neděle 26. června 2022 Adriana

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se od ledna zvýší

Od 1. ledna budou mít zákazníci na trhu s energiemi vyšší ochranu, změnu přináší novela energetického zákona, která vstoupí v účinnost začátkem příštího roku. Dodavatelé energií například budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu už stačit nebude.

Novela zákona rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Zvýšení ceny za dodávku elektřiny nebo plynu nebo změnu jiných smluvních podmínek musí nově dodavatel oznámit zákazníkovi nejpozději 30 dní předem. Pokud tak neučiní, nesmí vstoupit v účinnost. Nesouhlasí-li zákazník se změnami, může smlouvu bez sankcí vypovědět nejpozději deset dní před vstupem v platnost.

Zastánci adresného doručování odmítli již dříve tvrzení dodavatelů energií, že změnu ceny budou muset posílat doporučenými dopisy a náklady pak promítnou do ceny energií. Firmy ČEZ, E.ON, innogy a Pražská energetika tyto náklady v dopise poslancům vyčíslily na zhruba 60 milionů korun ročně. Informaci o změně ceny lze podle tvůrců úpravy zákazníkovi poslat e-mailem nebo obyčejným dopisem.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí také registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zákazník bude mít také právo vědět, kdy přesně mu končí závazek ze smlouvy, a dodavatel bude mít povinnost mu to sdělit. Určena je nově i maximální délka smluv na dobu určitou, která může dosahovat nanejvýš 36 měsíců, poté se smlouva považuje za za smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou. Zpřesněny jsou také lhůty pro odmítnutí automatického prodloužení smlouvy. Smlouvu, ve které je sjednáno prodloužení doby trvání závazku ze smlouvy bez výslovného souhlasu zákazníka, je klient oprávněn závazek ze smlouvy bez postihu vypovědět kdykoliv až do 12. dne před uplynutím sjednané doby trvání závazku.

Hodnocení článku je 72 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, energie, trh, zákon, spotřebitelé

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.