Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

 
čtvrtek, 20. června 2019, 12:01

Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii. Plyne to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro projekt Moje Evropa.

Češi jsou s fungováním EU celkově spíše nespokojeni, většinou ji však hodnotí srovnatelně jako národní instituce. „Většina nedůvěry k EU je tedy dána obecně institucionální nedůvěrou a menší část pak specificky proti-evropskými postoji,“ vysvětluje průzkum agentury Median, který zpracovala exkluzivně pro projekt Moje Evropa.

Šedesát procent Čechů je rozhodně nebo spíše nespokojeno s členstvím v EU, spokojená je jen třetina. Průzkum ukázal, že spokojenější s členstvím v EU jsou lidé s vyšším vzděláním, vyšším kulturním a sociálním kapitálem nebo obyvatelé Prahy. Méně přitom záleží na ekonomickém kapitálu – tedy na příjmech a bohatství.

„Pokud ale srovnáme spokojenost s EU se spokojeností s národními institucemi jako je vláda, prezident nebo celkové fungování demokracie, ukazuje se, že u většiny respondentů je hodnocení EU podobné jako u národních institucí. Takže je tu obecná nedůvěra, která se promítá i do vztahu k EU,“ říká Tomáš Prouza, bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Obecně se dá říci, že spokojenější jsou s členstvím spíše lidé, kteří sami sebe považují za pravicově orientované. Evropskou unii také lépe hodnotí ti, kteří mají spíše optimističtější pohled na vývoj společnosti.

„Klíčovým faktorem v hodnocení členství v EU je pocit ohrožení migrací a to, jak pro sebe daný člověk vnímá prospěšnost globalizace. Ti, kteří se cítí ohrožení migrací nebo si myslí, že lidé jako oni v globalizaci tratí, jsou spokojeni se členstvím v EU pouze v 16 %, respektive 22 %,“ upozorňuje průzkum Medianu.

Exkluzivní průzkum pro projekt Moje Evropa provedla společnost Median mezi 22. listopadem a 4. prosincem 2018 na vzorku 1000 respondentů starších 18 let. Detailní segmentaci voličů a jejich vztahu k EU projekt Moje Evropa prezentoval ve spolupráci s Českým rozhlasem. Na tuto analýzu se můžete podívat zde.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Internet se baví streamem pákistánské ministerstva. Omylem vysílalo s...

pondělí, 17. června 2019, 11:07

Nestává se tak často, že by tisková konference přenášená na sociální sítě v Pákistánu vyvolala takový rozruch, jako ta, kterou...

Loni v cizině zemřelo 579 Čechů, nejvíce v Německu

pondělí, 3. června 2019, 11:55

Loni v cizině zemřelo 579 Čechů. Nejvíce případů,42, řešil konzulát v německém Düsseldorfu. Počet úmrtí v letní turistické sezoně...

VIDEO: Chcete vidět mrtvé lidi? Vyfotit si je? Německý policista...

čtvrtek, 23. května 2019, 15:10

Statisíce shlédnutí získalo během krátké doby video, na kterém němečtí policisté „školí“ českého a maďarského řidiče. Důvodem je...

Zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Rakušan Niki Lauda

úterý, 21. května 2019, 08:02

Ve věku 70 let v pondělí zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Niki Lauda. S odvoláním na rodinu legendárního rakouského...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Budějckého bazénu bychom si měli vážit, říká exrémní skokan Bílý před Highjumpem

Budějcký rodák a patriot Honza Bilý se již připravuje na největší tuzemskou i středoevropskou událost sportu cliffdiving, tedy skoků ve volné přírodě z extrémních výšek. Letošní ročník závodu Highjump 2019, se uskuteční v lomu Hřiměždice u Příbrami již v termínu 2. a 3 srpna. Kromě skoků z výšky až 25 metrů, zde čeká na návštěvníky zajímavý doprovodný program včetně hudebních kapel jako PSH, Kraak and Smaak, Vypsaná fixa, Fast Food Orchestra, Kapitán Demo a mnoho dalších. Jak se připravuje Honza na skoky z výšky 25 metrů? Jak vypadal jeho "výlet" na světovou serii, kde zachytil atmosféru a účinkování jeho zkušenějšího kolegy Michala Navrátila? To se dočtete v rozhovoru i videosestřihu.

Budějcká Drbna

DRFG aréna má nejmodernější mantinely a osvětlení v celé republice

Velkými změnami za víc jak 10 milionu korun prošla během hokejových prázdnin víceúčelová hala DRFG. Kromě bezpečnějších mantinelů a úspornějšího osvětlení došlo také k modernizaci střídaček a dalšího vybavení. Tím ale rekonstrukce nekončí. V plánu je i výstavba parkovacích míst, nová střecha nebo chladící technologie.

Brněnská Drbna

Oprava silnice mezi Dobranovem a Heřmaničkami komplikuje dopravu

V polovině července odstartovala rekonstrukce silnice třetí třídy č. 2621 vedoucí mezi Dobranovem a Heřmaničkami na Českolipsku. Rekonstrukce je rozplánována do tří etap a potrvá až do konce srpna.

Liberecká Drbna

Řidič dodávky dostal na mokré silnici v zatáčce smyk a skončil v příkopu. Jeho spolujezdec byl se zraněním převezen do nemocnice

Dvaadvacetiletý řidič dodávky Mercedes-Benz v pátek před šestnáctou hodinou havaroval u obce Vlkoš.

Olomoucká Drbna

ČeřínekFest 2019 očima policie: Žena nabourala pět aut, zraněný muž skončil v nemocnici

Stovky lidí v pátek 19. července navštívily dalších z hudebních festivalů, který se na Jihlavsku koná každé léto. Řeč je o ČeřínekFestu. Tato akce zaměstnala také policisty, kteří museli řešit hned několik incidentů.

Jihlavská Drbna

FOTO, VIDEO: Pašerák léků ujížděl na kolečkových bruslích. Batoh hodil do lesa

Kuriózní případ řešili celníci na Trutnovsku u statní hranice s Polskem. Dopadli tam sedmatřicetiletého muže ujíždějícího na kolečkových bruslích, který pašoval z Polska léky s obsahem pseudoefedrinu určené pro výrobu pervitinu. Našli u něj také injekční stříkačky a látky připomínající hašiš a pervitin. Celníci si muže na kolečkových bruslích s napěchovaným batohem na zádech všimli večer na silnici poblíž hranic.

Hradecká Drbna