Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Prouza: Novela umožní dovoz potravin určených pro západní trhy

 
úterý, 8. října 2019, 14:56

Za klad novely zákona o významné tržní síle označil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza to, že umožní prodej českým obchodníkům zboží, které je určeno pro západní trhy. Dříve to podle něj v některých případech nadnárodní výrobci neumožňovali. Mělo by se tak zabránit jednomu z problémů, který se odhalil při řešení tzv. dvojí kvality potravin. Novelu ministerstvo zemědělství poslalo do připomínkového řízení.

Podle svazu tkví hlavní problém v tom, že západní potravinářské koncerny nepovolí českým obchodníkům koupit kvalitnější zboží pro západní trhy. "Jde o to, aby obchod dostal právo nakoupit německou nebo španělskou verzi. A dneska potravinářské koncerny tomu brání, když to někdo z obchodníků zkusil, tak mu bylo jasně řečeno, že musí nakoupit variantu pro český trh. A kdyby zkusil přivézt třeba tu německou, tak mu přestanou dodávat všechno z jejich sortimentu," uvedl již dříve Prouza.

To novela odstraňuje. "Je zakázáno bránit odběrateli dodání na trh ČR u potravin, které jsou určeny k prodeji v jiném členském státu EU. Zavedením této právní formulace dojde k umožnění nákupu a dodání potravin, které jsou určeny pro jiné trhy v EU. Jedná se o odstranění dvojí kvality produktu tzv. teritorialitu. V praxi jsou časté případy, kdy odběrateli není umožněno nakoupit produkt, který je určen pro jiný trh v rámci EU. Jedná se z pravidla o produkty s kvalitnějším složením prodávané v obdobném balení," uvádí v důvodové zprávě ministerstvo.

Typickým příkladem jsou podle něj potraviny s odlišným množstvím kakaa nebo různým poměrem masa. "Většinou jsou tyto kvalitnější výrobky nabízeny na západních trzích. Dodavatel toto odůvodní například tím, že lidé v dané zemi jsou zvyklí na jinou chuť těchto potravin," dodalo ministerstvo.

Návrh je podle Prouzy dobrý, svaz mimo jiné na tuto problematiku při jednáních o dvojí kvalitě upozorňoval. Prezidentovi ale vadí sankce pro prodejce, pokud se přijde na to, že nabízí stejně označený výrobek s jiným složením, než je uváděný v jiném členském státě. Pokutu by podle něj měl dostat výrobce. "Představte si, že Jednota v Kaplicích dostane pokutu za to, že má druhou variantu coca coly než se prodává ve Španělsku. Přece výrobce ví, kolik to má variant a jaké mají obaly," dodal.

Novelu zákona o potravinách, která tuto sankci přináší, projednala s kladným stanoviskem v květnu vláda. Tato v budoucnu zakázaná praxe bude považována za nekalou obchodní praktiku. Mohla by za ni být pokuta až 50 milionů korun.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook.com/Tomáš Prouza

Štítky ČR, EU, trh, zákon, Prouza

 


 

Kam dál?

Česko chce dát 300 milionů korun na pomoc v zemích původu migrantů

sobota, 5. října 2019, 09:07

Česko by mělo v příštích třech letech poskytnout 300 milionů korun na humanitární pomoc v afrických zemích. Navrhuje to...

Praha vypoví sesterskou smlouvu s čínským Pekingem

pátek, 4. října 2019, 11:49

Praha vypoví sesterskou smlouvu s čínským Pekingem. Důvodem je neochota čínské strany jednat o vyškrtnutí klauzule o uznání...

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

neděle, 15. září 2019, 13:09

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se všichni...

AP: Zeman po příletu do Srbska řekl Vučičovi, že nemá rád Kosovo

středa, 11. září 2019, 12:49

Miloš Zeman v Bělehradu řekl, že má rád Srbsko a Srby, ale nikoli Kosovo. Informovala o tom agentura AP a výrok zaznamenala i...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Strážníci z Lince přijedou do Budějc, řešit se bude bezpečnost v ulicích a problematika žebrání

Takzvaně na zkušenou přijedou do Budějc strážníci z Lince. Jednání, které se uskuteční příští týden v úterý. Na programu bude problematika žebrání i bezdomovců, ale také zkušenost při zajišťování bezpečnosti ve městě.

Budějcká Drbna

VIDEO: Zmatená řidička sjela z dálnice D1 na D46 do protisměru

Naštěstí bez vážnějších následků skončil incident ze závěru minulého týdne. Zmatená jednašedesátiletá žena u Vyškova zazmatkovala a z dálnice D1 sjela na rychlostní komunikaci D 46 v protisměru

Brněnská Drbna

Vracíme se o dvacet let zpět. Liberecký kraj kritizuje tendr na provoz vrtulníků záchranky

Liberecký kraj kritizuje podmínky veřejné zakázky, kterou minulý týden vypsalo ministerstvo zdravotnictví na provozování vrtulníků letecké záchranné služby (LZS) po roce 2021. Liberecký kraj se obává výrazného zhoršení kvality služby.

Liberecká Drbna

Opilý cyklista přejížděl přes přechod pro chodce. Nevšiml si tažného lana mezi auty a upadl

Ke kuriózní nehodě došlo včera odpoledne v Přerově. Cyklista při přejíždění silnice po přechodu pro chodce narazil do tažného lana, které bylo nataženo mezi auty.

Olomoucká Drbna

ŘSD zvažuje jinou trasu obchvatu Želetavy na silnici I/38

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zvažuje jiné a levnější vedení obchvatu městyse Želetava, jímž prochází silnice I/38 mezi Jihlavou a Znojmem. Technická studie původně počítala s obchvatem měřícím 7,2 kilometru, ale tato varianta byla podle webu ŘSD ekonomicky neefektivní. Ředitelství teď zpracovává aktualizaci studie. Zároveň připravuje přestavbu skoro 13 kilometrů tohoto hlavního tahu mezi Jihlavou a Stonařovem.

Jihlavská Drbna

Komplikace? Parkoviště u nemocnice v Hradci potřebuje silnější konstrukci

Provizorní parkoviště s 205 místy u Fakultní nemocnice v Hradci Králové, které stavbaři budují od září, bude potřebovat silnější konstrukci. O schválení víceprací bude v následujících dnech jednat vedení města. Termín dokončení parkoviště příští rok v únoru by neměl být ohrožen. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Kateřina Šmídová. Parkoviště by mělo pomoci řešit velký nedostatek parkovacích míst v areálu nemocnice a v jejím okolí.

Hradecká Drbna