pátek 22. října 2021 Sabina

Vláda navrhla Zemanovi vyznamenat velitele jednotky z Afghánistánu

Vláda navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal velitele jednotky Vojenské policie KAMBA. Důvodem je, že svou rozhodností a statečností při evakuaci z Kábulu dokázal zachránit 140 Afghánců, uvedlo ministerstvo obrany. Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Novinářům to sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Příslušníci týmu Vojenské policie a další členové armády, kteří se podíleli na evakuaci z Afghánistánu, již byli oceněni například premiérem Andrejem Babišem (ANO) nebo Metnarem.

Metnar na twitteru uvedl, že Zemanovi vláda navrhne udělit vojenskému policistovi medaili Za hrdinství. "Dokázal nejen úspěšně řídit evakuaci na letiště, ale s nasazením života poté úspěšně dostal k letadlu 140 lidí - místní spolupracovníky a jejich rodiny," napsal ministr.

Velitel Z. P., jehož celé jméno ministerstvo z bezpečnostních důvodů nezveřejnilo, velel 11. jednotce Vojenské policie. V Kábulu měla na starosti ochranu velvyslance a české ambasády. Po obsazení Afghánistánu Tálibánem jednotka evakuovala velvyslance i důležité vybavení ambasády. Zároveň se její členové podíleli na evakuaci afghánských spolupracovníků České republiky a jejich rodin, kterým hrozila od Tálibánu smrt.

"Prokázal vysokou profesionalitu, rozhodnost a osobní statečnost při evakuaci zastupitelského úřadu ČR v srpnu tohoto roku. S nasazením vlastního života zahájil přímé několikahodinové vyjednávání s ozbrojenci hnutí Tálibán za účelem evakuace nejen zastupitelského úřadu, ale také spolupracovníků českých ozbrojených sil a jejich rodinných příslušníků," uvedl Fajnor. "Svojí rozhodností a statečností při vyjednávání tak dokázal zachránit 140 místních obyvatel, kteří byli postupně letecky přepraveni do ČR," dodal.

Velitel jednotky po návratu popsal dramatické okolnosti evakuace médiím. Řekl, že poté, co Tálibán obsadil okolí kábulského letiště, odkud se Česko snažilo odvézt své afghánské spolupracovníky, vypravil se na kontrolní stanoviště Tálibánu. Po několika hodinách vyjednávání se mu podařilo domluvit, že tálibové na letiště pustili desítky afghánských spolupracovníků i s rodinami. S táliby jednal sám, ze vzdálenosti několika desítek metrů ho kryl další český vojenský policista. Později na místě byli i další členové jednotky, kteří pomáhali s převodem Afghánců i se zajištěním bezpečnosti.

Státní vyznamenání uděluje prezident republiky zpravidla 28. října. Návrhy může dostávat od vlády, Sněmovny, Senátu i od obyvatel. Rozhodnutí o udělení vyznamenání je na něm, musí ho kontrasignovat premiér.

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto army.cz

Štítky ČR, Afghánistán, vláda, armáda, Zeman, ocenění

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.