Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Český pašerák drog dostal pod tlak vládu na Novém Zélandu. Praha požádá o jeho vydání

 
pátek, 2. listopadu 2018, 07:56

Nestává se často, aby Čech vyvolal politickou roztržku na opačné polokouli. Karel Šroubek alias Jan Antolík ale způsobil problémy vládě na Novém Zélandu, a to i z vězení. Jak zjistil HlídacíPes.org, Česko teď zřejmě po letech otálení požádá o Šroubkovo vydání.

Karel Šroubek, který si na Novém Zélandu odpykává trest za pašování drog, tam nedávno dostal povolení k pobytu. Ministr imigrace Iain Lees-Galloway ale po vlně kritiky vzápětí oznámil, že své rozhodnutí přezkoumá.

Dotazům na Šroubkovo povolení k pobytu čelila během parlamentních interpelací tento týden i novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. Mimo jiné v odpovědích řekla, že „podle jejího výkladu Šroubek už dříve povolení k trvalému pobytu měl, i když pod jiným jménem.“

Karel Šroubek se totiž v roce 2003, když na Nový Zéland poprvé přijel, před tamními úřady vydával za někoho jiného a používal falešný pas na jméno Jan Antolík.

Do Česka se bál, byl tu ale dvakrát

Rozhodnutí ministra pro imigraci udělit Šroubkovi povolení k pobytu rozladilo nejen novozélandskou opozici, ale například i zástupce migrantů, kteří na Novém Zélandu usilují přesně o totéž – o trvalý pobyt, na rozdíl od Šroubka ale nejsou odsouzenými pašeráky.

Podle čerstvých informací například Šroubek lhal, když novozélandským úřadům tvrdil, že mu v Česku hrozí nebezpečí a že se tam nemůže vrátit, protože byl svědkem vraždy. Ve skutečnosti měl Česko navštívit nejméně dvakrát, a to v roce 2009. Upozornil na to deník The New Zealand Herald.

V té době Šroubek spolu s dalšími muži čelil obviněním z násilné loupeže a únosu. Soud mu přesto dvakrát dovolil, aby navštívil Česko. Sám Šroubek tvrdil, že to je kvůli obchodním aktivitám, které mezi Novým Zélandem a Českem provozuje.

The New Zealand Herald uvedl, že Šroubek naposledy podnikal s dovozem nápojů z Evropy. Během pobytu na ostrovech se také stal kickboxerem.

Deník dále připomněl, že Šroubek stál před soudem později i kvůli používání falešného pasu a že pokud by byl shledán vinným, bylo by to jasným důvodem pro jeho deportaci.

Tehdejší soudce Roy Wade ale uložil Šroubkovi jen 200 hodin veřejných prací a i teď po letech na dotaz deníku uvedl, že Šroubkově verzi o nebezpečí ve vlasti a zkorumpovaných českých policistech stále věří.

V hledáčku české justice

Šroubkovu bohatou kriminální minulost během patnáctiletého pobytu na Novém Zélandu připomnělataky tamní rozhlasová stanice Radio New Zealand.

Do vězení nakonec Šroubka dostalo pašování pěti kilogramů extáze, za které byl odsouzen v jiném procesu. Zájem o Šroubka má ale i česká justice.

„Karel Šroubek byl v České republice odsouzen k trestu odnětí svobody na 4 roky a 6 měsíců. Zároveň je v České republice trestně stíhán pro další trestnou činnost. V roce 2013 po něm proto bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání,“ připomíná Martin Bačkovský z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

V parlamentních interpelacích ale novozélandský ministr spravedlnosti řekl, že Česko dosud nepodalo oficiální žádost o Šroubkovo (Antolíkovo) vydání.

Na tahu je Praha

To, že žádost o extradici z Prahy v posledních letech neodešla, zdůvodňuje český resort spravedlnosti procesními specifiky novozélandského právního systému:

„Příslušnými orgány Nového Zélandu bylo sděleno, že v té době probíhající deportační řízení podle novozélandské právní úpravy trvá v řádu měsíců, zatímco extradiční řízení může trvat až několik let a doporučují proto vyčkat deportačního řízení,“ říká na dotaz HlídacíPes.org Martin Bačkovský.

