu odpracovaných hodin i přítomnosti na pracovišti například s ohledem dovolenou nebo pracovní neschopnost, uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

O stovky milionů na odměny zdravotníkům žádá i Nemocnice Pardubického kraje, pod kterou patří pět krajských nemocnic, nebo královéhradecká fakultní nemocnice, kde odměny dostane zhruba 5300 zaměstnanců. Královéhradecké krajské nemocnice chtějí podle mluvčí Lucie Chytilové dotaci přes 200 milionů. Požadavky oblastních nemocnic jsou o něco nižší, například náchodská požaduje sto milionů, jičínská 66,5 milionu a trutnovská 49 milionů Kč.

Ostravská fakultní nemocnice podklady pro dotace pošle v sobotu. Podle odhadu, který se bude dnes zpřesňovat, požádá o 278 milionů Kč pro 4200 zaměstnanců, uvedla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Liberecká krajská nemocnice žádá 213,5 milionu korun řádově pro 3000 lidí. Její mluvčí Václav Řičář řekl, že odměny jsou určeny pro všechny zaměstnance, kteří pro nemocnici v daném období pracovali, tedy i pro ty, kteří pro ni už nepracují.

O něco nižší dotaci, kolem 180 milionů, chce na odměny pro zaměstnance podle mluvčího Petra Sulka Thomayerova nemocnice v Praze. O peníze požádala i Nemocnice Na Homolce, mluvčí Martina Dostálová částku ale neuvedla. Nezmínila ji ani Ústřední vojenská nemocnice, která o dotaci požádala podle mluvčí Jitky Zinke přes ministerstvo obrany, pod které spadá. Všeobecné fakultní nemocnice v Praze žádost ještě nepodalo. Mluvčí Marie Heřmánková uvedla, že kontroluje potřebné podklady a po jejich odsouhlasení pošle požadavek na ministerstvo.

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně požádala o 164 milionů korun pro 2592 zaměstnanců, řekl dnes mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant. O 50 milionů nižší je žádost o dotaci, kterou státu směřuje Karlovarská krajská nemocnice, kam spadá nemocnice v Karlových Varech a Chebu. Podle mluvčího Vladislava Podrackého má být odměněno 1922 zaměstnanců.

Nemocnice Plzeňského kraje, která zastřešuje krajské nemocnice, požádala podle mluvčího Jiřího Kokošky o více než 100 milionů. "Po odečtení povinných odvodů si částku rozdělí zhruba 1900 zaměstnanců všech šesti krajských nemocnic," řekl. Fakultní nemocnice Plzeň odeslala na ministerstvo žádost o příspěvek na odměny pro téměř 5000 pracovníků ve výši přes 332 milionů. "Částka je včetně odvodů zaměstnavatele," uvedla na dotaz mluvčí Gabriela Levorová.

Kolem 80 milionů požadují na odměny podle mluvčích Krajská nemocnice v Příbrami nebo krajem zřizovaná nemocnice v Novém Městě na Moravě. O dotaci zažádala rovněž společnost AGEL Středomoravská nemocniční. Částku ale nesdělila. "Žádost byla podána pro všechny zaměstnance, kteří na dotaci mají nárok," řekla Radka Miloševská ze společnosti, která provozuje krajské nemocnice v Prostějově, Přerově a Šternberku.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, nemocnice, koronavirus, mzdy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Rudolf Beneš

Tito pracovníci by si to opravdu zasloužili .Penízky ale nejsou a asi nebudou.MUsí se pochopit,že se musí podpořit faš.bojůvky v Bělorusku .Proto také rozvracení státu Bělorusko se zarděním podpořil z našich peněz i tzv.ministr Petříček jako podřízený Pocheho.Takže zdravotníci musíte mít oběti a uznání.Něco také stál výlet Vstrčila s se svojí kumpačkou.

sobota, 5. září 2020, 23:41

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.