Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Čadu je půlmilion uprchlíků, do Evropy míří jen jedno procento

 
neděle, 22. července 2018, 10:40

Uprchlický tábor Doholo na jihu afrického Čadu se na první pohled příliš neliší od místních vesnic, které tvoří shluky domů postavených z nepálených cihel s doškovými střechami. Někteří běženci, jako osmatřicetiletý majitel obchodu s fotbalovými dresy a dalším oblečením Alamin Ahmat, zde žijí již deset let. Kvůli pokračujícím bojům mezi povstaleckými skupinami na severu jeho rodné Středoafrické republiky Ahmat v brzký návrat domů nedoufá. Neplánuje ale ani cestu do Evropy.

"V Čadu žije v současné době přes 450 tisíc migrantů z okolních států a 100 tisíc vnitřních vysídlenců, hledat štěstí do evropských či jiných rozvinutých zemí se však vydává pouhé jedno procento z nich," uvádí Olivier Brouant, který v Čadu vede místní pobočku ECHO. To je úřad Evropské komise, který má na starosti humanitární pomoc.

Jedním z hlavních důvodů je poloha Čadu, který se nachází v africkém vnitrozemí. Z jihu země, kam v současnosti proudí desetitisíce středoafrických uprchlíků, je to ke Středozemnímu moři vzdušnou čarou 2500 kilometrů a cestou je potřeba překonat Saharu a pohoří Tibesti. Infrastruktura v Čadu je přitom na velmi nízké úrovni, ze zhruba 40.000 kilometrů komunikací je jen něco přes 2000 kilometrů asfaltových. V období dešťů jsou mnohé silnice nesjízdné.

"Centrální středomořská cesta je odsud jen stěží dosažitelná. Pouť může trvat i čtyři roky," řekla šéfka zastoupení EU v Čadu Denisa-Elena Ioneteová a dalším novinářům, kteří uprchlické tábory na čadském území v červnu navštívili.

"V úvahu je potřeba brát i to, že většina uprchlíků nemá žádné finanční prostředky a žije pod hranicí chudoby," podotýká rodák z Čadu Mahamat Adamou, který studoval v Británii a Spojených státech a v minulosti pracoval pro BBC a Hlas Ameriky.

"Lidé tu také nemají moc informací, protože nemají přístup k internetu či televizi nebo rozhlasu. Naprostá většina země totiž není elektrifikovaná. A nemají v cizině příbuzné či přátele, kteří by je k cestě inspirovali," dodává Adamou, podle něhož Čaďané navíc nemají stěhování v povaze a nejsou moc ambiciózní a podnikaví.

Usadit se v Čadu pomáhají uprchlíkům humanitární organizace, které se od počátku soustřeďují na dlouhodobou podporu. Po překročení hranice dostanou běženci od Světového programu pro výživu základní potravinovou pomoc a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky jim zajistí provizorní přístřešek pod plachtou. Snahou ale je, aby si běženci co nejdříve postavili tradiční zděný dům. Na pozemku, který jim zdarma poskytnou místní komunity, pak mají možnost věnovat se dál svému způsobu obživy.

"Rolníci dostali od nevládních organizací osivo a pastevci pár kusů dobytka," říká 32letý Soumahin Mahamat, který uprchl do Čadu ze Středoafrické republiky v roce 2014 s manželkou a třemi dětmi a rovněž žije v uprchlickém táboře Doholo.

"Aby nedocházelo ke konfliktům, jsou uprchlíci, kteří se ve své vlasti živili pastevectvím, umísťováni na čadském území do tradičně pasteveckých lokalit. A rolníci jsou umísťováni tam, kde je i v Čadu tradicí pěstovat plodiny," vysvětluje Mahamat. "Pokud dochází k nějakým střetům, tak je to vždy mezi pastevci a rolníky. Boje mezi muslimy a křesťany nebo mezi příslušníky různých etnik tady neprobíhají," dodává vyznavač islámu Mahamat, který v táboře Doholo žije společně s křesťanskými běženci.

Výřečný mladý muž, přezdívaný Sarkozy kvůli svému obdivu k francouzskému exprezidentovi, se kromě vlastní rodiny stará ještě o dívku, která do Čadu uprchla bez doprovodu. V době útěku jí bylo 15 let a čtyři roky nebyly o jejích příbuzných žádné zprávy. V nové uprchlické vlně v letošním roce ale do Čadu přišla její babička. "Sarko" působí v táboře jako spolupracovník nevládních organizací a zaměřuje se na sexuální a genderové násilí, které je podle něj mezi migranty v táborech hodně rozšířené. "Jen za minulý týden jsme zaznamenali 14 případů," prohlašuje Mahamat.

V Čadu plánuje v budoucnu zůstat i předseda rady starších a protestantský kněz Bertin Nicola a jeho rodina. Dvaašedesátiletý Nicola poprvé uprchl na čadské území před boji ve Středoafrické republice v roce 2013. Po zklidnění situace na opačné straně hranice se vrátil do rodné obce Markounda, nové násilnosti, při nichž zahynul jeho mladší bratr, ho ale letos v březnu přivedly do Čadu podruhé. Útočiště našel v uprchlickém táboře Gon, kde nyní s dalšími pěti členy rodiny bydlí v provizorním stanu. Rodina zatím nemá představu, jak se uživí. Nejprve se musí vzpamatovat z čerstvé tragédie; nedávno totiž podlehla zánětlivému onemocnění Nicolova sedmiletá vnučka.

