Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rakousko potopilo návrh na zákaz dvojí kvality potravin v EU

 
čtvrtek, 27. prosince 2018, 23:49

Necelý týden před Vánoci odsouhlasila Evropská komise společně s Radou EU a Evropským parlamentem novou směrnici, která má chránit spotřebitele v Evropě. Zmínka o dvojí kvalitě potravin v ní však navzdory českým snahám o zařazení chybí. Rakousko, současná předsedající země Rady EU, návrhy na zařazení zákazu dvojí kvality potravin z pera českých europoslanců buď záměrně ignorovalo, nebo je rovnou smetlo ze stolu.

Konec nekalým praktikám? Ne všem

Návrh evropské směrnice s názvem Nová dohoda pro spotřebitele se má vztahovat na zemědělské a potravinářské produkty, s nimiž se obchoduje v rámci potravinového řetězce. „Vůbec poprvé zakazuje 16 nekalých obchodních praktik, jsou-li uplatněny jednostranně jedním z obchodních partnerů. Určité další postupy budou přípustné pouze v případech, kdy se na nich obchodní strany předem jasně a jednoznačně dohodnou," stojí v tiskové zprávě Evropské komise. V následném výčtu nekalých praktik však dvojí kvalita potravin chybí.

Žhavé téma ve střední Evropě

Proti dvojí kvalitě potravin se zejména v Česku a na Slovensku zvedla za poslední dva roky masivní vlna odporu. Vše odstartovaly série testů, které potvrdily dlouholeté domněnky, že jsou v Česku pod stejným výrobcem i názvem prodávány jiné, horší produkty, co se složení týče. Potraviny určené na německý či rakouský trh jsou vyrobeny z řádově kvalitnějších surovin než produkty pro tuzemský či slovenský trh.

Český návrh naráží na silný odpor, prohlásila Jourová

Do bitvy proti neférovému chování výrobců se vydala i eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová. Jak však přiznala letos na podzim v rozhovoru pro Hospodářské noviny, při svém tažení narazila na tvrdý lobbing některých členských zemí. „Dvojí kvalita produktů je opravdu oříšek. Nečekala jsem, že to bude narážet na tak silný odpor v rámci Evropské komise i u některých členských států," prohlásila Jourová v září.

Rakušané návrh buď ignorovali, nebo smetli ze stolu

Nejnovější návrh Nové dohody pro spotřebitele, který předložilo Rakousko jakžto předsedající stát Rady před Vánoci, obavy Jourové potvrdil. Obsahuje sice výčet více než desítky nekalých praktik, které budou trestány jako nezákonné, dvojí kvalita potravin mezi nimi ale není. Přitom směrnice měla být definitivně schválena před volbami do Evropského parlamentu už na jaře příštího roku.

Politici z Česka krok odsoudili

Krok vyvolal odezvu v českých politických kruzích. „Mám velký problém s rakouským přístupem, je třeba, aby dvojí kvalita potravin byla postihnutelná soudním rozhodnutím, dvojí kvalita potravin je zakázané, nekalé, je to takzvaná nekalá praktika,“ řekl severu TN.cz europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

„Oni mají předsednictví, které končí tento rok a je to jejich představa. Většina státu samozřejmě je pro to, abychom neměli dvojitou kvalitu potravin. Myslím, že to prosadíme z nějakého delšího horizontu," prohlásil premiér Andrej Babiš.

Naděje v rumunském předsednictví

Babiš přitom narazil  na skutečnost, že je Rakousko předsedajícím státem Rady EU jen do konce letošního roku. Žezlo poté převezme Rumunsko, což může v ohledu boje za zákaz dvojí kvality potravin pro Česko znamenat značně optimistickou změnu. „Doufám, že bude v této věci vnímavější než odcházející Rakousko,“ uzavřela autorka pozměňovacích návrhů směrnice a europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová. 

Napsal(a) Martin Šeda | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 23. prosince 2018, 14:39

Vlna cunami v Indonésii zabila nejméně 222 lidí

neděle, 23. prosince 2018, 08:49

Nejméně 222 mrtvých si vyžádala mohutná vlna cunami v pobřežních oblastech u Sundského průlivu mezi indonéskými ostrovy Jáva a...

Střelba ve Štrasburku si údajně vyžádala čtyři mrtvé

středa, 12. prosince 2018, 00:02

Večerní střelba v centru Štrasburku si vyžádala nejméně dva mrtvé. Například televize BFM TV a agentura Reuters však s odvoláním...

Nový Zéland ruší vstřícnost k Huawei, v Čínanech vidí riziko. V Česku...

úterý, 11. prosince 2018, 10:44

Nový Zéland ostře mění svou bezpečnostní politiku. Generální ředitel novozélandské bezpečnostní služby (GCSB) Andrew Hampton...

Babiš navrhl možnost zapojení ČR do bojových misí

neděle, 11. listopadu 2018, 21:32

Za hlavního nepřítele míru považuje český premiér Andrej Babiš terorismus. Proto by podle něj stálo za úvahu změnit strategii a...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

FOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v rámci pochodu za práva zvířat

V Praze se včera sešli milovníci a ochránci zvířat ze všech koutů České republiky. Uskutečnil se zde historicky první ročník The Official Animal Right March , tedy pochodu za práva zvířat, kterého se zúčastnily stovky lidí.

Budějcká Drbna

Hudba za každého počasí! Na posledním City Pikniku vystoupí Mirai a Xindl X

Na poslední letošní hudební piknik Hitrádia City Brno přijedou tentokrát kapela Mirai a Xindl X. Poslední City Piknik letošního roku proběhne v parku na Slovanském náměstí ve středu 21. srpna a vstupné bude jako vždy zdarma.

Brněnská Drbna

Modernizace teplárenské sítě se v Liberci protáhne, o zajištění tepla se ale lidé bát nemusí

Kvůli změnám v projektu se protáhne plánovaná modernizace teplárenské sítě. Skončí tak zhruba o tři týdny déle. Protáhnou se tak i uzavírky.

Liberecká Drbna

První školní den zpříjemní dětem zábavná akce S úsměvem do školy

Dá se říct, že se v Přerově už stalo tradicí přivítat nový školní rok akcí S úsměvem do školy. Ta se v prostoru pod loděnicí koná už čtvrtým rokem a je příslibem mnoha zážitků.

Olomoucká Drbna

Poprvé bez bodu. Vysočina prohrála na hřišti Varnsdorfu 2:1 a klesla na druhou příčku

Vysočina v pátém kole nového ligového ročníku utrpěla první porážku. A příliš nepřekvapí, že se tak stalo na neoblíbeném stadiónu FK Varnsdorf. Po porážce 2:1 klesli Jihlavané na druhou příčku, na první Pardubice ztrácí bod.

Jihlavská Drbna

Město plánuje stavbu za 120 miliónů. Stavět se má už příští rok

V Hradci Králové se chystá jedna z největších investicí v posledních letech. Příštíí rok by mohla být zahájena stavba nového zázemí odlehčovací služby v Honkově ulici za zhruba 120 milionů korun. Budova by měla být hotová a v provozu v roce 2021.

Hradecká Drbna