pátek 7. srpna 2020 Lada

Kurz sebeobrany vám dodá sebevědomí a naučí, kdy se jak bránit. Hlavní roli má psychika

Závěr roku vnesl do metropole kromě vánočního shonu také strach. Krátce po sobě tu bylo napadeno pět žen, v jednom případě došlo dokonce k brutálnímu znásilnění. A tak je na místě otázka, jestli má jednoznačně slabší žena šanci se podobnému útoku ubránit.

„Důležité je zachovat chladnou hlavu a nezpanikařit,“ říká Jan Dvořák, který pracuje jako instruktor u městské policie a v soukromí se věnuje výuce střeleckých kurzů a kurzů sebeobrany. Právě kurz sebeobrany znamená pro ženu cenný zdroj zkušeností, co dělat a nedělat v případě, kdy se v patové situaci ocitne. Pokud nechcete absolvovat kurz sebeobrany, opatřete si alespoň pepřový sprej.

V poslední době Praha eviduje pět přepadení žen. Jde se takovému útoku, pokusu o znásilnění ubránit?

Hlavně bych řekl snažit se těmto situacím předcházet.

Jak?

Pokud to jde, nechodit domů v pozdních nočních hodinách. Když už přece jen musím, je bezpečnější vzít si taxi, nebo nechat se někým doprovodit nebo aby mi šel někdo naproti. Další věc je vyhýbat se temným a jakoby strašidelným zákoutím a uličkám a místům, kde není moc lidí. Hodí se mít u sebe i pepřový sprej.

Ne vždy se to ale povede.

Pokud se přece jen do takové situace dostanete, je důležité nepanikařit. Hodně to je o psychice, jednat s chladnou hlavou. Na to vás můžou připravit různé kurzy, v současné době jich je hodně a vyplatí se nějaký čas od času navštívit. Žena se tam dozví, jaké má šance, jak se psychicky i fyzicky na danou situaci připravit, jaký způsob obrany by právě jí vyhovoval.

Co v tomto případě znamená jednat s chladnou hlavou?

Jde o to nezpanikařit, nezačít se bát. Snadno se to říká, ale rozmyslet si, co a jak provedu. Pokud ztratím hlavu, nic kloudného už nevymyslím a útočník si se mnou bude dělat, co chce. Je to podobné jako v autě, když šlápnete na brzdu a dostanete smyk. Pokud nohu z brzdy nesundáte, vybouráte se. Ale pokud budete myslet s rozvahou, nohu z brzdy sundáte, auto se ze smyku dostane a stane se ovladatelnější.

V jednom případě byla řeč o tom, že útočník přiložil ženě k hlavě jí neznámý předmět a ona se proto bála křičet. Jak to je ale s tím křikem doopravdy, vyplatí se křičet nebo ne?

V případě, že vím, že mě někdo uslyší, jsou kolem lidi, je lepší oslovit konkrétní osobu, navázat oční kontakt a požádat ji o pomoc. Pokud budu žádat o pomoc obecně, většinou lidé čekají, že pomůže někdo jiný a nakonec to dopadne tak, že vám nepomůže nikdo. Ale když oslovíte někoho konkrétního, bude mu trapné nic neudělat. Opět ta psychologie.

Takže radíte nekřičet?

Záleží na situaci. Ale to musí člověk bohužel v dané chvíli odhadnout sám. První věc je, jestli to má vlastně význam, jestli mě někdo může slyšet. Pokud to bude o půlnoci v lese, tak je křik nejspíš zbytečný. Ale na zastávce ve čtyři hodiny ráno, už o tom přemýšlet lze. Pak jde o to, jestli se útočník zalekne nebo ne a spíš ho to ještě víc rozčilí. Ale jak říkám, to musí člověk vycítit v ten moment.

Může se jednoznačně slabší žena ubránit násilníkovi silou?

Obecně, pokud to není žena, která opravdu cvičí několik let bojové umění nebo sebeobranu, tak spíš ne. Muž je silnější a v takové situaci má pocit síly a jistoty, že on je ten, kdo má navrch a vyhraje. A opět musím zmínit psychiku. I když má za sebou žena hodně kurzů, ale sesype se, nic jí nepomůže.

Má tedy cenu se bránit silou?

Pomůže třeba lest. Hrát, že jsem slabý, chci se podvolit a ve správný moment útočníka překvapit. Nejdůležitější je získat tu chvíli, kdy mohu udeřit. A pak pro svou obranu použít víc než jen ruce.

