Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rakousko potopilo návrh na zákaz dvojí kvality potravin v EU

 
čtvrtek, 27. prosince 2018, 23:49

Necelý týden před Vánoci odsouhlasila Evropská komise společně s Radou EU a Evropským parlamentem novou směrnici, která má chránit spotřebitele v Evropě. Zmínka o dvojí kvalitě potravin v ní však navzdory českým snahám o zařazení chybí. Rakousko, současná předsedající země Rady EU, návrhy na zařazení zákazu dvojí kvality potravin z pera českých europoslanců buď záměrně ignorovalo, nebo je rovnou smetlo ze stolu.

Konec nekalým praktikám? Ne všem

Návrh evropské směrnice s názvem Nová dohoda pro spotřebitele se má vztahovat na zemědělské a potravinářské produkty, s nimiž se obchoduje v rámci potravinového řetězce. „Vůbec poprvé zakazuje 16 nekalých obchodních praktik, jsou-li uplatněny jednostranně jedním z obchodních partnerů. Určité další postupy budou přípustné pouze v případech, kdy se na nich obchodní strany předem jasně a jednoznačně dohodnou," stojí v tiskové zprávě Evropské komise. V následném výčtu nekalých praktik však dvojí kvalita potravin chybí.

Žhavé téma ve střední Evropě

Proti dvojí kvalitě potravin se zejména v Česku a na Slovensku zvedla za poslední dva roky masivní vlna odporu. Vše odstartovaly série testů, které potvrdily dlouholeté domněnky, že jsou v Česku pod stejným výrobcem i názvem prodávány jiné, horší produkty, co se složení týče. Potraviny určené na německý či rakouský trh jsou vyrobeny z řádově kvalitnějších surovin než produkty pro tuzemský či slovenský trh.

Český návrh naráží na silný odpor, prohlásila Jourová

Do bitvy proti neférovému chování výrobců se vydala i eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová. Jak však přiznala letos na podzim v rozhovoru pro Hospodářské noviny, při svém tažení narazila na tvrdý lobbing některých členských zemí. „Dvojí kvalita produktů je opravdu oříšek. Nečekala jsem, že to bude narážet na tak silný odpor v rámci Evropské komise i u některých členských států," prohlásila Jourová v září.

Rakušané návrh buď ignorovali, nebo smetli ze stolu

Nejnovější návrh Nové dohody pro spotřebitele, který předložilo Rakousko jakžto předsedající stát Rady před Vánoci, obavy Jourové potvrdil. Obsahuje sice výčet více než desítky nekalých praktik, které budou trestány jako nezákonné, dvojí kvalita potravin mezi nimi ale není. Přitom směrnice měla být definitivně schválena před volbami do Evropského parlamentu už na jaře příštího roku.

Politici z Česka krok odsoudili

Krok vyvolal odezvu v českých politických kruzích. „Mám velký problém s rakouským přístupem, je třeba, aby dvojí kvalita potravin byla postihnutelná soudním rozhodnutím, dvojí kvalita potravin je zakázané, nekalé, je to takzvaná nekalá praktika,“ řekl severu TN.cz europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

„Oni mají předsednictví, které končí tento rok a je to jejich představa. Většina státu samozřejmě je pro to, abychom neměli dvojitou kvalitu potravin. Myslím, že to prosadíme z nějakého delšího horizontu," prohlásil premiér Andrej Babiš.

Naděje v rumunském předsednictví

Babiš přitom narazil  na skutečnost, že je Rakousko předsedajícím státem Rady EU jen do konce letošního roku. Žezlo poté převezme Rumunsko, což může v ohledu boje za zákaz dvojí kvality potravin pro Česko znamenat značně optimistickou změnu. „Doufám, že bude v této věci vnímavější než odcházející Rakousko,“ uzavřela autorka pozměňovacích návrhů směrnice a europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová. 