Ministerstvo spravedlnosti tedy s podáním žádosti o vydání čekalo až do skončení deportačního řízení probíhajícího na Novém Zélandě. To se ale změnilo, když Karla Šroubka na Zélandu odsoudili k trestu odnětí svobody na necelých šest let a zároveň mu udělili povolení k pobytu.

„Proto jeho deportace do České republiky patrně nebude možná. Jediným způsobem naplnění účelu trestního řízení v České republice je za dané situace požádat o jeho vydání. Ministerstvo spravedlnosti tak učiní v nejbližší době,“ přibližuje další postup české strany Bačkovský.

Proč se teď současný ministr imigrace na Novém Zélandu do případu Čecha Karla Šroubka vložil, není jasné. Lídr opozice Simon Bridges kvůli kauze vyzval ministra k rezignaci.

Napsal(a) Vojtěch Berger | Foto youtube.com | Zdroj hlidacipes.org
 


 

Kam dál?

Americká korektnost zabila prodavače ze Simpsonů. Apu po třech...

úterý, 30. října 2018, 10:04

Dlouhých jednatřicet let vedl svůj obchod v seriálovém Springfieldu Apu Nahasapeemapetilon. Teď nejspíš z televizních obrazovek...

Češi zachraňují helikoptérou slona v Indonésii, armáda asistuje

čtvrtek, 18. října 2018, 13:21

Česká nezisková organizace na záchranu pralesů a zvířat, spolek Prales dětem, se vrhla do akce, která je v historii Indonésie...

V Kanadě jde po legalizaci marihuana na dračku

čtvrtek, 18. října 2018, 08:52

Kanadské internetové obchody s marihuanou zaznamenávají prudký nárůst objednávek, který vyvolala úterní legalizace drogy k...

Vojáci zabili spolupachatele útoku na tři Čechy v Afghánistánu

středa, 17. října 2018, 12:42

České speciální síly zabily v Afghánistánu jednoho z organizátorů srpnového útoku, při němž zahynuli tři čeští vojáci, a dalšího...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Děti na českých silnicích a nová dopravní výchova

Stav dopravní výchovy v českém školství nebyl příznivý a dopravní nehody s účastí dětí ze silnic nemizí. Objevilo se řešení, které podporuje výuku témat dopravní bezpečnosti ve školách i v rodinách. Odstartoval projekt, který je spolufinancován fondem zábrany škod České kanceláře pojistitelů a řešení se tak dostává na území celé České republiky.

Budějcká Drbna

Opilý brněnský senior přetáhl souseda berlí přes záda kvůli cigaretám, přestože muž nekouří

Běžné sousedské hádky se včera v podvečer vygradovaly do fyzického útoku. Jednasedmdesátiletý muž udeřil svého souseda holí, protože jej podezíral, že z balkonu o patro výše, kde muž bydlí, neustále vnikal kouř do jeho bytu. Problém však bude mít se svým jednáním senior, byl opilý a jeho soused navíc nekouří.

Brněnská Drbna

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Liberecká Drbna

Řidička nedala přednost autu při odbočování. Při nehodě se zranily dvě osoby

Dvě zraněné osoby a škoda 130 tisíc korun, to je bilance dopravní nehody, která se stala v pondělí 15. července o půl druhé odpoledne v Bělé pod Pradědem.

Olomoucká Drbna

Dávejte si na koupališti či výletu pozor na své věci. Naši neopatrnost umí využít zloději

Dovolené jsou v plném proudu a mnoho z nás vyráží třeba na koupaliště nebo na jiná místa, která jsou vhodná ke koupání, relaxaci či odpočinku. Je třeba si ale uvědomit, že přesně toto jsou i místa, která jsou velkým lákadlem pro zloděje.

Jihlavská Drbna

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Hradecká Drbna