Kam by ty údery měly směřovat?

Na citlivá místa, oči, prsty nebo se pokusit útočníka udeřit do genitálií. Ale zcela přesný návod dát nelze. Každá situace je jiná, útočník je jiný a také obránce je jiný, slabší, silnější. Jinak se vyplatí jednat ve dne a jinak večer. Cennější než obecné rady je návštěva kurzu sebeobrany.

Co mi tedy takový kurz sebeobrany přinese?

Každý kurz vás psychicky i fyzicky připraví na různé situace. To znamená, budeme navozovat reálné situace, ke kterým může dojít. Když se pak do ní dostanu, už by to pro mě nemělo být až tak neznámé a můžu klidněji a racionálněji vyhodnotit a rozhodnout se, co budu jak a kdy dělat, přestože přemýšlím ve vteřinách. Také tu zjistím, jaké způsoby jsou vhodné právě pro mě, o co má nebo nemá smysl se pokoušet. V neposlední řadě si tu zvýším sebevědomí a budu se cítit jistější. Ale není to o tom, že navštívím jeden kurz, dovednosti je třeba rozvíjet, osvojovat si techniku.

Jedna věc je tělocvična, ale pak i samotná realita. Dokáží pak ženy skutečně použít, co se naučí?

Jak už jsem řekl, v případě, že se nesloží, udrží chladnou hlavu, jsem přesvědčený, že ano.

Vyplatí se mít v kabelce pepřový sprej nebo jinou pomůckou?

Pro svou obranu a bezpečnost se vyplatí mít vždy něco u sebe, ale určitě ne v kabelce. Útočníkovi neřeknete, moment, musím se prohrabat kabelkou, abych si vzala pepřový sprej. Myslím, čekat nebude (smích). Pokud se rozhodnete si něco pořídit, musíte to mít u sebe tak, abyste to mohli hned použít. Takže pokud skutečně musíte jít přes nějaké temné místo, kde se necítíte dobře, a není ani nikdo, kdo by vás doprovodil, dopředu si slzák připravte do ruky, snažte se vnímat okolí, abyste se nenechali překvapit. Jak na to, vás na kurzu také naučíme.

Záleží, jaký pepřák si pořídíme nebo je to jedno?

Rozhodně to jedno není. Vyplatí se jít do kamenného obchodu a tam se poradit s prodavačem. Dobré dělá třeba firma ESP nebo APS. Také se vyplatí nešetřit a opravdu si vybrat ten kvalitnější. Ty úplně levné nemusí být účinné. Pokud se pro pepřový sprej rozhodnete, je dobré sledovat datum spotřeby, které je na něm napsané. Po jeho uplynutí bych sprej určitě vyměnil za nový, aby se nesnížil účinek stářím spreje.

Záleží také na vzdálenosti, z jaké sprej použiji?

Ano, i na vzdálenosti záleží. Jde vlastně o tekuté střely. Některé pepřové spreje mají kratší dosah, jiné i několik metrů.

Poradíte, jak se s takovým sprejem zachází?

Sprejem se míří do obličeje, nejen na oči. Jde o to, že sprej působí nejen tam, ale způsobuje i pálení na pokožce. Většinou člověk nemá obličej chráněný oděvem, a pokud ano, bývá to jen tenká vrstva, která proniknutí látek nezabrání. Pokud zasáhneme oči, útočník pocítí nejen bolest, začne slzet, dočasně přijde o zrak, ztratí orientaci. Toho momentu lze pak využít a utéct.

Prosincová přepadení žen v Praze

22. prosince: Další dva případy napadení žen

V noci na dnešek opět zaútočil neznámý pachatel. V celkem dvou případech se pokusil napadnout, a snad i znásilnit osamocené ženy. Obě napadení se odehrála na rozhraní městských částí Krč a Lhotka kolem půlnoci. Na první ženu zaútočil neznámý pachatel konkrétně ve tři čtvrtě na dvanáct ve Štůrově ulici. Druhé napadení se odehrálo v půl jedné ráno v ulici Otradovická. Oba případy kriminalisté krajského ředitelství kvalifikovali jako trestný čin znásilnění ve stadiu pokusu, neboť se obě napadené agresorovi ubránily. Prošetřováním zjištěné indicie navíc nasvědčují tomu, že útočník je s největší pravděpodobností stejný muž, který je hledaný v souvislosti s trestným činem znásilnění, ke kterému došlo ve středu 17. prosince. Detektivové i nadále prosí širokou veřejnost o pomoc při pátrání po násilníkovi. Jakékoliv informace k jeho osobě, nebo místu pobytu, či pohybu mohou pozorní občani policistům předat prostřednictvím linky tísňového volání 158.

