Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Čína zbrojí a svět fandí

 
neděle, 22. července 2018, 09:47

Čína na začátku roku 2018 „vyzbrojila“ lopatami na 60 tisíc vojáků, kteří mají za úkol vysadit stromy na území o rozloze přesahující velikost České republiky. Důvod? Znečištění na všech frontách...

Čína se dlouhodobě potýká se znečištěním ovzduší, které se rozhodla řešit výsadbou stromů na území o minimální velikosti 84 tisíc km2. Do konce roku 2018 tak chce čínská vláda nechat za pomoci speciálně vyhrazených vojáků a policejních složek zazelenit území, které by se dalo srovnat s velikostí Rakouska nebo České republiky. Dlouhodobým cílem Číny je dle deníku China Daily zvýšit procento lesního pokrytí v zemi z 21 procent na 23 procent do roku 2020. Dle šéfa Čínské státní správy lesního hospodářství, Zhanga Jianlonga, Čína hodlá dosáhnout 26ti procent lesního pokryvu do roku 2035. Většina stromů pak má být vysazena v provincii Hebei, která obklopuje Peking.

Sázení stromů v oblastech kolem hustě zalidněných měst je snahou zmírnit dopady extrémního znečištění ovzduší, které dle studie expertů z Nanjingské univerzity bylo v roce 2016 zodpovědné za třetinu úmrtí v zemi. Čína je od roku 2015 největším producentem CO2 na světě s 28 procentním podílem na celosvětových emisích, což dlouhodobě vede ke značnému zatížení životního prostředí a zhoršení kvality ovzduší především v hustě obydlených oblastech Číny.

Nicméně čínská vláda od roku 2015 změnila postoj při řešení klimatických změn a po podepsání Pařížské dohody týkající se boje s globálním oteplováním se Čína zavázala ke snižování produkce emisí a přechodu na obnovitelné zdroje energie. Především solární a větrná energie zaznamenala v Číně rapidní nárůst a země se zároveň stává lídrem ve výrobě zelených technologií. O Číně se tak společně s EU začíná mluvit jako o světových vůdcích v boji se změnou životního prostředí a to v době, kdy Trump dělá přesný opak. Čína, která je historicky závislá na uhlí, je v současné době na dobré cestě k dosažení svých plánů počítajících se snížením skleníkových emisí o 40 až 45 procent do roku 2020.

Výsadba stromů je z hlediska ochrany životního prostředí jedním z pozitivních kroků ke zlepšení ovzduší a životních podmínek pro obyvatele. Kritické hlasy však poukazují na problémy místních farmářů, kteří kvůli výsadbě stromů ztratili svá pole a možnost obživy. Mnoho farmářů v oblasti Hebei v současnosti dostává od státu 15 dolarů denně za pomoc se sázením lesa, zároveň však ztrácí svá pole a obnovu lesa si nepřejí. V rozhovoru pro The World Post místní farmář Tiam Datuan říká; „Samozřejmě, že farmaření je lepší. Tato půda bývala moje.“ Pole se těmto lidem již nevrátí, nicméně do regionu se vrátí diverzita a zvířata, která z oblasti kvůli odlesňování v minulosti rapidně mizela.

Čínský prezident Xi Jinping na Pařížském summitu řekl; "Pouze pozorováním zákonů přírody se může lidstvo vyhnout nákladným chybám při jejím vykořisťování. Jakákoliv újma, kterou způsobíme přírodě, se nakonec vrátí jako strašák. To je realita, které musíme čelit." Zbrojení vojáků lopatami k sázení stromů je dalším krokem ve snaze zmírnit dopady strašáka v podobě neúnosného znečištění, kterému Čína a její obyvatelé denně čelí.

Napsal(a) Adéla Jiřičková | Foto China Photos/Getty Images
 


 

Kam dál?

Po smrti dvou dětí zakázala Saúdská Arábie skoro 50 videoher

úterý, 17. července 2018, 13:23

Saúdská Arábie v pondělí zakázala bezmála 50 populárních videoher. Děje se tak podle agentury AP poté, co se objevily zprávy, že...

Když teroristé "chrání". Militantní islamistická skupina Al-Šabáb...

pátek, 6. července 2018, 19:35

Somálská militantní islamistická skupina Al-Šabáb zakázala používání jednorázových plastových tašek se slovy, že škodí zvířatům a...

Soud ve Štrasburku zamítl stížnost rodiny zabitého Čecha

čtvrtek, 5. července 2018, 13:07

Evropský soud pro lidská práva dnes zamítl stížnost na Británii, kterou k němu podala rodina Čecha zabitého v roce 2016 v...

Noční vlci to budou mít do Prahy o dost blíže. Usídlili se na...

úterý, 26. června 2018, 09:29

Ruský motorkářský klub Noční vlci, který se těší přízni Kremlu i řady českých politiků, si zřídil své nové evropské sídlo. Není v...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • KOMENTÁŘ: Hrdina nebo oběť? Aneb názorová...

  • Za invazi v srpnu 1968 mohou Ukrajinci,...

  • VIDEO: Radikální aktivista si vysloužil...

  • Sobota se stala se šesti oběťmi nehod...

Reklama
 
 

O čem píšou další Drbny

Blamage: Hudební ambice samozřejmě máme, ale jsou to ambice, které jsou reálné

Budějcká metalová formace Blamage letos slaví patnáctiny, což je v rámci undergroundové scény celkem vysoký věk. Kapela ale nehodlá bilancovat, naopak si k narozeninám nadělí nové CD, které představí na výročním koncertě! Rozhovor poskytl zpěvák Milan Černoch.

Budějcká Drbna

Lávka k molu na Prýglu se kvůli suchu uzavřena. Molo je přístupné pouze z vody

Lávka, jež vede ke koupacímu molu v Brněnské přehradě, je dočasně uzavřena z důvodu extrémně nízké hladiny vody. Samotné molo zůstává nadále v provozu a je přístupné z vody.

Brněnská Drbna

FOTO: Vyrazte na waterline festival a zamilujte se do kouzla slackline

Už včera ožila Jablonecká přehrada Waterline festivalem. Ten nabízí pestrý program od mnoha slackline, přes paddleboardy až po pilates nebo acroyoga.

Liberecká Drbna

Na dálnici u Příkaz se střetl osobák s náklaďákem, zraněného řidiče museli z vraku vozu vyprostit hasiči

Dvě jednotky hasičů, policie i záchranná služba dnes nad ránem zasahovaly u dopravní nehody na dálnici D35 na úrovni Příkaz.

Olomoucká Drbna

Zdravotnické a sociální odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR vyhlásil stávkovou pohotovost. Chce, aby vláda dodržela slib o plošném desetiprocentním růstu platů v oboru od příštího roku. Dalším krokem bude podle předsedkyně svazu Dagmar Žitníkové výzva zaměstnancům v nemocnicím, aby začali dodržovat počet hodin přesčasů daný zákoníkem práce. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek sdělil, že s rozhodnutím odborů nesouhlasí. Platy ve zdravotnictví podle něj rostly o 30 procent za posledních pět let.

Jihlavská Drbna

Prostějov může ve druhé lize konkurovat všem, říká trenér Votroků Zdenko Frťala

Zraky mnoha fanoušků kopané se dnes opět upřou na trávníky po celé republice. Jedním z mnoha fotbalových zápasů je souboj 5. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY mezi domácím Prostějovem a Hradcem Králové. Zápas začíná dnes v 17:00.

Hradecká Drbna