Teroristé z Boko Haram v Čadu zabili 18 lidí

Ndjamena - Teroristé ze skupiny Boko Haram zabili v Čadu 18 lidí. Oznámila to čadská policie. Incident se stal ve čtvrtek večer ve vesnici nedaleko Nigeru u Čadského jezera. Podle zdroje agentury AFP tam členové Boko Haram zavraždili 18 lidí, dvě osoby zranili a deset žen unesli.

Nigerská policie v sobotu oznámila, že na jihozápadě země odvrátila útok Boko Haram na jedno své stanoviště a deset teroristů přitom zabila.

Boko Haram vznikla v Nigérii, ale útočí i v několika zemích v okolí včetně Čadu, Nigeru a Kamerunu. Čad je jejích akcí relativně ušetřen, naposledy tam skupina v květnu zabila šest lidí.

Boko Haram se zaměřuje hlavně na členy bezpečnostních složek a na únosy mladých žen. Násilí, jež skupina spáchala od roku 2009 v Nigérii, má 20 tisíc obětí.

V oblasti Čadského jezera je závislých na humanitární pomoci 10,7 milionu lidí, napsala agentura AFP. Podle OSN tam přesuny tisíců obyvatel a nedostatek potravin vyvolávají jednu z nejvážnějších humanitárních krizí na světě.

Napsal(a) ČTK | Foto Echo/Idriss Abdallah Yacoub
 


 

Kam dál?

Čína zbrojí a svět fandí

neděle, 22. července 2018, 09:47

Čína na začátku roku 2018 „vyzbrojila“ lopatami na 60 tisíc vojáků, kteří mají za úkol vysadit stromy na území o rozloze...

Po smrti dvou dětí zakázala Saúdská Arábie skoro 50 videoher

úterý, 17. července 2018, 13:23

Saúdská Arábie v pondělí zakázala bezmála 50 populárních videoher. Děje se tak podle agentury AP poté, co se objevily zprávy, že...

Když teroristé "chrání". Militantní islamistická skupina Al-Šabáb...

pátek, 6. července 2018, 19:35

Somálská militantní islamistická skupina Al-Šabáb zakázala používání jednorázových plastových tašek se slovy, že škodí zvířatům a...

Soud ve Štrasburku zamítl stížnost rodiny zabitého Čecha

čtvrtek, 5. července 2018, 13:07

Evropský soud pro lidská práva dnes zamítl stížnost na Británii, kterou k němu podala rodina Čecha zabitého v roce 2016 v...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Českobudějovičtí nasázeli pět branek a mají tři body!

Motoru se po delší době podařilo skórovat v úvodu utkání. Svěřenci Václava Prospala pak příznivý stav udrželi až do konce základní hrací doby, přičemž v průběhu zápasu ho navýšili až na 5:1. Jihočeši tak soupeři v Budvar aréně dali více jak čtyři branky téměř po měsíci.

Budějcká Drbna

Drbna v minulém roce čelila několika obviněním

Stává se to v každé profesi. Novinařinu nevyjímaje a tak i já jsem byla v loňském roce obviněna z několika přečinů proti čtenářům a fanouškům, kteří mě sledují od počátku věků. Pokud mi však dáte pár minut svého drahocenného času, tak bych se k těm obviněním ráda vyjádřila.

Brněnská Drbna

Návštěvu nemocnice vám zpříjemní nové výstavy

Na obrazy místního malíře i náhled do historie láká jablonecká nemocnice. Na chodbě v blízkosti hlavního vchodu si mohou návštěvníci prohlédnout dvě zbrusu nové výstavy.

Liberecká Drbna

V prostorách Maltézské pomoci v Olomouci se bude konat kurz o fake news

V pátek 25. ledna od 14:00 se v prostorách učebny Maltézské učebny v Olomouci na adrese Wurmova 7 bude konat diskuze o falešných či nepravdivých zprávách. Akce je určena hlavně pro seniory.

Olomoucká Drbna

Drbna v minulém roce čelila několika obviněním

Stává se to v každé profesi. Novinařinu nevyjímaje a tak i já jsem byla v loňském roce obviněna z několika přečinů proti čtenářům a fanouškům, kteří mě sledují od počátku věků. Pokud mi však dáte pár minut svého drahocenného času, tak bych se k těm obviněním ráda vyjádřila.

Jihlavská Drbna

KRNAP rozeslal obcím návrh nové zonace, sjezdovek se netýká

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) už poskytla městům, obcím a dalším subjektům v Radě KRNAP návrh nové zonace, který potvrdilo ministerstvo. V národních parcích vrcholí po 18 měsících příprava a schvalování nových zón ochrany přírody, jak to vyplývá z novely zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 2017. ČTK to dnes řekli zástupci Správy KRNAP a ministerstva životního prostředí (MŽP). Někteří starostové a zástupci lyžařských areálů v Krkonoších se obávají toho, že by to mohlo mít negativní vliv na turistický ruch. Vedení KRNAP ale uvedlo, že nová zonace, která bude platit 15 let, nynější sjezdovky neovlivní.

Hradecká Drbna