sobota 1. října 2022 Igor

Po ruských majitelích už v Prostějově nezbyl ani název. Továrnu na obaly skupina Amcor přejmenovala

Švýcarská skupina Amcor Group přejmenovala prostějovskou továrnu na výrobu flexibilních obalů, kterou letos v létě koupila od ruské společnosti Danaflex. Původní název DGPack se změnil na Amcor Flexibles Prostějov. Strategická poloha prostějovského závodu má zvýšit schopnost firmy uspokojit růst zákazníků v Evropě.

Švýcarská skupina Amcor patří mezi hlavní světové výrobce obalů pro potraviny, nápoje, farmaceutické, lékařské a osobní produkty. Je ve 43 zemích a zaměstnává 44 tisíc lidí. Roční tržby činí 15 miliard dolarů.

Ruská společnost Danaflex zprovoznila prostějovskou továrnu na začátku roku 2019. Z údajů agentury CzechInvest vyplývá, že stavba závodu zaměstnávajícího zhruba 130 lidí stála v době jeho otevření téměř miliardu korun. Ruská Danaflex chtěla prostřednictvím této investice expandovat na nové trhy v Evropské unii. Po ruské invazi na Ukrajinu zavedla letos EU rozsáhlé sankce vůči Rusku a společnost Danaflex se rozhodla podnik prodat.

"Touto akvizicí investujeme do urychlení organického růstu našeho podnikání v oblasti flexibilních produktů v Evropě, a to v atraktivních segmentech," komentoval nákup prostějovské továrny prezident Amcor Flexibles Europe Michael Zacka. Koupené pozemky a budovy v Prostějově podle něj poskytují možnost výrazně rozšířit provoz a vytvořit vysoce efektivní výrobní centrum.

Smlouvu o prodeji stoprocentního podílu ve firmě DGPack, která má základní kapitál 1,073 miliardy korun, zástupci společností Danaflex a Amcor Group podepsali 22. července. Výrobní závod DGPack v průmyslové zóně na kraji Prostějova zabral plochu zhruba 12 400 metrů čtverečních a ročně může vyrobit až 15 tisíc tun flexibilních obalů používaných například v potravinářském průmyslu.

Z účetních výkazů vyplývá, že prostějovská firma DGPack v roce 2020 zaměstnávala 130 lidí a vykázala tržby 276 milionů korun při ztrátě 183 milionů korun. Loňské hospodaření vedení společnosti DGPack nezveřejnilo. Zástupci firmy Danaflex v roce 2018 uvedli, že ruská společnost chtěla v Prostějově do roku 2020 postupně investovat 100 milionů eur, přičemž továrna by měla zaměstnávat až 245 lidí.

Ruští představitelé hovořili o tom, že prostějovská firma je předpolím pro export flexibilních obalů do EU. Sankce EU však letos omezily přístup Ruska ke kapitálu a cílí také na energetiku, dopravu, obchod či bankovnictví. Firma Danaflex měla v roce 2019 tři výrobní závody v Rusku a prostějovský podnik byl její první investicí do výroby mimo hranice Ruska.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB DGPack Prostějov

Štítky ČR, Rusko, Švýcarsko, Ukrajina, plasty, firmy, DGPack, Danaflex, Amcor Group

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.