Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dívka polila inkoustem plakát čínského vůdce Si Ťin-pchinga. Zmizela i s otcem

 
neděle, 15. července 2018, 17:55

Že jsou obrazy mocnářů náchylné ke znečištění, víme už od dob hostinského Palivce a dobrého vojáka Švejka. Zatímco v Haškově románu se situace vyřešila odklizením císařova portrétu na půdu, v Čínské lidové republice šmahem odklidili ženu, která se činu dopustila – i s jejím otcem.

Tung Jao-čchiung, devětadvacetiletá žena z provincie Chu-nan, uveřejnila na Twitteru video, na němž v Šanghaji – se silně kritickým komentářem – polila inkoustem plakát generálního tajemníka KS Číny Si Ťin-pchinga:

„Protestuju. Nenávidím ho do morku kostí. Vidíte? Tohle jsem udělala. Protestuju proti diktatuře Si Ťin-pchinga. Protestuju proti tomu, jak komunistická strana kontroluje můj mozek.“

Video potom zveřejnila na Twitteru jako @feefeefly. Poslední fotografií, kterou poslala na Twitter, byl pohled kukátkem ukazující jednoho muže v civilu a dva nebo tři uniformované policisty, jak stojí na chodbě za dveřmi jejího bytu.

Během hodiny nebyla k dosažení na svém telefonu, potom zmizely její twitterové příspěvky a nakonec byl zrušen celý účet. Žena je nezvěstná od 4. července.

Fotografii policistů za dveřmi postoval místo ní výtvarník Chua Jung. Ten byl loni v zimě krátce zadržen, když dokumentoval masové násilné vystěhovávání obyvatel z chudých pekingských čtvrtí.

“Útok na vůdce státu”

V těchto dnech Chua Jung udělal sérii videorozhovorů s otcem zmizelé ženy, chunanským horníkem Tung Ťien-piaem. Ten se o problémech své dcery dozvěděl, až když ho přišli vyslýchat ohledně její minulosti a vzdělání:

“Ptal jsem se: stalo se něco mé dceři? Odpověděli: vaše dcera porušila zákon útokem na vůdce státu. Tohle řekli: útok na vůdce státu.” Uvedl, že policie odmítla předložit jakoukoli dokumentaci nebo umožnit setkání s dcerou. Taky řekl, že mu nesdělili, zda je zadržena nebo jakým obviněním přesně čelí.

Tung dále napsal dopisy na policii v Šanghaji a v okrese Jou, kde bydlí: „Řekněte mi prosím, který zákon porušila moje dcera a kde ji držíte … pokud se nejedná o proces, pak je to únos vykonaný bandity.“

Nic jako “útok na vůdce státu” se totiž v čínských zákonech nevyskytuje. Dle Patricka Poona z Amnesty International je to právě naopak. Namísto toho se v zákoníku uvádí, že občané mají právo kritizovat a podávat návrhy týkající se státních orgánů a funkcionářů.

Další Chuaovo video na youtube končí v nepřehledném chaosu. Vypadá to, že policie zatkla otce zmizelé ženy přímo během streamování. Co se děje s Tung Jao-čchiung, není dle informací Hong Kong Free Press jasné. Hlasu Ameriky řekl kdosi, kdo zvedl telefon v kanceláři na šanghajském úřadu veřejné bezpečnosti, že o případu nic nevědí. Hlasu Ameriky poradili, aby poslal žádost o rozhovor faxem. HKFP žádný komentář od úřadu nedostal.

Vejcem proti Maovi

Celou záležitost ovšem na rozdíl od čínských úřadů živě komentují uživatelé Twitteru i čínští aktivisté: na Twitteru se objevily desítky příspěvků s fotografiemi portrétů Si Ťin-pchinga pocákaných inkoustem. Umělecký žánr vzniklý na základě inkoustových skvrn; cákání inkoustem, pcho-mo, má ostatně v Číně tradici založenou již za dynastie Tchang a následovanou i ve 20. Století.

