Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Čínské investice: politický kapitál za prázdné sliby, zisk jen pro vyvolené

 
neděle, 12. srpna 2018, 09:02

Takzvaný restart ve vztazích s Čínou je jev, který je Česku již dobře známý. Opakuje se i v jiných zemích, kupříkladu na Filipínách. Za pozornost pak stojí především to, že podobně jako v Česku, ani filipínský obrat k Pekingu slíbené investice nepřinesl; nanejvýš pomohl vybraným jedincům, aby se obohatili či zviditelnili.

Filipíny v roce 2016 vyhrály mezinárodní arbitráž, která oficiálně potvrdila, že čínské nároky v Jihočínském moři jsou neopodstatněné. Šlo tehdy o bezprecedentní úspěch v boji proti čínské expanzi v této oblasti. Ve stejném roce ale také proběhly prezidentské volby a nový prezident, Rodrigo Duterte, provedl “restart” ve vztazích s ČLR – podobný právě tomu českému.

Memorandum není smlouva

Čínské investiční přísliby Filipíncům (stejně jako v ČR) mají převážně  podobu memorand o porozumění. Ta jsou ovšem často nekonkrétní a nezávazná. doku

Jen mlhavě přislíbené projekty může bez sankcí omezit nebo rovnou zrušit jedna či druhá strana. Především v rozvojových zemích, kde se často mění legislativa a bují korupce, jsou v podstatě jen výrazem dobré vůle. 

Podle článku South China Morning Post jsou na Filipínách prodlevy investičních projektů nebo jejich úplné rušení běžnou záležitostí. Může za to často místní samospráva nebo nerealistické představy.

Ze šesti miliard dolarů přislíbených v roce 2017 Japonskem se na Filipínské ostrovy zatím dostalo jen necelých 50 milionů. Z indických investičních plánů z letošního ledna v celkové hodnotě 1,2 mld. dolarů se zatím realizovaly jen projekty za 600 tisíc.

Není tedy zas tak překvapivé, že z avizovaných 24 miliard dolarů čínských investic a rozvojové pomoci došlo zatím jen na jednu miliardu.

To je podobný výsledek jako 100 miliard korun čínských investic slibovaných jen pro rok 2016 prezidentem Zemanem…

Investiční optimismus a sliby

Zvláštní (a problematické) ovšem je, že efemérní čínské sliby se – jak na Filipínách, tak i v Česku – prezentují ze strany místních politiků jako nezpochybnitelná realita.

Nezávazná memoranda, z nichž se většina nikdy nenaplní, mají sloužit jako důkaz úspěchů “ekonomické diplomacie” s Pekingem.

Otázkou zůstává, nakolik je takový investiční optimismus jen projevem politické naivity, a nakolik jde o vědomou lež.

Čínská strana navíc tyto „investice“ silně politizuje a medializuje; politici, kteří se memorandy o porozumění tak rádi ohánějí pak snadno uvíznou ve “slibové pasti”.

Nedostatečný přísun slíbených čínských peněz (či jejich totální absence) může zapříčinit, že o rychle nabytý politický kapitál mohou “přátelé Číny” zase rychle přijít. Tím víc ale musí lobbovat za své čínské patrony a umlčovat kritiky, kteří poukazují na rozdíly mezi sliby a realitou.

Co horšího, v Číně musí čím dál více poklonkovat tamním vůdcům, aby konečně na slibované projekty došlo. Příkladem může sloužit památný slogan filipínského prezidenta “Filipíny, provincie Čínské republiky”.

Čínská republika je přitom oficiální název Tchaj-wanu, což dobře ilustruje míru Duterteho znalostí o jeho nových přátelích.

Stejného rázu jsou také Zemanovy projevy o “stabilizaci společnosti” a podobné podlézavé výroky, které ostře kontrastují s mizivými hospodářskými výsledky jeho “ekonomické diplomacie”.


Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.

