neděle 26. června 2022 Adriana

Do Brna přijeli první ukrajinští psi. Útulek je nabídne k adopci

Do moravské metropole zavítala zvířátka z Ukrajiny. Jako první dorazilo pět psů, kterých se ujali krátce po příjezdu brněnští strážníci. Do Brna voříšky přivezla dobrovolnice. Po vyšetření na vzteklinu a případném očkování čeká uštěkané hosty desetidenní karanténa. Až ji dokončí, nabídne křížence k adopci.

V Útulku pro opuštěná zvířata Městské policie Brno, který pro tvory z válečně oblasti vyčlenil třicet míst už v březnu, dočasně přebývají čtyři ukrajinští psi. Původně patřili ženě, která v zemi zasažené válkou také provozuje útulek. „Jeden z dobrovolníků na internetovém fóru zaznamenal, že majitelka útulku shání pomoc a místo, kde by zvířata mohla nechat. Skrz něj jsme se s ní propojili a domluvili další postup,“ vysvětlila vedoucí útulku Petra Volešová.

Přes hranice převezla hafany dobrovolnice, která se nakonec rozhodla si jednoho vzít domů. Do nového dočasného domova tak dorazili čtyři zhruba rok staří psi, všichni ze stejného vrhu. Přestože jsou zatím stále trochu vystrašení, podle mluvčího brněnských strážníků Jakuba Ghanema je vidět, že jsou na kontakt s lidmi zvyklí.

„Několik týdnů se nacházeli v prostředí, kde neměli dostatek krmiva a potřebné veterinární péče. Je tedy pochopitelné, že jsou stále trochu plaší. Každým dnem se ale jejich stav zlepšuje,“ okomentoval.

Psy trápí zuby

Potvrdila to i veterinářka Lenka Pokorná, která čtyřnohá zvířata vyšetřila. Zdravotně jsou podle ní až na pár ulámaných zubů v pořádku. „Mají jen menší povrchové ranky a jsou lehce vystresovaní. Lekají se hlasitých zvuků a jsou ve střehu, jestli se jim neubližuje. Jinak se ale mazlí a jsou velmi přátelští,“ uvedla.

Ačkoliv je podle Ghanema těžké odhadnout, kdy do útulku doputují další mazlíčci, tato čtveřice sourozenců v něm nemůže zůstat déle než patnáct dní. Strážníci je proto nabídnou k adopci na svých webových stránkách. Ideální nový domov by kvůli nedávným nepříjemným zážitkům našli všude, kde je klid. „Dobrá by byla třeba nějaká klidnější rodina nebo starší lidé s domem a zahradou. Zkrátka ne nikde, kde je velký ruch,“ uzavřela Pokorná.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto MP Brno/Jakub Ghanem

Štítky Brno, městská policie, strážníci, Ukrajina, psi, útulek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Martin Vaněk

Jen pět? Nezapomenuli jste započítat i ty v luxusních autech, kteří tu vysávají náš sociální systém díky naší vlastizrádné vládě?

pondělí, 16. května 2022, 20:14

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.