sobota 13. srpna 2022 Alena

Česko začne opravovat tanky a další vojenskou techniku z Ukrajiny

Pomoc, kterou český obranný průmysl poskytuje Ukrajině, se významně rozšíří. Nově totiž bude Česko opravovat ukrajinské tanky a další vojenskou techniku, a to díky českým podnikům na území České republiky a Slovenska. Zaměří se na větší a generální opravy.

O pomoc s opravami požádala Ukrajina jako první Česko

Na prosazení nové formy pomoci se podílelo Ministerstvo obrany a Agentura pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS), jejímž prostřednictvím realizace probíhá.

„Česká republika byla první partnerskou zemí, kterou ukrajinská strana oficiálně oslovila s požadavkem na vzájemnou spolupráci českých a ukrajinských firem při opravách pozemní techniky, kterou je nutné zprovoznit, či která byla poničena v bojích,” uvedla ve zprávě pro novináře ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Podle ní jde o další příklad české pomoci Ukrajině proti agresi Ruské federace.

Půjde o rozsáhlé a generální opravy

Prvním konkrétním krokem jsou opravy tanků T-64, které zrealizuje skupina Czechoslovak Group. V budoucnu se podle ministerstva mohou opravy rozšířit i na další typy techniky, ve hře jsou koloví obrněnci typových rodin BRD a BRDM. Časem se do projektu mohou zapojit i další společnosti.

„Díky úsilí Ministerstva obrany, zejména paní ministryně Jany Černochové, náměstka Tomáše Kopečného a agentury AMOS, se podařilo významně rozšířit pomoc, kterou český obranný průmysl poskytuje bojující Ukrajině. Administrativa a koordinace spojená s projektem servisu ukrajinské techniky je velmi náročná,“ uvedl v tiskové zprávě Richard Kuběna za Czechoslovak Group.

Česko se bude věnovat pouze rozsáhlejším opravám včetně generálních oprav a dlouhodobě skladované techniky. Drobné poruchy a poškození budou nadále opravovat Ukrajinci vlastními silami.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto FB Ministry of Defense of Ukraine

Štítky válka na Ukrajině, armáda, tank, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.