čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Lidem se nelíbí navržený systém jednosměrek v Liberci. Petice má přes tři sta podpisů

Vedení Liberce se rozhodlo v ulicích pod největším městským panelákem Hokejkou vytvořit systém jednosměrek, který by pomohl zlegalizovat a vyřešit problém s parkováním v lokalitě. Jenže to se nelíbí místním, kterým by se situace jednosměrkami zkomplikovala situace. Petici proti úpravám systému provozu podepsalo přes tři sta lidí, vedení tak nechá projekt znovu posoudit a případně upravit.

„Rada města bez jakékoliv snahy o veřejné projednání schválila pokyn technickým službám na osazení cca 350 značek v naší čtvrti a zavedení tím jednosměrného provozu,“ uvedl Lukáš Voplakal, který v lokalitě žije. „Jako obyvatelé čtvrti nesouhlasíme se zavedením tohoto opatření v současné podob a žádáme jeho přepracování,“ dodal.

Pro místní totiž systém jednosměrek přináší spíš komplikace, kvůli nim se ji prodlužuje cesta k domovu nebo garáži. „Návrh nerespektuje místní podmínky, přetíží vstupní místa do čtvrti, sníží počet přístupových bodů ze čtyř na dva. Návrh také zhorší bezpečný pohyb cyklistů a především dětí po čtvrti,“ řekl Voplakal.

Podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro LK) ale situace v lokalitě být vyřešená musí. „Situace, která v lokalitě je, je neudržitelná, parkování tam je nelegální. Asi těžko nám může vyčítat, že se tu praxi snažíme zvrátit,“ řekl.

Návrh na síť jednosměrek pod Hokejkou

Podle něj má město dvě možnosti, jak se k situaci postavit. „Buď trvalou perzekuci, tedy že bychom tam měli posílat městskou policii a pokutovat, což ale nikdo nechce, anebo přistoupit k projekčnímu opatření, které by tento stav napravilo,“ vysvětlil.

Radnice tak podle něj zvolila druhou možnost. „Už před rokem jsme přistoupili k zadání projektové dokumentace k vytvoření jednosměrek tak, aby tam osobní auta mohla parkovat. Nyní za to sklízíme kritiku. Úplně stejně bychom sklízeli kritiku, kdybychom ten stav chtěli pokutovat,“ myslí si Šolc.

Ten se spolu s dalšími zástupci města zúčastnil setkání s místními občany, projekt teď podle něj bude znovu posouzen a případně upraven. „Odborný projektant, který zpracoval dokumentaci tento svůj projekt přepracuje a potom tento projekt přezkoumá další dopravní inženýr s kulatým razítkem. Může se stát, že se to prodlouží o rok,“ řekl náměstek.

S vytvořením systému jednosměrek souhlasí i liberecká opozice, podle zastupitele Jindřicha Felcmana (Změna pro Liberec) ale může být projekt u Hokejky lepší. „Zdá se, že tento návrh by opravdu šel poměrně výrazně upravovat a vylepšovat. Většina těch směrů jsou ven ze sídliště, tím pádem se trasy výrazně prodlužují. Pokud by to bylo upravené, lidé by to nemuseli vnímat tak negativně,“ řekl.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Luboš Vrabec

Štítky hokejka, jednosměrky, parkování, liberec, vrchlického, hlávkova

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.