Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

 
čtvrtek, 20. června 2019, 12:01

Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii. Plyne to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro projekt Moje Evropa.

Češi jsou s fungováním EU celkově spíše nespokojeni, většinou ji však hodnotí srovnatelně jako národní instituce. „Většina nedůvěry k EU je tedy dána obecně institucionální nedůvěrou a menší část pak specificky proti-evropskými postoji,“ vysvětluje průzkum agentury Median, který zpracovala exkluzivně pro projekt Moje Evropa.

Šedesát procent Čechů je rozhodně nebo spíše nespokojeno s členstvím v EU, spokojená je jen třetina. Průzkum ukázal, že spokojenější s členstvím v EU jsou lidé s vyšším vzděláním, vyšším kulturním a sociálním kapitálem nebo obyvatelé Prahy. Méně přitom záleží na ekonomickém kapitálu – tedy na příjmech a bohatství.

„Pokud ale srovnáme spokojenost s EU se spokojeností s národními institucemi jako je vláda, prezident nebo celkové fungování demokracie, ukazuje se, že u většiny respondentů je hodnocení EU podobné jako u národních institucí. Takže je tu obecná nedůvěra, která se promítá i do vztahu k EU,“ říká Tomáš Prouza, bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Obecně se dá říci, že spokojenější jsou s členstvím spíše lidé, kteří sami sebe považují za pravicově orientované. Evropskou unii také lépe hodnotí ti, kteří mají spíše optimističtější pohled na vývoj společnosti.

„Klíčovým faktorem v hodnocení členství v EU je pocit ohrožení migrací a to, jak pro sebe daný člověk vnímá prospěšnost globalizace. Ti, kteří se cítí ohrožení migrací nebo si myslí, že lidé jako oni v globalizaci tratí, jsou spokojeni se členstvím v EU pouze v 16 %, respektive 22 %,“ upozorňuje průzkum Medianu.

Exkluzivní průzkum pro projekt Moje Evropa provedla společnost Median mezi 22. listopadem a 4. prosincem 2018 na vzorku 1000 respondentů starších 18 let. Detailní segmentaci voličů a jejich vztahu k EU projekt Moje Evropa prezentoval ve spolupráci s Českým rozhlasem. Na tuto analýzu se můžete podívat zde.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Internet se baví streamem pákistánské ministerstva. Omylem vysílalo s...

pondělí, 17. června 2019, 11:07

Nestává se tak často, že by tisková konference přenášená na sociální sítě v Pákistánu vyvolala takový rozruch, jako ta, kterou...

Loni v cizině zemřelo 579 Čechů, nejvíce v Německu

pondělí, 3. června 2019, 11:55

Loni v cizině zemřelo 579 Čechů. Nejvíce případů,42, řešil konzulát v německém Düsseldorfu. Počet úmrtí v letní turistické sezoně...

VIDEO: Chcete vidět mrtvé lidi? Vyfotit si je? Německý policista...

čtvrtek, 23. května 2019, 15:10

Statisíce shlédnutí získalo během krátké doby video, na kterém němečtí policisté „školí“ českého a maďarského řidiče. Důvodem je...

Zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Rakušan Niki Lauda

úterý, 21. května 2019, 08:02

Ve věku 70 let v pondělí zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Niki Lauda. S odvoláním na rodinu legendárního rakouského...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Opilý muž usnul před nádražím, situace chtěl využít zloděj

Strážníci městské policie řešili v pátek nad ránem nenechavce, který chtěl na nádraží okrást spícího muže. Počínání zloděje ale zachytily kamery. Hlídka muže chytila a předala policistům.

Budějcká Drbna

Kraj zřídil nové chráněné bydlení za skoro 8 miliónů korun

V Šanově na Znojemsku otevřel kraj minulý týden nové chráněné bydlení. Zázemí zde najde šest osob s lehkým mentálním postižením ze Zámku Břežany. Kraj nové byty i se zahrádkou odkoupil za 6,6 milionu korun a za další milion pořídil vybavení.

Brněnská Drbna

Obří hafani i malí pejsci se utkají o titul Jablonecký voříšek 2019

Stejně jako v předchozích letech se v Jablonci bude konat oblíbená tradiční pejskařská akce Jablonecký voříšek.

Liberecká Drbna

V Šumperku bude taxislužba pro seniory. Za třicet korun je odveze třeba k lékaři nebo na nákup

V Šumperku bude od začátku příštího roku fungovat taxislužba pro seniory. Obyvatele starší 65 let bude sedmimístný Ford s nápisem Taxík Maxík odvážet za třicetikorunový poplatek například k lékaři, ale i za nákupy.

Olomoucká Drbna

Opilého sprejera chytili přímo při činu, své dílo umístil na zeď u městského nádraží

Škodu nezpůsobil velkou, ale podezření ze spáchání trestného činu se nevyhnul. Čtyřiadvacetiletý sprejer na začátku srpna zkrášloval zeď u jihlavského městského nádraží svým výtvorem, ale přímo na místě byl zadržen policejní hlídkou.

Jihlavská Drbna

Největší centra pro konání mnoha akcí má Hradec Králové s Trutnovem

Multifunkční společenská a kulturní centra mají v Královéhradeckém kraji pouze stotisícový Hradec Králové a jednatřicetitisícový Trutnov. Kongresové centrum Aldis v Hradci Králové, které bylo otevřeno v roce 1993, je zároveň největším svého druhu v celých východních Čechách. Trutnovské centrum Uffo zahájilo provoz v roce 2010 a patří k nejmodernějším v zemi.

Hradecká Drbna