Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Představy Čechů o EU: Vnímají pozitiva, ale stále věří mnoha mýtům

 
čtvrtek, 29. srpna 2019, 10:39

I patnáct let po vstupu Česka do Evropské unie jsou představy Čechů o jejím fungování zkreslené. Exkluzivní průzkum, který pro projekt Moje Evropa zpracovala agentura Median, potvrzuje, že je ve společnosti dál zažitá celá řada mýtů.

„Lidem jsme předkládali výroky, které se týkají pozitiv i negativ EU. Vycházeli jsme z argumentů, které používali respondenti ze skupinových diskusí (v Karviné a v Táboře) a které ukázala analýza mediálního diskursu okolo Evropské unie,“ stojí v průzkumu agentury Median.

Ukázalo se tak, že většina Čechů je přesvědčená například o tom, že Evropská unie nutí Česko přijímat neefektivní zákony nebo že „bezdůvodně“ zakazuje některé české výrobky.

„I patnáct let po vstupu do EU vidíme, že lidé fungování Evropské unie moc nerozumí a snadno se nechávají ovlivnit obrazem, který uměle vytváří řada politiků. Výmluvný příklad je ten týkající se nuceného přijímání legislativy EU. Ukazuje totiž, že lidé nevnímají, že na ní pracují čeští europoslanci i česká vláda, stejně jako vytěsňují fakt, že zmíněná legislativa potom prochází českým parlamentem. Naskočili na letitý alibismus českých politiků, kteří místo zapojování se do chodu Unie a vyjednávání s ostatními členskými státy využívají EU jako výmluvu pro vlastní nedostatky,“ myslí si bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a zakladatel projektu Moje Evropa Tomáš Prouza.

Průzkum nicméně ukázal, že se ve společnosti zažila i některá pozitiva spojená s členstvím v EU. Skoro dvě třetiny lidí (64 procent) si například myslí, že odchod z EU by zásadně ohrozil životní úroveň v Česku, 57 procent lidí souhlasí s tvrzením, že naše členství zvyšuje životní úroveň v Česku, 67 procent lidí si myslí, že díky EU má Česko více peněz.

„Dá se považovat za dobrou zprávu, že alespoň ekonomické výhody, o kterých se hodně mluví, jsou lidé schopni vnímat a zřejmě si jich i vážit. Bylo by ale dobré, kdyby politici začali lidem vysvětlovat, že Česko opravdu nestojí v Unii někde bokem, ale že oni sami jsou její součástí a na jejím chodu se podílí,“ doplňuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Z hlediska sociodemografických charakteristik platí, že lidé mladší, lidé pravicově orientovaní, lidé s vyšším vzděláním nebo voliči středo-pravicových politických stran vnímají EU pozitivně na základě hospodářských benefitů. U lidí s nižším vzděláním, starší generace, lidí s levicovými postoji, nízkým sociálním kapitálem a voličů KSČM a ANO se silněji uplatňuje kritický postoj k politické integraci, a naopak méně akcentují ekonomické benefity. Více najdete v projektu, na kterém Moje Evropa spolupracovala s Českým rozhlasem.

Exkluzivní průzkum pro projekt Moje Evropa provedla společnost Median mezi 22. listopadem a 4. prosincem 2018 na vzorku 1 000 respondentů starších 18 let. Úplnou metodiku výzkumu naleznete zde.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Český potápěč utonul v jeskyni na řeckém ostrově Karpathos

pondělí, 26. srpna 2019, 09:27

Šedesátiletý Čech a 35letý Íránec utonuli při potápění v podvodní jeskyni na řeckém ostrově Karpathos v jihovýchodní části...

Síť YouTube zavřela kanály kritizující hongkongské demonstrace

pátek, 23. srpna 2019, 08:54

Síť pro sdílení videí YouTube zablokovala přes dvě stě kanálů, které vykazovaly známky "koordinované vlivové operace" vztahující...

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

středa, 21. srpna 2019, 10:55

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku Mette Frederiksenovou neoslovila...

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají...

pondělí, 19. srpna 2019, 14:33

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Nováček na jihu Čech neuspěl, Motor porazil Sokolov

Ve čtrnáctém kole Chance ligy Motor vyhrál na domácím ledě proti Sokolovu a připsal si čtvrtou výhru v řadě. Hrdinou utkání se stal Lukáš Endál, když trefil třetí a čtvrtou branku domácího týmu.

Budějcká Drbna

Šiřitelé nenávistných příspěvků na internetu spoléhají na anonymitu. V tom se mýlí, varuje nejvyšší státní zástupce

Anonymita internetu je často jen zdánlivá a pisatelé nenávistných příspěvků by měli vědět, že jsou dohledatelní a mohou nést zodpovědnost. Na konferenci Nenávist na internetu to dnes řekl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Zmínil, že nejčastějším terčem předsudečné nenávisti na českém internetu jsou stále Romové, přibývá verbálních útoků na muslimy a Židy.

Brněnská Drbna

Po zimě by mohla začít rekonstrukce hospodářského dvoru u zámku v Zákupech

Příští rok by mohla začít rekonstrukce hospodářského dvora u zámku v Zákupech. Památkáři zatím stále vybírají firmu, která rekonstrukci za víc než 100 milionů provede, a to kvůli neustálým připomínkám k zadávací dokumentaci.

Liberecká Drbna

Olomoucká zoo pomáhá se záchranou mořských želv

Mořské želvy patří mezi skupinu plazů, která na Zemi existuje více než 100 milionů let. V současné době zbývá sedm známých druhů mořských želv. Všechny patří k ohroženým, čtyři z nich jsou podle Červeného seznamu IUCN řazeny mezi kriticky ohrožené druhy. V posledních čtyřiceti letech jejich počty klesly natolik, že čelí přímé hrozbě vyhynutí. Do jejich záchrany se zapojují i české zoologické zahrady, mezi nimi i zoologická zahrada v Olomouci.

Olomoucká Drbna
Aktualizováno před 3 minutami

ANKETA: Jihlava bude mít již brzy novou zastávku. Její název P+R Žižkova lidé kritizují

V těchto dnech finišují práce na nové zastávce MHD v krajském městě, která již brzy začne sloužit veřejnosti. Bude se nacházet na Žižkově ulici, poblíž parkoviště P+R, jež se nyní buduje. Zastávka je pojmenována P+R Žižkova. A tento název se mnoha lidem nelíbí. Objevují se například argumenty, že hodně lidí neví, co P+R (Park and Ride neboli zaparkuj a jeď) vlastně znamená.

Jihlavská Drbna

Pod velkým náměstím v Hradci by mohlo být podzemní parkoviště

Studie prověří možnost vybudování podzemního parkoviště pod Velkým náměstím v centru Hradce Králové. Vytvoření dokumentu schválila rada města. Novinářům to dnes řekli zástupci magistrátu. Náměstí slouží jako parkoviště, a to by chtělo vedení města změnit. Cílem je vrátit náměstí funkci přirozeného společenského centra. V létě už tam byl geologický průzkum.

Hradecká Drbna