sobota 13. srpna 2022 Alena

Dětské tábory se letos prodraží. Některé pražské městské části ale rodinám pomáhají

Letní dětské tábory mohou letos zájemce kvůli zdražení energií i potravin stát i o několik tisíc víc. Potřebné rodiny podporuje velká část pražských městských částí, některé třeba dotačními programy, další tábory přímo organizují.

Dvojka a trojka mají nadační fondy, čtyřka podporuje organizace

Rodiče dětí, kteří mají bydliště na Praze 2 a dostali se do existenčních problémů, si mohou zažádat až o tři tisíce korun přes nadační fond Dvojka srdcem.

Praha 3 vyhlašuje dotační program, ze kterého v oblasti výchovy a vzdělávání podporuje organizace, které pořádají vzdělávací a volnočasové aktivity pro děti.

Podporujeme aktivity jako jednorázové akce i pravidelnou činnost jako jsou kroužky a prázdninovou činnost, tedy příměstské tábory a tábory. Ročně se pro tuto oblast rozdělí průměrně 1, 8 milionu korun,“ uvedla pro redakci Pražské Drbny Dagmar Ouřadová, tajemnice Výboru pro výchovu a vzdělávání Prahy 3.

V létě na trojce kromě toho probíhají i dotované summer campy s angličtinou s rodilým mluvčím, které mají děti z Prahy 3 za 1500 korun na týden.

Sociální odbor městské části Praha 4 tábory pro sociálně znevýhodněné děti dříve přímo pořádal. „Tuto tradici v uplynulých letech přerušila pandemie nemoci Covid-19, v dalších letech, ale plánujeme jejich obnovení,“ sdělil tiskový mluvčí Jiří Bigas.

„Tradičně podporuje dotacemi příměstské, popřípadě další prázdninové tábory, které pořádají v Praze 4 jiné organizace, sportovní kluby, různé příspěvkové a neziskové organizace, a tím pomáhá snižuje cenu za pobyt dítěte," dodal.

Šestka přidává šest set korun, sedmička zajišťuje letní školku

Na podporu letních aktivit dětí má Praha 6 program Šestka táborová. Rodiče si skrz tento program mohou požádat o příspěvek 600 korun pro své dítě na letní pobytový tábor. „Celkem by letos na program mělo být uvolněno 1,5 milionu korun. Částku budou v dohledné době schvalovat volení představitelé městské části,“ uvedl tiskový mluvčí Jiří Hannich.

Následně se rodiče dětí budou moci registrovat do podpůrného programu, a to přes specializovaný webový portál www.aktivnimesto.cz. Na základě toho získají elektronický voucher, který budou moci využít na uhrazení části nákladů za letní tábor u registrovaných poskytovatelů. Podmínkou je věk dítěte do 18 let a trvalé bydliště na území městské části Praha 6.

Praha 7 přispívá dětem, jejichž rodiče se nachází v nepříznivé finanční situaci, na kroužky a volnočasové aktivity.

„Součástí těchto kroužků pak často bývají i letní příměstské či pobytové tábory. Na úhradu kroužku žáků základních škol městská část přispívá až do výše 1 500 korun na pololetí, o příspěvek na kroužky mohou žádat také rodiče dětí v mateřinkách až do výše 750 korun na pololetí,“ napsal tiskový mluvčí Martin Vokuš. Spolky a organizace, které tábory pořádají a na Praze 7 sídlí, městská část podporuje dotacemi.

Městská část zároveň zajišťuje prázdninovou letní školku formou příměstského tábora a děti ve věku 3 až 8 let. 

„Letní školku organizujeme mimo jiné pro rodiče, kteří jsou a dětmi sami, aby přes prázdniny nepřišli o práci. V letošním roce budeme navíc pořádat příměstský tábor pro děti z Ukrajiny zaměřený na výuku českého jazyka,“ dodal Vokuš.

Devítka pořádá vlastní tábor

„V rámci Prahy 8 působí poměrně hodně organizací, které připravují různé nabídky, včetně letních táborů či příměstských táborů pro děti a mládež. Každá z těchto organizací se může přihlásit do vypisovaných dotačních titulů pro oblasti volného času či sportovních aktivit,“ uvedl tiskový mluvčí Martin Šalek. V letošním roce osmička podpořila třeba Centrum integrace dětí a mládeže nebo Salesiánské středisko mládeže

Praha 9 pro znevýhodněné rodiny pořádá vlastní tábor. „Již po sedmnácté organizujeme tábor Bezpečné prázdniny pro děti z rodin s nižším socioekonomickým statutem. Letos na Mariánské v Krušných horách od 30. července do 6. srpna. Určen je pro kluky a holky ve věku od 7 do 16 let. Cena pobytu je 600 Kč. V ceně je zahrnuta doprava, strava a materiální vybavení,“ řekl radní Prahy 9 Jiří Janák (ODS).

