pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Od 12. dubna by se měli do škol vrátit žáci prvního stupně a předškoláci

Od 12. dubna by se do škol měly vrátit děti z prvního stupně základních škol a předškoláci. Na prvním stupni ZŠ bude rotační výuka, třídy se budou střídat po týdnech. Na druhém stupni základních škol zůstane výuka na dálku. Školáci budou dvakrát týdně testováni antigenními testy. Ve školách budou povinné roušky, v mateřských školách je děti nebudou muset nosit. Obnoví se rovněž praktická výuka na středních školách a u posledních ročníků vysokých škol. O návrhu bude ještě v úterý jednat vláda, řekl dnes novinářům ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Odpovědi na nejčastější otázky kolem návratu, zveřejnilo ministerstvo školství na svém webu.

Ve středu po Velikonocích bude podle Plagy řečeno, jestli se školy otevřou ve všech okresech. Záležet bude na epidemické situaci. O tom, v kterých okresech se děti vrátí, rozhodne podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) reprodukční číslo. Pokud bude v okrese nad hodnotou jedna, což znamená růst epidemie, návrat se zřejmě o týden odloží.

V mateřských školách se návrat bude týkat jen posledního předškolního ročníku. Děti budou maximálně v 15členných skupinách, podle Plagy ideálně v půlených skupinách. Na dotaz novinářů, kdy by se mohly vrátit i ostatní ročníky školek, Plaga řekl: "V dalších etapách máme druhé stupně. V tuto chvíli vám nedokážu říct, kdy by k případnému návratu těch ještě menších dětí došlo." Prioritou je podle něj prezenční výuka u povinného vzdělávání.

Rotační výuka na prvním stupni základních škol se nebude podle Plagy týkat malotřídek a škol do 75 dětí. Ty budou moci fungovat prezenčně bez střídání tříd. K prezenční výuce se vrátí také speciální školy.

Žáci ve školách budou dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek před zahájením výuky, testováni antigenními testy. Ministerstvo školství k tomu natočilo instruktážní video. Plaga řekl, u nejmenších dětí a žáků se zdravotním postižením bude možná během testování přítomnost zákonného zástupce.

V první fázi návratu dětí do škol po zmírnění epidemie koronaviru zůstanou v Česku na distanční výuce žáci druhého stupně základních škol, středoškoláci i vysokoškoláci. Ministerstvo školství nicméně plánuje umožnit dobrovolné konzultace žákům druhého stupně základních škol a středních škol, kteří mají problémy s prospěchem, ve skupinách do šesti studentů.

Na praktickou výuku a do laboratoří se budou moct studenti středních škol, konzervatoří, vyšších odborných škol a posledních ročníků vysokých škol podle ministra zřejmě vrátit 19. dubna. Rozhodne se o tom týden předem s ohledem na vývoj epidemie. Rozhodovat se o nich bude z celostátního hlediska, neměla by na ně mít vliv situace v regionu.

Podle Plagy není otevírání škol signálem k uvolňování opatření v dalších částech společnosti, otevření škol je celospolečenskou prioritou.

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Praha 2

Štítky ČR, vláda, koronavirus, školy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.