Napsal(a) Sinopsis | Foto Foter.com | Zdroj hlidacipes.org

Štítky Hlídací pes, Čína,

 


 

Kam dál?

Na návštěvu za Chirurgem. Šéf Nočních vlků přijímá hosty na Krymu,...

pondělí, 6. srpna 2018, 07:34

V předvečer 50. výročí vpádu sovětských vojsk do Československa se (nejen) na Slovensku znovu řeší otázka ruského vlivu v zemi....

Tři čeští vojáci zemřeli při sebevražedném útoku v Afghánistánu

neděle, 5. srpna 2018, 13:47

Tři čeští vojáci dnes zahynuli při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Oznámil to Generální štáb Armády ČR. Rodiny...

V Egyptě zemřel český turista napadený žralokem

sobota, 4. srpna 2018, 08:38

V egyptském letovisku Marsá Alam v pátek zemřel český turista, kterého napadl žralok. Okolnosti neštěstí vyšetřuje egyptská...

Rusko sabotuje sankce OSN. Zaměstnává tisíce severokorejských...

pátek, 3. srpna 2018, 13:44

Rusové vydávají nová pracovní povolení tisícům Severokorejců, kteří přicházejí do země nejspíš v rozporu se sankčním režimem OSN....

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Exkluzivní soutěž s Drbnou a Footshopem. Vyhrajte boty Yeezy Boost 700

Dnes jsem si pro vás připravila něco opravdu speciálního! Budějcká Drbna totiž spolu s Footshopem vymyslela, jak odměnit jednoho ze svých věrných čtenářů při příležitosti návštěvy Footshopu v rámci akce Foot in the Hood v Českých Budějovicích. 

Budějcká Drbna

Agresivní host odmítal odejít z hospody, před strážníky se schoval pod stolem, do alkoholtesteru vrčel

Šestapadesátiletý muž obtěžoval personál i návštěvníku židenické restaurace. Před strážníky se schoval pod stolem a místo foukání na alkoholtester vrčel.

Brněnská Drbna

Kraj nakoupí akcie jilemnické nemocnice. Díky tomu bude moci ovlivňovat rozsah péče i investice

Kraj plánuje zainvestovat do akcií jilemnické nemocnice. V následujících letech by tak kraj chce za akcie zaplatit přes 180 milionů korun. Peníze by měly pomoci nemocnici v rozvoji.

Liberecká Drbna

Stodvaadvacet let starý Městský dům v Přerově čeká oprava, dostane nové parkety i vzduchotechniku

Nové parkety, lepší vzduchotechnika a zmodernizované scénické osvětlení. Tyto tři investice města Přerova mají jednoho příjemce – 122 let starý Městský dům.

Olomoucká Drbna
Aktualizováno před hodinou

Zastupitelé Pelhřimova nesouhlasí s vybudováním úložiště jaderného odpadu

Zhruba dvě a půl hodiny trvalo úterní setkání v Pelhřimově, na kterém se zájemci dozvěděli důležité informace ohledně úložiště jaderného odpadu. To by mohlo vzniknout na Vysočině, konkrétně v lokalitě (Čertův) Hrádek. To je totiž jedna z devíti lokalit, mezi kterými se bude v roce 2020 vybírat. V tomto roce totiž dojde k zúžení lokalit na čtyři. V roce 2025 pak bude vybraná jedna „vítězná“ lokalita.

Jihlavská Drbna

Policie zatkla a obvinila z křivého obvinění vražedkyni Janákovou

Policie v úterý v Lomnici nad Popelkou na Semilsku zatkla vražedkyni Petru Janákovou, která byla letos v červnu propuštěna z vězení kvůli těhotenství. Policie ženu obvinila z trestného činu křivého obvinění a žádá pro ni vazbu. Pro ČTK to dnes uvedla mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková. Janáková byla odsouzena k 30 letům vězení za zastřelení sběratele v roce 2017.

Hradecká Drbna