pátek 1. července 2022 Jaroslava

Místopředsedou FAČR zůstává Babišův manažer Richter, kandidát F-evoluce Kratina neuspěl

Druhý místopředseda Fotbalové asociace ČR Jan Richter je rád, že zůstává ve výkonném výboru. Poslanec za ANO se domnívá, že hnutí F-evoluce chtělo vyvolat hlasování o jeho odvolání z důvodu, že na konci dubna nezvedl ruku pro to, aby skončil generální sekretář Michal Valtr. Na valné hromadě se mu prý některé divizní kluby omlouvaly. Kandidát F-evoluce za místopředsedu miliardář Milan Kratina tvrdil, že není zklamaný, že nakonec na volbu vůbec nedošlo.

Delegáti neschválili ani samotný program mimořádné hromady, která následovala po řádné

F-evoluce prostřednictvím českých divizních klubů vyvolala mimořádnou valnou hromadu, na které chtěla hlasovat o odvolání dvou členů výkonného výboru - Richtera a předsedy Řídící komise pro Čechy Martina Drobného. Delegáti ale neschválili už samotný program mimořádné hromady, která následovala po řádné, takže se ani nehlasovalo. 

„V datové schránce jsem zaznamenal 25 návrhů divizních klubů na mé odvolání z důvodu dlouhodobé nespokojenosti s mou prací. Na to konto jsme záhy měli jednání české komory, kde byli všichni zástupci. Několikrát jsem se jich ptal, zejména pana (předsedy benešovského okresního svazu Tomáše) Nováka, z jehož datové schránky šla veškerá ta odvolání, co proti mé práci mají, co mi chtějí vytknout. Nikdo nepromluvil, pouze pan Novák dvakrát zdůraznil, že to kluby chtěly a on to poslal," řekl Richter na tiskové konferenci. 

„Naprosto tomu rozumím, bylo to proto, že jsem nezvedl ruku pro odvolání generálního sekretáře a dovolil jsem si okomentovat dopis od F-evoluce, který dehonestoval práci sekretáře. Pro mě to byla z úst F-evoluce žlutá karta na předsedu svazu pana (Petra) Fouska. Bral jsem to celé jako křivdu. Dnes při valné hromadě za mnou přišlo pět divizních klubů, které mě odvolávaly, a omluvily se, že netušily přesně, co se pod tím skrývá," doplnil. 

Řádnou valnou hromadu protáhlo několik vystoupení příznivců F-evoluce 

O post místopředsedy se chtěl za F-evoluci, který vznikla předloni po zatčení bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra s cílem změnit poměry v českém fotbale, ucházet miliardář Kratina. Zakladatel společnosti Accolade prý není zklamaný, že se vůbec nevolilo. „Vůbec ne. Byli jsme smíření s tím, že po šesti nebo více hodinách už nebude žádná ambice cokoliv řešit. Náš výhled je dlouhodobý," řekl Kratina serveru Sport.cz. 

Řádnou valnou hromadu protáhlo několik vystoupení příznivců F-evoluce, kteří se neúspěšně pokusili prosadit pozměňující návrh novelizace stanov, především zrušení takzvaných provoleb, aby se na hromadu dostali delegáti ze všech třetiligových a divizních klubů. Neprošla ale ani původně navrhovaná změna stanov ze strany vedení FAČR. 

„Snažili jsme se být konstruktivní na té řádné hromadě. Trvalo to spoustu času. Je vidět, že fotbal je ještě víc rozdělený. Částečně v české komoře a částečně Čechy versus Morava. Musíme pracovat dál," uvedl Kratina. 

„Co se týče provoleb, tam potřebuje hnutí trošku delší diskuzi. Bylo na to málo času. Okres Příbram a Středočeský fotbalový svaz chtěly provolby zrušit dlouhodobě, ale ten finální návrh se nestihl pořádně projednat. Ale dostal výrazně víc hlasů než návrh stanov samotný," poznamenal Kratina. „Je to hloupé pro fotbal, že se nedokázal shodnout na znění stanov. Ale zároveň je to poučení pro všechny strany," dodal. 
 


 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Koláž Drbny

Štítky sport, fotbal, FAČR, hromada, výkonný, Richter, Kratina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.