Napsal(a) Martin Šeda | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 23. prosince 2018, 14:39

Vlna cunami v Indonésii zabila nejméně 222 lidí

neděle, 23. prosince 2018, 08:49

Nejméně 222 mrtvých si vyžádala mohutná vlna cunami v pobřežních oblastech u Sundského průlivu mezi indonéskými ostrovy Jáva a...

Střelba ve Štrasburku si údajně vyžádala čtyři mrtvé

středa, 12. prosince 2018, 00:02

Večerní střelba v centru Štrasburku si vyžádala nejméně dva mrtvé. Například televize BFM TV a agentura Reuters však s odvoláním...

Babiš navrhl možnost zapojení ČR do bojových misí

neděle, 11. listopadu 2018, 21:32

Za hlavního nepřítele míru považuje český premiér Andrej Babiš terorismus. Proto by podle něj stálo za úvahu změnit strategii a...

Během cesty do Číny zemřel Zemanův lékař

pátek, 9. listopadu 2018, 15:30

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu. Serveru...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Myslím, že jsem trhla rekord, směje se Mirka. Lidé jí poslali pět milionů na operaci během jednoho měsíce

Mirka Dobešová z Olomouce, které lékaři ve čtrnácti letech diagnostikovali zhoubný nádor v dutinách a způsobil, že má Mirka zdeformovanou polovinu obličeje, sehnala potřebné peníze na náročnou operaci. Za jeden měsíc jí lidé na transparentní účet poslali přes pět milionů korun.

Budějcká Drbna

PLÁN ÚTĚKU: 23 hodin

Můj soud skončil docela špatně. No teda jak se to vezme. O domácí vězení můžu žádat až po jedné polovině trestu. Ale proč tedy proběhl soud, když nemůžu žádat? Proč tolik zbytečného papírování? Proč zbytečně vytahovat „pana“ soudce z postele? To tam nahoře prostě nemohou hned říct, že nemohu žádat, hned na začátku toho dvou měsíčního procesu? No smůla, holt si tu ještě nějaký čas pobudu. Přibližně 2 roky, to jsou ještě dvoje Vánoce, dvoje narozeniny mojí dcerky. No prostě dlouhá doba.

Brněnská Drbna

Jaké jsou nejčastější omyly při reklamacích

Reklamace patří k nejčastěji uplatňovaným a také nejdůležitějším spotřebitelským právům. Pravidla pro uplatňování takzvaných práv z vadného plnění však nejsou jednoduchá a zákazníci v nich často tápou. S jakými omyly se v naší spotřebitelské poradně setkáváme nejčastěji?

Liberecká Drbna

Nečekaně zemřel bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský

Dnes 17. ledna 2019 zemřel nečekaně bývalý primátor města Přerova Vladimír Puchalský. Měl 74 let a prvním mužem radnice byl v letech 2014 až 2018.

Olomoucká Drbna

Splněno! Lidé vybrali pět milionů korun na operaci tváře ženy, které pojišťovna odmítla pomoci

Nedávno jsme vás informovali o jednatřicetileté Mirce Dobešové z Olomouce, které lékaři ve čtrnácti letech diagnostikovali zhoubný nádor v dutinách. Tento nádor způsobil, že má Mirka zdeformovanou polovinu obličeje. Mirka sháněla peníze na náročnou operaci, kterou jí pojišťovna odmítla proplatit. Na zaplacení zákroku potřebovala pět milionů korun. Zhruba měsíc po zveřejnění jejího příběhu se stal malý zázrak - lidé se opravdu na pět milionů korun složili.

Jihlavská Drbna

Lyžařské areály v Královéhradeckém kraji mají po přívalech sněhu skvělé podmínky

Lyžařská střediska v Královéhradeckém kraji hlásí ideální sněhové podmínky. Po vydatném sněžení v minulých dnech na sjezdovkách ve velkých skiareálech leží v průměru okolo jednoho metru sněhu. V Krkonoších a Orlických horách tak lyžaři mohou využít desítky kilometrů upravených sjezdovek a běžeckých tras. V provozu jsou i menší areály.

Hradecká Drbna