sobota 13. srpna 2022 Alena

Ministr spravedlnosti dal přezkoumat případ Dušana Dvořáka odsouzeného za pěstování léčebného konopí

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci prověřuje na popud ministra spravedlnosti Pavla Blažka případ Dušana Dvořáka z Ospělova na Prostějovsku, který za pěstování léčebného konopí skončil na šest let ve vězení. Ministr spravedlnosti chce Dvořákův případ komplexně přezkoumat.

V případu konopného léčitele nedávno vyšlo najevo, že soudy ignorovaly některé důkazy. Podle rozsudků se u Dvořáka nikdy nenašly léčebné přípravky z konopí, soud mu přitom před časem devět konopných tinktur, které u něho zabavila policie, vrátil.

Ministerstvo spravedlnosti nyní potvrdilo, že se opakovaně zabývá velkým množstvím podnětů Dušana Dvořáka v celkem devíti trestních věcech. Některé z nich předalo Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci k prověření.

"Po obdržení stanoviska státního zastupitelství a trestního spisu ministr spravedlnosti podnět komplexně přezkoumá a rozhodne o tom, zda v této trestní věci podá stížnost pro porušení zákona, či zda podnět odloží," sdělil mluvčí ministerstva Vladimír ŘepkaManipulace s důkazy podle něho v podnětu pro porušení zákona obsaženy nejsou. "Přesto však budou předmětem posuzování," prohlásil mluvčí ministerstva. 

Ministr spravedlnosti může k Nejvyššímu soudu podat stížnost pro porušení zákona proti pravomocnému rozhodnutí soudu nebo i státního zástupce, kterým byl porušen zákon nebo které bylo učiněno na podkladě vadného postupu v řízení. 

"Po obdržení stanoviska státního zastupitelství a trestního spisu bude věc přezkoumána ve vztahu ke kompletnímu spisovému materiálu, tedy včetně postupu příslušného státního zastupitelství," dodal mluvčí ministerstva.

Dvořák na své chalupě v Ospělově na Prostějovsku pěstoval konopí pro léčebné účely. Soudy mu nikdy neprokázaly, že by jediný gram marihuany prodal narkomanovi, pěstování konopí je však v tuzemsku svázané přísnými regulemi, které Dvořák nerespektoval, a proto skončil za mřížemi.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto svoboduprodusana.cz, Michal Šverdík

Štítky Dušan Dvořák, léčitel, konopí, vězení, ministr spravedlnosti, přezkoumání, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.