Přihlášky pro děti, které mají trvalý pobyt v Praze 9 nebo spolupracují s Odborem sociálním Prahy 9, je možné si vyzvednout od června v Klubu Harfica na Harrachovské 422 u vedoucí klubu, informovala tisková mluvčí Marie Kurková.

Desítka pořádá jazykové kurzy pro uprchlíky

Praha 10 pořádá pro děti ve věku 5 až 14 let letní tábor na Černé hoře v Krkonoších. Proběhne v termínu od 1. do 12. července na Horském hotelu, který využívají základní školy zřizované městskou částí pro pořádání škol v přírodě a lyžařských kurzů. Spoluúčast rodičů je 5 950 korun, zbytek hradí radnice.

„Kromě toho připravujeme na Horském hotelu ještě jazykové kurzy pro děti ukrajinských uprchlíků. V plánu jsou dva turnusy od 15. do 21. srpna a od 21. do 27. srpna, program má kombinovat formální a neformální výuku. Výši spoluúčasti rodičů a další podrobnosti aktuálně dáváme dohromady," sdělil tiskový mluvčí Jan Hamrník.

Praha 12 dává přímou pomoc rodinám, které mají děti v pěstounské péči, kdy městská část jejich pobyty na táborech proplácí. „Dotací v částce 10 tisíc korun bylo podpořeno také 9 pořadatelů příměstských táborů, díky které mohou výslednou částku za tábor ponížit. Vlastní tábory nepořádáme. Rodiče ale mohou žádat o příspěvek na tábor u některých zdravotních pojišťoven," vysvětlil radní Petr Prchal (TOP 09).

Úřad městské části Praha 14 se v rámci prevence kriminality, za finanční podpory Magistrátu hl. m. Prahy, věnuje dětěm a mládeži ze znevýhodněného prostředí. „Pokračujeme v dlouholeté tradici v realizaci preventivních aktivit, které jsou určeny pro tzv. sídlištní děti ohrožené rizikovým chováním a sociálním vyloučením. Počítáme s uskutečněním jednoho táborového letního pobytu, jedoho příměstského tábora, čtyř víkendových pobytů a 12 navazujících aktivit. Rodiče či zákonní zástupci přispívají finanční částkou v řádech set korun. Tato spoluúčast je v porovnání s náklady symbolická, má však význam z hlediska spolupráce s rodiči při zajištění účasti dětí na pobytech," vysvětlila tisková mluvčí Veronika Berná.

Na osmnáctce platí konkrétní služby

Praha 18 má pro tyto účely od roku 2016 zřízený Humanitární fond. Poskytuje z něj pomoc občanům osmnáctky v mimořádných závažných případech, při řešení tíživých nebo neočekávaných sociálních situací.

„Občané, kteří požádají o pomoc, nedostanou k dispozici peníze, ale je jim zaplacena konkrétní služba, o kterou žádají, jako jsou nákup základních životních potřeb, zaplacení obědů ve školním zařízení, poplatky za družinu či právě úhradu tábora,“ napsala tisková mluvčí Gabriela Vodičková.

Praha 20 zřizuje Dům dětí a mládeže, které pořádá letní i příměstské tábory za příznivější ceny. Zároveň formou dotační podpory finančně pomáhá i organizátorům dětských táborů

"V případě, že rodina nedosáhne na pomoc od státu, lze v odůvodněných případech volit podporu formou poskytnutého finančního daru, který rodině poskytne městská část, a to i na takovýto účel," uvedla Monika Brzkovská, vedoucí odboru sociálních věcí a školství Prahy 20.

„V rámci dotačního programu Městská část Praha 22 podporujeme kulturní, společenské a sportovní aktivity, které umožňují zapojení většiny obyvatel. Každý má možnost si pak vybrat z celkem široké nabídky. V Praze 22 se na léto chystá několik příměstských táborů organizovaných právě spolky různých druhů," sdělila tisková mluvčí Veronika Blažková.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky tábory, městské části, pomoc, finance, dotace, děti

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.