Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Čínské investice: politický kapitál za prázdné sliby, zisk jen pro vyvolené

 
neděle, 12. srpna 2018, 09:02

Takzvaný restart ve vztazích s Čínou je jev, který je Česku již dobře známý. Opakuje se i v jiných zemích, kupříkladu na Filipínách. Za pozornost pak stojí především to, že podobně jako v Česku, ani filipínský obrat k Pekingu slíbené investice nepřinesl; nanejvýš pomohl vybraným jedincům, aby se obohatili či zviditelnili.

Filipíny v roce 2016 vyhrály mezinárodní arbitráž, která oficiálně potvrdila, že čínské nároky v Jihočínském moři jsou neopodstatněné. Šlo tehdy o bezprecedentní úspěch v boji proti čínské expanzi v této oblasti. Ve stejném roce ale také proběhly prezidentské volby a nový prezident, Rodrigo Duterte, provedl “restart” ve vztazích s ČLR – podobný právě tomu českému.

Memorandum není smlouva

Čínské investiční přísliby Filipíncům (stejně jako v ČR) mají převážně  podobu memorand o porozumění. Ta jsou ovšem často nekonkrétní a nezávazná. doku

Jen mlhavě přislíbené projekty může bez sankcí omezit nebo rovnou zrušit jedna či druhá strana. Především v rozvojových zemích, kde se často mění legislativa a bují korupce, jsou v podstatě jen výrazem dobré vůle. 

Podle článku South China Morning Post jsou na Filipínách prodlevy investičních projektů nebo jejich úplné rušení běžnou záležitostí. Může za to často místní samospráva nebo nerealistické představy.

Ze šesti miliard dolarů přislíbených v roce 2017 Japonskem se na Filipínské ostrovy zatím dostalo jen necelých 50 milionů. Z indických investičních plánů z letošního ledna v celkové hodnotě 1,2 mld. dolarů se zatím realizovaly jen projekty za 600 tisíc.

Není tedy zas tak překvapivé, že z avizovaných 24 miliard dolarů čínských investic a rozvojové pomoci došlo zatím jen na jednu miliardu.

To je podobný výsledek jako 100 miliard korun čínských investic slibovaných jen pro rok 2016 prezidentem Zemanem…

Investiční optimismus a sliby

Zvláštní (a problematické) ovšem je, že efemérní čínské sliby se – jak na Filipínách, tak i v Česku – prezentují ze strany místních politiků jako nezpochybnitelná realita.

Nezávazná memoranda, z nichž se většina nikdy nenaplní, mají sloužit jako důkaz úspěchů “ekonomické diplomacie” s Pekingem.

Otázkou zůstává, nakolik je takový investiční optimismus jen projevem politické naivity, a nakolik jde o vědomou lež.

Čínská strana navíc tyto „investice“ silně politizuje a medializuje; politici, kteří se memorandy o porozumění tak rádi ohánějí pak snadno uvíznou ve “slibové pasti”.

Nedostatečný přísun slíbených čínských peněz (či jejich totální absence) může zapříčinit, že o rychle nabytý politický kapitál mohou “přátelé Číny” zase rychle přijít. Tím víc ale musí lobbovat za své čínské patrony a umlčovat kritiky, kteří poukazují na rozdíly mezi sliby a realitou.

Co horšího, v Číně musí čím dál více poklonkovat tamním vůdcům, aby konečně na slibované projekty došlo. Příkladem může sloužit památný slogan filipínského prezidenta “Filipíny, provincie Čínské republiky”.

Čínská republika je přitom oficiální název Tchaj-wanu, což dobře ilustruje míru Duterteho znalostí o jeho nových přátelích.

Stejného rázu jsou také Zemanovy projevy o “stabilizaci společnosti” a podobné podlézavé výroky, které ostře kontrastují s mizivými hospodářskými výsledky jeho “ekonomické diplomacie”.


Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.

Napsal(a) Sinopsis | Foto Foter.com | Zdroj hlidacipes.org

Štítky Hlídací pes, Čína,

 


 

Kam dál?

Na návštěvu za Chirurgem. Šéf Nočních vlků přijímá hosty na Krymu,...

pondělí, 6. srpna 2018, 07:34

V předvečer 50. výročí vpádu sovětských vojsk do Československa se (nejen) na Slovensku znovu řeší otázka ruského vlivu v zemi....

Tři čeští vojáci zemřeli při sebevražedném útoku v Afghánistánu

neděle, 5. srpna 2018, 13:47

Tři čeští vojáci dnes zahynuli při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Oznámil to Generální štáb Armády ČR. Rodiny...

V Egyptě zemřel český turista napadený žralokem

sobota, 4. srpna 2018, 08:38

V egyptském letovisku Marsá Alam v pátek zemřel český turista, kterého napadl žralok. Okolnosti neštěstí vyšetřuje egyptská...

Rusko sabotuje sankce OSN. Zaměstnává tisíce severokorejských...

pátek, 3. srpna 2018, 13:44

Rusové vydávají nová pracovní povolení tisícům Severokorejců, kteří přicházejí do země nejspíš v rozporu se sankčním režimem OSN....

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Mánesovku čeká další úplná uzavírka. Rekonstrukce jde do šesté fáze

Jedna z největších uzavírek v Budějcích jde do další fáze. Mánesovku čeká od Dukelské k Čechově ulici úplná uzavírka. Důvodem je rekonstrukce inženýrských sítí.

Budějcká Drbna

V Zoo Hodonín se letos narodili klokani, zebry i velbloud

Na řadu letošních mláďat se mohou těšit návštěvníci, kteří zavítají do hodonínské zoo. Od začátku roku se tam narodili například zebry, klokani, přímorožec či velbloud. Jsou k vidění ve výbězích, řekla ČTK mluvčí zahrady Marie Blahová. V zoo v tomto týdnu přivítali letošního 100.000. návštěvníka.

Brněnská Drbna

FOTO: Slavík vyhrál závod Světové série fourcrossu v Jablonci i posedmé

Český biker Tomáš Slavík prodloužil svou vítěznou šňůru v domácím závodě Světové série ve fourcrossu horských kol v Jablonci nad Nisou. Podnik JBC 4X Revelations, který také organizuje, dnes vyhrál již posedmé a zůstává na něm i nadále neporažený.

Liberecká Drbna

V Konici hořel rodinný dům, pro popáleného člověka letěl vrtulník

V Konici na Prostějovsku hořel dnes brzy ráno rodinný dům. Oheň zasáhl kuchyni, jeden člověk utrpěl popáleniny. Do nemocnice ho transportoval vrtulník, sdělil mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Olomoucká Drbna

Vysočina vstupuje do nové sezóny, o druholigové body bude bojovat v pondělí v Ústí nad Labem

Už je to zase tady! O víkendu se znovu naplno roztočí kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY a fotbalisté FC Vysočina v pondělí 22. července v přímém přenosu ČT Sport završí úvodní kolo soutěže. Od 17 hodin se představí na stadiónu, kde v uplynulém ročníku II. ligy úspěšně sehráli své poslední venkovní utkání - v Ústí nad Labem.

Jihlavská Drbna

Přelom července a srpna bude teplý a suchý

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, třeba příští týden rtuť vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech týdnech se sice objeví bouřky, ale celkový objem srážek bude i přesto podprůměrný. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Hradecká Drbna