čtvrtek 19. května 2022 Ivo

Dvacet milionů za banální dílo? Výtvarníci kritizují neziskovku i Brno za sochu pro Mendlovo náměstí

V příštím roce oslaví Brno výročí narození otce genetiky Gregora Johanna Mendela, který se do světových dějin zapsal díky svým pokusům s křížením hrachu. Připomenutím života a díla opata má být také jeho nová socha. S Hrachovinou podle návrhu umělce Jaromíra Garguláka ale nesouhlasí skupina odborníků.

Umělci, akademici i teoretici výtvarného umění. Čeští odborníci kritizují v otevřeném dopise primátorce Markétě Vaňkové (ODS) a zástupcům Augustiniánského opatství sv. Tomáše na Starém Brně výsledek veřejné soutěže na sochu pro Mendlovo náměstí. Průchozí bronzový monument Hrachovina, který vyroste v centru Brna, pokládají signatáři za doslovně ilustrativní až banální. 

Návrh monumentu podle sochaře Jaromíra Garguláka, jenž je nositelem ceny Masarykovy akademie umění v Praze a vystavuje v českých i světových galeriích, se skládá ze čtyř samostatných objektů připomínajících Mendelův výzkum genetiky. Sousoší vévodí znázornění křížení alel při úplné dominanci. Podle autorů otevřeného dopisu je ale vybrané dílo, jehož cena bude dvacet milionů korun, zklamáním a má podprůměrnou uměleckou kvalitu.


Návrh díla Hrachovina.

Soutěž vyhlašovala neziskovka

Odborníkům se nelíbí, že se vyhlašovatelem soutěže nestalo město Brno, ale organizace Společně, jíž podle nich chybí dostatečné zkušenosti s podobným typem akcí. „Soutěžní podmínky obsahovaly řadu problematických faktorů, jako například menšinové zastoupení odborné veřejnosti v soutěžní komisi, absenci architektů, kteří jsou autory návrhu rekonstrukce náměstí, příliš krátkou dobu na zhotovení finální realizace a další,“ popisují členové výtvarné obce.

Ředitel neziskové organizace Jakub Carda za Společně řekl, že podmínky soutěže byly známé půl roku a nikdo proti nim nic neměl. „Dílo už se vyrábí a není cesta, jak tam něco měnit. Máme dobré reakce od lidí. Mrzí mě, že se to někomu nelíbí. Ale kdyby se část těchto lidí přihlásila, mohlo být více návrhů a porota mohla vybrat někoho jiného," uvedl. 

K situaci se vyjádřila také primátorka. „V porotě byli zastoupení klíčoví odborníci na všechny důležité hodnocené aspekty. Jako její členka mohu potvrdit, že finální výběr byl velmi detailně diskutován," řekla za město Brno, které do sochy investuje deset milionů korun, Vaňková.

Dvousetleté výročí narození vědce a kněze Gregora Johanna Mendela zařadila Výkonná rada Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu na seznam výročí UNESCO. Oslavy, které se uskuteční právě za organizace Společně, se v Brně odehrají ve velkém. Součástí jsou archeologické výzkumy, zápůjčka cenné Rubensovy malby nebo úprava Mendlova náměstí, na němž bude stát právě kritizované umělecké dílo. Investice se vyšplhají do desítek milionů korun.

Pod kritickým otevřeným dopisem je prvním podepsaným architekt Zdeněk Fránek, který byl předsedou soutěžní poroty, jež ve prospěch Garguláka rozhodla s těsným rozdílem hlasů. Na seznamu je také Milan Houser z Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického nebo ředitelka Domu umění města Brna Terezie Petišková. „Bylo by lepší, kdyby se návrh v této podobě nerealizoval," řekla k věci.

Signatáři dopisu chtějí revizi výsledků soutěže, a to kvůli vzhledu vítězné plastiky, její ceně i Mendelovu renomé. „Vzhledem k rozsahu a významu soutěže doporučujeme také transparentně uveřejnit všechny soutěžní návrhy a slovní hodnocení poroty," napsali ve stanovisku.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Magistrát města Brno

Štítky umění, otevřený dopis, socha, mendel

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.