Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rakousko potopilo návrh na zákaz dvojí kvality potravin v EU

 
čtvrtek, 27. prosince 2018, 23:49

Necelý týden před Vánoci odsouhlasila Evropská komise společně s Radou EU a Evropským parlamentem novou směrnici, která má chránit spotřebitele v Evropě. Zmínka o dvojí kvalitě potravin v ní však navzdory českým snahám o zařazení chybí. Rakousko, současná předsedající země Rady EU, návrhy na zařazení zákazu dvojí kvality potravin z pera českých europoslanců buď záměrně ignorovalo, nebo je rovnou smetlo ze stolu.

Konec nekalým praktikám? Ne všem

Návrh evropské směrnice s názvem Nová dohoda pro spotřebitele se má vztahovat na zemědělské a potravinářské produkty, s nimiž se obchoduje v rámci potravinového řetězce. „Vůbec poprvé zakazuje 16 nekalých obchodních praktik, jsou-li uplatněny jednostranně jedním z obchodních partnerů. Určité další postupy budou přípustné pouze v případech, kdy se na nich obchodní strany předem jasně a jednoznačně dohodnou," stojí v tiskové zprávě Evropské komise. V následném výčtu nekalých praktik však dvojí kvalita potravin chybí.

Žhavé téma ve střední Evropě

Proti dvojí kvalitě potravin se zejména v Česku a na Slovensku zvedla za poslední dva roky masivní vlna odporu. Vše odstartovaly série testů, které potvrdily dlouholeté domněnky, že jsou v Česku pod stejným výrobcem i názvem prodávány jiné, horší produkty, co se složení týče. Potraviny určené na německý či rakouský trh jsou vyrobeny z řádově kvalitnějších surovin než produkty pro tuzemský či slovenský trh.

Český návrh naráží na silný odpor, prohlásila Jourová

Do bitvy proti neférovému chování výrobců se vydala i eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová. Jak však přiznala letos na podzim v rozhovoru pro Hospodářské noviny, při svém tažení narazila na tvrdý lobbing některých členských zemí. „Dvojí kvalita produktů je opravdu oříšek. Nečekala jsem, že to bude narážet na tak silný odpor v rámci Evropské komise i u některých členských států," prohlásila Jourová v září.

Rakušané návrh buď ignorovali, nebo smetli ze stolu

Nejnovější návrh Nové dohody pro spotřebitele, který předložilo Rakousko jakžto předsedající stát Rady před Vánoci, obavy Jourové potvrdil. Obsahuje sice výčet více než desítky nekalých praktik, které budou trestány jako nezákonné, dvojí kvalita potravin mezi nimi ale není. Přitom směrnice měla být definitivně schválena před volbami do Evropského parlamentu už na jaře příštího roku.

Politici z Česka krok odsoudili

Krok vyvolal odezvu v českých politických kruzích. „Mám velký problém s rakouským přístupem, je třeba, aby dvojí kvalita potravin byla postihnutelná soudním rozhodnutím, dvojí kvalita potravin je zakázané, nekalé, je to takzvaná nekalá praktika,“ řekl severu TN.cz europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

„Oni mají předsednictví, které končí tento rok a je to jejich představa. Většina státu samozřejmě je pro to, abychom neměli dvojitou kvalitu potravin. Myslím, že to prosadíme z nějakého delšího horizontu," prohlásil premiér Andrej Babiš.

Naděje v rumunském předsednictví

Babiš přitom narazil  na skutečnost, že je Rakousko předsedajícím státem Rady EU jen do konce letošního roku. Žezlo poté převezme Rumunsko, což může v ohledu boje za zákaz dvojí kvality potravin pro Česko znamenat značně optimistickou změnu. „Doufám, že bude v této věci vnímavější než odcházející Rakousko,“ uzavřela autorka pozměňovacích návrhů směrnice a europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová. 

Napsal(a) Martin Šeda | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 23. prosince 2018, 14:39

Vlna cunami v Indonésii zabila nejméně 222 lidí

neděle, 23. prosince 2018, 08:49

Nejméně 222 mrtvých si vyžádala mohutná vlna cunami v pobřežních oblastech u Sundského průlivu mezi indonéskými ostrovy Jáva a...

Střelba ve Štrasburku si údajně vyžádala čtyři mrtvé

středa, 12. prosince 2018, 00:02

Večerní střelba v centru Štrasburku si vyžádala nejméně dva mrtvé. Například televize BFM TV a agentura Reuters však s odvoláním...

Babiš navrhl možnost zapojení ČR do bojových misí

neděle, 11. listopadu 2018, 21:32

Za hlavního nepřítele míru považuje český premiér Andrej Babiš terorismus. Proto by podle něj stálo za úvahu změnit strategii a...

Během cesty do Číny zemřel Zemanův lékař

pátek, 9. listopadu 2018, 15:30

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu. Serveru...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

DRBNA HISTORIČKA: Háječek byl do příchodu vojáků botanickou zahradou

V dalším vydání Drbny historičky se Jan Schinko podíval na Háječek. Rozhodně nevypadal tak jako dnes. V Háječku rostlo přes 650 druhů rostlin. Zahradu v roce 1938 zabrali Němci. Květiny už se na místo nikdy nevrátily, vystřídalo je letní kino.

Budějcká Drbna

S 'udicí' do kostela – muž chodil s drátem lovit peníze z kasičky

V kostelní kasičce rybařil postarší muž. Místo zlaté rybky pravidelně vytahoval, díky drátu s magnetem a lepící páskou ,peníze.

Brněnská Drbna

Druhý zápas, druhý bod. Tygři opět vládli, Boleslavi nastříleli šest branek

Také druhý domácí zápas skončil pro liberecké hokejisty vítězně, Mladou Boleslav porazili 6:2 a dokázali zápas otočit. Domácím vycházely přesilovky, proměnili celkem tři. Série má nyní dva dny pauzu, pak se přesouvá ke Středočechům.

Liberecká Drbna

Počet obyvatel Olomouckého kraje loni klesl na 632 492

V Olomouckém kraji v loňském roce klesl počet obyvatel o 686 na 632 492. Za úbytek obyvatel může migrace i vyšší počet zemřelých než narozených. Počet obyvatel se v roce 2018 zvýšil pouze na Olomoucku, v ostatních čtyřech okresech klesl. Nejvyšší úbytek obyvatel mělo Přerovsko. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Olomoucká Drbna

FOTO: Ples firmy Bosch Diesel ve stylu cirkusu se těšil mimořádnému zájmu, výtěžek putuje do Nemocnice Jihlava

Jeden z vrcholů plesové sezóny, reprezentativní ples firmy Bosch Diesel, je více než týden za námi. Jeho patnáctý ročník se nesl v duchu cirkusu, v rozverné náladě se však našel prostor i pro vážnější chvíle. Třeba když si výtěžek z prodeje vstupenek a tomboly převzali zástupci jihlavské nemocnice.

Jihlavská Drbna

V Krkonoších sjela lavina, na místě je horská služba

V Kotelních jamách v Krkonoších odpoledne sjela lavina. Podle dosavadních zjištění nikoho nezavalila. Na místě je horská služba, která oblast prohledává. V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětistupňové škály, který je charakterizován jako značné nebezpečí.

Hradecká Drbna