Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sinolog: Čína se obává , že Meng Wan-čou promluví o pozadí Huawei

 
sobota, 13. července 2019, 08:23

Čína vyvíjí politický tlak na propuštění finanční ředitelky společnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou zadržené v Kanadě pravděpodobně kvůli obavám z toho, že by v případě vydání do Spojených států mohla promluvit o vazbách firmy Huawei na čínské vojenské a bezpečnostní složky. Novinářům to řekl kanadský sinolog Charles Burton z ontarijské Brockovy univerzity. Nevybíravé kroky Číňanů podle něj naznačují, že existují.

Finanční ředitelka a zároveň dcera zakladatele společnosti Huawei Meng Wan-čou byla v Kanadě zadržena loni v prosinci. O zadržení požádaly Spojené státy, které ji viní z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a podvádění nadnárodních bank při obchodech s Íránem. Čínské úřady reagovaly mimo jiné zatčením bývalého kanadského diplomata Michaela Kovriga a podnikatele Michaela Spavora.

Burton, který do Prahy dorazil na briefing o globálních vlivových operacích Číny pro české poslance či senátory, řekl, že Číňané také zakázali z neopodstatněných důvodů dovoz kanadského hovězího a vepřového a kanoly, což je plodina využívaná na výrobu oleje. "Pokud by byl Huawei jen významnou čínskou společností, bylo by překvapivé, proč by země tlačila na propuštění Meng Wan-čou až takovými prostředky," upozornil.

Číňané se podle Burtona obávají toho, že by Meng Wan-čou mohla v USA pod hrozbou doživotního vězení přijmout dohodu. "Mohla by odhalit informace mezi firmou Huawei a čínskými vojenskými a bezpečnostními složkami," uvedl. Spolupráce firmy s vojenskými složkami je podle něj v některých případech prokázaná. "Ale neznáme přesnou povahu té spolupráce, je tu mnoho mlhy a temných náznaků," konstatoval. Zakladatelem a šéfem firmy je bývalý čínský armádní důstojník Žen Čeng-fej.

Huawei může být výrobcem vedeným vojenskými a bezpečnostními složkami, ale může být i přímo jejich součástí, určenou k budování kontroly nad celosvětovými komunikačními sítěmi. V otázce využívání produktů Huawei při chystaném budování sítí páté generace je proto ostražitý. Odkazuje například na prohlášení bývalých šéfů kanadských tajných služeb i kanadskou zkušenost po zadržení Meng Wan-čou.

Podle překladu portálu Sinopsis.cz musí na základě čínského zákona o státní zpravodajské činnosti z roku 2017 všechny organizace a občané podporovat národní informační operace. Společnost Huawei loni v prosinci uvedla, že žádný čínský zákon nebo nařízení jakoukoliv společnost nenutí instalovat do výrobků tzv. "zadní vrátka". "Myslím, že riziko je značné," uvedl Burton.

Pokud by však taková "zadní vrátka" v technologiích Huawei existovala, mohla by v případě vojenského či jiného konfliktu být Čínou využita například k ochromení infrastruktury, narušení hospodaření s vodou či elektřinou, varuje Burton. Dotčené země podle něj mají orgány, které výrobky zkoumají. "Ale je otázka, jestli mohou mít stoprocentní jistotu. Zkoumají miliony řádků kódu, software se aktualizuje, hardware dodaný k testům nemusí být tentýž, který se pak použije," uvedl Burton.

Otázkou zapojení Huawei do komunikační infrastruktury se v poslední době zabývají západní země včetně ČR. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) loni v prosinci označil technologie Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko. Varování úřadu před technologiemi těchto firem se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury. Na základě varování některé státní instituce omezily používání produktů firem a třeba Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z tendru za půl miliardy korun na portál Moje daně. Tendr následně zrušilo. Huawei se brání, že pro varování neexistují důkazy.

Napsal(a) ČTK | Foto Huawei
 


 

Kam dál?

Sinolog: Všechny čínské organizace ve světě plní politické cíle

pátek, 12. července 2019, 09:04

Všechny čínské organizace ve světě i v Česku plní politické cíle své země a Komunistické strany Číny. Novinářům to řekl sinolog...

Stuttgarter Zeitung: Merkelová netrpí žádnou vážnou chorobou

pátek, 28. června 2019, 10:55

Německá kancléřka Angela Merkelová netrpí žádnou vážnou chorobou, a to ani Parkinsonovou nemocí, píše list Stuttgarter Zeitung....

Čaputová chce na Slovensku korespondenční volbu prezidenta

čtvrtek, 20. června 2019, 14:47

Slovensko by ještě letos mohlo schválit zavedení korespondenční volby prezidenta pro Slováky žijící v zahraničí. Dnes to při...

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

čtvrtek, 20. června 2019, 12:01

Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii. Plyne to z exkluzivního průzkumu...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Kriminalisté vyšetřují podezřelé úmrtí na Táborsku, zadrželi tři osoby

Táborští kriminalisté prověřují podezřelé úmrtí osoby. Tělo bylo nalezeno v jedné z chatových oblastí u Tábora. Kriminalisté v souvislosti s tímto případem zadrželi tři osoby. O dalším vyšetřování rozhodne až nařízená soudní pitva.

Budějcká Drbna

Nepozorná řidička se ohlédla po svém psovi a narazila do lampy

Pokud sedáte za volant, měli byste se věnovat plně řízení a situaci na silnici. Toto pravidlo porušila mladá řidička, která projížděla Slavkovem, a ohlédla se po svém psovi. Následně havarovala.

Brněnská Drbna

Rekonstrukce Kittelova domu je hotová, místo už vítá první turisty

Lidé, kteří zamíří do Pěnčín na Jablonecku, mohou poprvé navštívit zrekonstruovaný dům, kde žil léčitel Eleazar Kittel. Obnovit celý dům stálo roky úsilí a zhruba 50 milionů korun. Nyní nabízí náhled do života této historické osobnosti i historie lidového umění a léčitelství.

Liberecká Drbna

Na Horním náměstí v Olomouci si dnes připomeneme události 21. srpna 1968 a 1969

Olomouc se připojí k celorepublikové akci, díky které si lidé připomenou události 21. srpna 1968 a 1969. Setkání začne v pět hodin odpoledne před Sloupem Nejsvětější Trojice na Horním náměstí.

Olomoucká Drbna

Léto na jihlavském urgentu: Pády z kol, popáleniny, řezné rány. Přibývá alergií na hmyzí bodnutí

Do konce letních prázdnin zbývá už jen několik dní. Během nich řada lidí musela vyhledat také služby urgentního příjmu jihlavské nemocnice. Zdravotníci často řeší alergické reakce po bodnutí hmyzem, stejně jako pády z kol, koloběžek nebo popáleniny od rozdělaného ohně.

Jihlavská Drbna

Selekce musela nastat. V kádru Hradce končí tři hráči

Kádr hokejového Mountfieldu byl příliš široký na to, aby s takovým týmem mohl vstoupit do extraligy. Klub se rozloučil s prvním trojlístkem hráčů.

Hradecká Drbna