pátek 4. prosince 2020 Barbora

Diabetolog: Cukrovka se objevuje už u velmi mladých lidí

Cukrovka se objevuje už u náctiletých pacientů, je podmíněná i geneticky. V mladším věku se tak u nich objevují komplikace jako selhání ledvin, slepota nebo riziko amputace nohou. Podle předsedy České diabetologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jana Škrhy je mohou oddálit moderní léky. Odborníci je doporučují nasazovat včas, uvedl v tiskové zprávě.

Příčinou cukrovky v tak raném věku je podle Škrhy kromě genetické zátěže špatný životní styl, obezita a nedostatek pohybu. Kromě užívání léků musí pacienti také dodržovat dietu, lékař doporučuje ujít alespoň tři kilometry denně, pokud jim to zdravotní stav dovolí.

"Postupnému zhoršování stavu pacientů s cukrovkou se bohužel nevyhneme, protože se jedná o trvale se horšící onemocnění. U pacientů, kterým zvládneme nasadit moderní léky včas, dokážeme oddálit možné komplikace o deset i více let," uvedla lékařka diabetologického centra Městské nemocnice Ostrava Jitka Homolková.

Podle statistik se 12 procent pacientů začne časem potýkat s poruchami ledvin. Cukrovka je proto nejčastější příčinou dialýzy, tedy strojového čištění krve nahrazující jejich činnost. Zhruba stejné procento nemocných čeká porucha zraku a diabetes je také nejčastější příčinou slepoty ve vyspělých zemích. U asi 1,3 procenta pacientů si nemoc vynutí amputaci nohy.

Cukrovka druhého typu se projevuje nedostatečnou citlivostí tkání k účinkům inzulinu, který produkuje slinivka. Cukr, který má inzulin v krvi likvidovat, v ní zůstává a koluje organismem, kde poškozuje stěny cév, vede k jejich ucpávání a špatnému prokrvení tkání. Kromě poruch zraku a ledvin tak může vést k mozkové mrtvici, infarktu nebo poškození nervů. Problémy jsou podle lékařů většinou nevratné.

Na léčbu cukrovky jde asi deset až 15 procent částky vynaložené z českého veřejného zdravotního pojištění na léčení pacientů. Letos bylo na péči k dispozici asi 320 miliard korun, cukrovka tak spotřebovala zhruba 32 až 48 miliard korun.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, zdraví, cukrovka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.