Během protestů na náměstí Brány nebeského klidu na jaře 1989 tři mladíci naházeli vejce s barvou na samotný portrét Mao Ce-tunga. Dva z nich dostali doživotní tresty – byli však propuštěni dříve a všichni nakonec získali politický azyl ve Spojených státech. Od té doby se podobného činu odvážili ještě další tři lidé (v letech 2007, 2010 a 2014). Jak skončili  “pachatelé” prvních dvou, se neví; Sun Ping, který vylepšil portrét Mao Ce-tunga během zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců roku 2014, dostal čtrnáct měsíců natvrdo.


Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.

Napsal(a) Sinopsis | Zdroj hlidacipes.org
 


 

Kam dál?

Když teroristé "chrání". Militantní islamistická skupina Al-Šabáb...

pátek, 6. července 2018, 19:35

Somálská militantní islamistická skupina Al-Šabáb zakázala používání jednorázových plastových tašek se slovy, že škodí zvířatům a...

Soud ve Štrasburku zamítl stížnost rodiny zabitého Čecha

čtvrtek, 5. července 2018, 13:07

Evropský soud pro lidská práva dnes zamítl stížnost na Británii, kterou k němu podala rodina Čecha zabitého v roce 2016 v...

Noční vlci to budou mít do Prahy o dost blíže. Usídlili se na...

úterý, 26. června 2018, 09:29

Ruský motorkářský klub Noční vlci, který se těší přízni Kremlu i řady českých politiků, si zřídil své nové evropské sídlo. Není v...

Turci hlasují v parlamentních i prezidentských volbách. Opozice chce...

neděle, 24. června 2018, 11:21

Těsně před tím, než se Turci v neděli možná nadobro rozloučí s parlamentní demokracií, by návštěvník země čekal napjatou...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Českobudějovičtí nasázeli pět branek a mají tři body!

Motoru se po delší době podařilo skórovat v úvodu utkání. Svěřenci Václava Prospala pak příznivý stav udrželi až do konce základní hrací doby, přičemž v průběhu zápasu ho navýšili až na 5:1. Jihočeši tak soupeři v Budvar aréně dali více jak čtyři branky téměř po měsíci.

Budějcká Drbna

Drbna v minulém roce čelila několika obviněním

Stává se to v každé profesi. Novinařinu nevyjímaje a tak i já jsem byla v loňském roce obviněna z několika přečinů proti čtenářům a fanouškům, kteří mě sledují od počátku věků. Pokud mi však dáte pár minut svého drahocenného času, tak bych se k těm obviněním ráda vyjádřila.

Brněnská Drbna

Návštěvu nemocnice vám zpříjemní nové výstavy

Na obrazy místního malíře i náhled do historie láká jablonecká nemocnice. Na chodbě v blízkosti hlavního vchodu si mohou návštěvníci prohlédnout dvě zbrusu nové výstavy.

Liberecká Drbna

V prostorách Maltézské pomoci v Olomouci se bude konat kurz o fake news

V pátek 25. ledna od 14:00 se v prostorách učebny Maltézské učebny v Olomouci na adrese Wurmova 7 bude konat diskuze o falešných či nepravdivých zprávách. Akce je určena hlavně pro seniory.

Olomoucká Drbna

Drbna v minulém roce čelila několika obviněním

Stává se to v každé profesi. Novinařinu nevyjímaje a tak i já jsem byla v loňském roce obviněna z několika přečinů proti čtenářům a fanouškům, kteří mě sledují od počátku věků. Pokud mi však dáte pár minut svého drahocenného času, tak bych se k těm obviněním ráda vyjádřila.

Jihlavská Drbna

KRNAP rozeslal obcím návrh nové zonace, sjezdovek se netýká

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) už poskytla městům, obcím a dalším subjektům v Radě KRNAP návrh nové zonace, který potvrdilo ministerstvo. V národních parcích vrcholí po 18 měsících příprava a schvalování nových zón ochrany přírody, jak to vyplývá z novely zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 2017. ČTK to dnes řekli zástupci Správy KRNAP a ministerstva životního prostředí (MŽP). Někteří starostové a zástupci lyžařských areálů v Krkonoších se obávají toho, že by to mohlo mít negativní vliv na turistický ruch. Vedení KRNAP ale uvedlo, že nová zonace, která bude platit 15 let, nynější sjezdovky neovlivní.

Hradecká Drbna