Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Exprezidentovi Zimbabwe ukradli aktovku s milionem dolarů

 
neděle, 27. ledna 2019, 09:41

Z aktovky bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho ukradli zloději téměř milion dolarů (přes 22,5 mil. Kč). Stalo se tak v ekonomicky rozvrácené zemi, momentálně zmítané protesty proti zdražování potravin a pohonných hmot. S odkazem na místní tisk o tom informoval server BBC.

V první půli ledna stanuli před zimbabwským soudem tři podezřelí, kteří byli obviněni z krádeže 150 tisíc dolarů (téměř 3,4 milionu Kč). Při vyšetřování se však ukázalo, že exprezident přišel o daleko více peněz - údajně bezmála milion dolarů.

Detaily případu vycházejí najevo v době, kdy zimbabwská vláda skokově zdražila potraviny a pohonné hmoty. Následné protesty, jimž se nevyhnulo násilí, bezpečnostní složky tvrdě potlačily.

Čtyřiadevadesátiletý Mugabe byl nucen vzdát se prezidentského úřadu v roce 2017, čímž skončila jeho 37 let trvající vláda nad touto jihoafrickou zemí. Mugabe kdysi prohlásil, že stát nikdy nemůže zbankrotovat. Jeho vládnutí nicméně přivedlo zemi k naprostému ekonomickému kolapsu. On sám byl přitom znám okázalým způsobem života.

Mugabe si prý peníze v aktovce přivezl do svého venkovského sídla ještě v době svého prezidentství v roce 2016. Předal ji své příbuzné Constanci Mugabeové, která mu zde dělala správcovou, a požádal ji, aby ji uložila do trezoru. Po aktovce se začal shánět až loni v březnu, čtyři měsíce po odchodu z prezidentské funkce. Constance mu ale tvrdila, že o žádné aktovce neví. Když ji konečně jeho zaměstnanci našli, bylo v ní pouze 78 tisíc dolarů (1,75 mil. Kč).

Krádež se podle vyšetřovatelů odehrála buď loni v prosinci, nebo letos začátkem ledna. Tři podezřelí, mezi nimiž figurují kromě Constance Mugabeové další dva členové exprezidentova personálu, si prý za zcizené peníze nakoupili auta, domy či hospodářská zvířata.

Po odchodu z prezidentského postu Mugabe strávil několik měsíců na léčení v Singapuru a není jasné, zda byl v době krádeže doma.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

PRŮZKUM: Důvěra Rusů v Putina klesla nejníže od roku 2006

úterý, 22. ledna 2019, 13:48

Důvěra v prezidenta Vladimira Putina klesla na nejnižší úroveň za posledních 13 let, tvrdí průzkum státní agentury VCIOM. Ruskému...

Merkelová a Macron podepsali takzvanou Cášskou smlouvu

úterý, 22. ledna 2019, 12:20

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v západoněmeckých Cáchách podepsali smlouvu o...

Totální kontrola obyvatel à la Peking. Venezuelský diktátor Maduro...

sobota, 19. ledna 2019, 09:50

Venezuelská obdoba občanských průkazů, „karta vlasti“ (carnet de la patria), sofistikovaně přenáší údaje o milionech uživatelů do...

Polovina Rusů se podle průzkumu stydí za rozpad SSSR

pátek, 18. ledna 2019, 09:29

Téměř každý druhý Rus cítí zlost a stud kvůli rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let minulého století. Podle agentury Interfax...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

DRBNA HISTORIČKA: Domy v Krajinské ulici

Jan Schinko se v dalším dílu Drbny historičky podíval na Krajinskou ulici. Konkrétně na domy, které v ní stojí. Našli jsme tam asi 11 pekařství, obchodní dům Teta, spořitelna, staré masné krámky nebo obchodníka Karla Micka.

Budějcká Drbna

Ministerstvo jde na ruku uhelným elektrárnám. Chce jim povolit vypouštět do vzduchu skoro o polovinu více rtuti

Místo snahy o ochranu ovzduší, změna vyhlášky. Ministerstvo životního prostředí chce uhelným elektrárnám schválit 40% toleranci v měření toxické rtuti.

Brněnská Drbna

FOTO, VIDEO: Policisté nezapomínají ani na cyklisty. Rozdávají jim lékárničky i pokuty

Cyklisté jsou právoplatní členové silničního provozu. A u nás jich není zrovna málo. Policisté se tak na ně zaměřili v rámci osvětové preventivní akce zaměřené právě na milovníky cyklistiky Na kole bezpečně.

Liberecká Drbna

Francouzský buldoček Bolek se ztratil svému pánovi. Policistům se podařilo ho najít

Policisté prováděli na Velikonoční pondělí dopoledne dohled nad silničním provozem v obci Vrbátky.

Olomoucká Drbna

FOTO, VIDEO: Šestice starostů z Jihlavska požaduje vyřazení z lokalit pro úložiště. Hlavním důvodem je pitná voda

Dnešní odpoledne patřilo v kulturním domě v Dolní Cerekvi na Jihlavsku jednání o hlubinném úložišti radioaktivního odpadu. Šest obcí, které jsou úzce spojeny s lokalitou zvanou Čertův Hrádek, což je jedna z uvažovaných lokalit pro úložiště, hromadně podepsalo dohodu o společném postupu. Jejich další kroky mají vést k vyřazení z uvažovaných lokalit.

Jihlavská Drbna

Rock for People servíruje výběr domácí klubové scény, chystá speciální i akustické sety

Zahraniční headlineři festivalu Rock for People už nějaký ten pátek nejsou tajemstvím, nově organizátoři zveřejnili i české a slovenské kapely, které mezi 4. a 6. červencem dorazí do Hradce Králové. Návštěvníci se opět můžou těšit na výběr z domácí klubové scény, kterou festival Rock for People už léta systematicky podporuje.

Hradecká Drbna