středa 28. července 2021 Viktor

Zájem o maturitu z němčiny či ruštiny klesl za deset let na čtvrtinu

Zájem o státní maturitu z jiného cizího jazyka než angličtiny v uplynulých deseti letech klesl zhruba na čtvrtinu. Zatímco v roce 2011 si němčinu, ruštinu, francouzštinu či španělštinu u státní maturitní zkoušky vybralo kolem 12 procent maturantů, letos to byla tři procenta. Podíl studentů, kteří si zvolili angličtinu, naopak vzrostl ze 48,4 na 78 procent. Vyplývá to ze statistik společnosti Cermat.

Státní maturita se skládá ze dvou předmětů. Pro všechny je povinná čeština, druhý předmět si studenti mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem, kterému i kvůli vysoké neúspěšnosti u zkoušky z matematiky dává většina přednost.

Zájem o maturitu z cizího jazyka se proti matematice v posledních deseti letech zvýšil ze 60 na 81 procent. Čím dál víc dominuje angličtina, ke které se letos přihlásilo 78 procent maturantů. V roce 2011 to bylo 48,4 procenta. Zájem o jiné cizí jazyky naproti tomu klesl na tři procenta.

Nejvýraznější je pokles zájmu o němčinu. Před deseti roky si ji vybrala zhruba desetina maturujících, nyní 1,8 procenta. Nejvyšší zájem o ni letos byl ve zdravotnických oborech, a to kolem šesti procent. Na nástavbách, kde z němčiny maturovalo vždy poměrně hodně žáků, se jejich podíl snížil od roku 2015 z asi 13 na 4,5 procenta. Relativně stabilní zájem o německý jazyk zůstává na gymnáziích, a to mezi dvěma až čtyřmi procenty. Nejvíc studentů maturuje z němčiny stále v Karlovarském kraji, i tam se ale jejich podíl od roku 2015 snížil z pětiny na asi 8,4 procenta. Nejméně se z němčiny maturuje v Moravskoslezském kraji, kde ji letos zvolilo 0,5 procenta žáků.

K ruštině se před deseti lety přihlásilo 1,4 procenta maturantů, letos jedno procento. Nejoblíbenější zůstává na nástavbách, kde z ní maturuje asi 2,8 procenta přihlášených. Naopak na gymnáziích či na učilištích je to kolem poloviny procenta. Co se týče regionálního rozložení, volí si nejčastěji ruštinu maturanti v Královéhradeckém kraji (1,7 procenta) či v Praze (1,6 pct), nejméně často naopak v Jihočeském kraji (0,1 pct).

Minoritní volbou zůstávají španělština a francouzština. Před deseti lety se k maturitě z francouzského jazyka přihlásilo 0,25 procenta studentů a ke španělskému jazyku 0,21 procenta. Letos si francouzštinu vybralo 0,23 procenta a španělštinu 0,11 procenta maturantů.

Z nedávno zveřejněných výsledků květnových maturitních testů plyne, že neúspěšnost v maturitě z angličtiny letos stoupla z loňských 5,1 procenta na 6,7 procenta. V němčině naopak klesla z 26,6 na 23,1 procenta. V ruštině se snížila z 12 na 9,9 procenta a ve španělštině z 3,1 na 2,4 procenta. Test z francouzštiny zvládli letos v květnu všichni maturanti.

Počet studentů, kteří šli ke zkoušce poprvé, v souvislosti s demografickým vývojem mezi roky 2011 a 2018 klesal, další dva roky stagnoval a letos se opět trochu zvýšil. V roce 2011 bylo přihlášených ke druhé zkoušce kolem 98.000, tento rok asi 71.000.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, školy, střední, maturita, jazyky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.