pátek 22. října 2021 Sabina

Šéf českého hokeje Král byl podle Sportu spolupracovníkem kontrarozvědky StB

Předseda českého hokejového svazu Tomáš Král byl podle deníku Sport za minulého režimu tajným spolupracovníkem kontrarozvědky StB. S odkazem na dokumenty v Archivu bezpečnostních složek list napsal, že Král během povinné vojenské služby donášel na svého nadřízeného a udal vojína, který "udržoval kontakty do kapitalistických zemí". Král v prohlášení pro Sport uvedl, že s vojenskou kontrarozvědkou byl v kontaktu coby pracovník organizačně právního oddělení. S civilní StB podle svého vyjádření neměl nikdy nic společného.

Tomáš Král je prezidentem Českého svazu ledního hokeje od roku 2008. V dětství a v mládí hrál na nižší výkonnostní úrovni fotbal a lední hokej, na ligové úrovni tenis. Později se účastnil okruhových závodů Ford Fiesta Cup.

V Archivu bezpečnostních složek je veden jako agent Státní bezpečnosti (vojenská kontrarozvědka) s krycím jménem „Renáta“.

"Na základní vojenské službě jsem byl po přijímači u tankové jednotky převelen k útvaru č. 5937, na organizačně právní oddělení velitelství 19. motostřelecké divize v Plzni. Jako čerstvě vystudovaný právník se specializací na trestní právo jsem byl zařazen do skupiny, která vyšetřovala trestnou činnost týkající se ochrany státního tajemství a závažných obecných trestných činů v armádě. Spolupracovali jsme přitom s příslušníky vojenské kontrarozvědky a s tím souvisí i evidence v protokolech svazků vojenské kontrarozvědky, tehdejší III. správy SNB," uvedl Král.

Podle spisu absolvoval během necelého roku 22 konspirativních schůzek a předával informace ze soukromí svého nadřízeného, namaloval plánek jeho bytu, umožnil vojenské kontrarozvědce získat jeho klíče a instalovat odposlech. "Kategoricky popírám, že bych postupoval tak, jak je nepravdivě uvedeno v záznamech. Naopak. Osobu, o kterou se jedná, ... jsem o zájmu VKR o ni obratem informoval, domluvili jsme se, jak budu v komunikaci s VKR postupovat, a nikdy jsem neučinil nic, čím bych dohodu porušil a prověřovanou osobu poškodil," napsal předseda hokejového svazu v tiskové zprávě.

Král uvedl, že s příslušníky kontrarozvědky byl v kontaktu jen během působení na právním oddělení divize od června 1987 do března 1988, kdy jeho základní vojenská služba skončila. "Potom jsem již v žádném kontaktu s vojenskou kontrarozvědkou ani jinou složkou StB nebyl, což dokládá mimo jiné archivace svazku. O evidenci ve svazcích VKR jsem v době základní vojenské služby ani později nevěděl, s odstupem doby ji ovšem vzhledem ke služebnímu zařazení v armádě považuji za logickou," napsal Sportu Král.

Sedmapadesátiletý advokát Král stojí v čele českého hokeje 13 let. Bývalý útočník a současný televizní expert Milan Antoš ho vyzval k rezignaci. "Jestli jde o pravdivé informace, asi by měl odstoupit. Pokud v minulosti dělal věci, které nejsou v jednadvacátém století přípustné, měl by si z toho sám vyvodit nějaký závěr a postavit se k tomu," citoval Antoše web iDNES.cz.

Naopak Jaromír Jágr prohlásil, že ho Králova kauza nezajímá. "Noviny jsem četl naposledy v roce 1998, tohle nečtu. Nevím o tom. Navíc mě to nezajímá. To, že někdo něco napíše. Já jsem si zvyknul," řekl novinářům majitel kladenského klubu.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto hokej.cz

Štítky Sport, hokej, ČSLH, Král

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.