17. prosince: Nejbrutálnější případ – znásilnění a zmlácení

Od středečního rána (17. prosince) prošetřují kriminalisté čtvrtého policejního obvodu případ trestného činu znásilnění. Toho se dopustil zatím neznámý pachatel, který si svou oběť vyhlédl v podchodu pod Vídeňskou ulicí u autobusové zastávky Nemocnice Krč. K této ženě (29), ač ta šla v davu jiných lidí, přistoupil, jednou rukou jí chytil zezadu za krk, a druhou jí přiložil neznámý předmět k hlavě. Přitom jí řekl, že chce peníze, konkrétně dva tisíce. Žena mu však odvětila, že takovou hotovost u sebe nemá. Na to jí muž lakonicky řekl, že v tom případě chce sex. Proto jí následně odvedl do zalesněné zahrady nedaleké speciální a mateřské školy. Tam z poškozené strhal veškeré šaty a po dobu víc jak jedné hodiny ji poměrně brutálně znásilňoval všemi možnými způsoby. Mužovu brutalitu dokládá i skutečnost, že ji navíc po celou dobu bil pěstí do hlavy a obličeje. Jeho cyničnost zase ilustruje skutečnost, že si navíc po celou dobu s poškozenou povídal, kdy jí vyprávěl úryvky ze svého intimního život. Při tom ale zmínil jednu děsivou informaci, a to, že se tohoto jednání nedopouští poprvé. Poškozené také stihl vyhrožovat, že pokud se o tomto „zážitku“ někomu zmíní, najde si ji a zabije ji. Po skončení všech těchto hrůz se muž sebral a z míst odešel neznámo kam, jako by nic. Zdrcená žena pak ještě stihla dojít do zaměstnání, kde vše řekla kolegům, kteří okamžitě zavolali policii.

Kriminalisté momentálně pátrají po muži ve věku okolo pětadvaceti let, hubené, 165 – 170 cm vysoké postavy. Ten byl v době incidentu oblečený do černé zimní bundy, modrých riflí a na hlavě měl černou čepic s šedivým nápisem. Hovořit měl česky, dle poškozené s ukrajinským přízvukem. (viz identikit)
Detektivové čtvrtého policejního obvodu prosí každého, kdo toho rána zaznamenal cokoliv mimořádného, ať jim tuto informaci předá prostřednictvím linky tísňového volání 158.

13. a 14. prosince: První případy nočních napadení

V sobotu asi deset minut před půl pátou ráno napadl muž třiadvacetiletou ženu vracející se z večírku z centra metropole. Mladá žena vystoupila na zastávce Petýrkova na Praze 4 z autobusu číslo linky 511 a mířila k domu v Holušické ulici vzdáleného jen pár metrů. Společně s ženou ale vystoupil i neznámý muž, kterému nevěnovala pozornost. Ten ji však po pár metrech strhl na zem, sedl si na ni a začal jí rdousit. Napadená sebrala veškerou sílu a podařilo se jí doběhnout k nejbližšímu domu, kde zvonila na zvonky a volala o pomoc. Muž ji ovšem doběhl, znovu ji rdousil, manipuloval s ní prozatím neznámým způsobem, a když žena upadla do bezvědomí, z místa utekl.
V souvislosti s tímto případem zadrželi kriminalisté krajského ředitelství v neděli v podvečer podezřelého mladíka. Jedná se konkrétně o pětadvacetiletého Asiata. S ohledem na skutečnost, že útok na poškozenou byl značně brutální, a mohl vést ke smrti napadené, obvinil vyšetřovatel zadrženého z trestného činu vraždy ve stádiu pokusu.

Druhý případ vyšetřují detektivové pražského krajského ředitelství z noci na neděli v pražských Petrovicích. Náhodný kolemjdoucí nalezl pod stromem na křižovatce ulic Archimédova a Rezlerova ležet zraněnou ženu, která měla potrhané oblečení a kolem ní se válela zimní bunda, další svršky oděvu a její dioptrické brýle. Žena utrpěla šok a s hlídkou nekomunikovala, záchranná služba ji vzápětí převezla v kritickém stavu do nemocnice, kde je v péči lékařů.

Zdroj: KŘP hlavního města Prahy

 

Štítky Sebeobrana, znásilnění, ženy, ČR, Praha, pepřový sprej

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.