středa 22. září 2021 Darina

Tálibánci našli zásoby alkoholu na českém velvyslanectví. Jde o standardní výbavu úřadu, vysvětluje ministerstvo

Sociální sítě tento týden obletělo video původně publikované twitterovým účtem Pamir News, na němž tálibánci důkladně prohlíží údajný sklad s alkoholem v domě bývalého afghánského ministra zahraničí Salahuddína Rabbáního. Na záběrech jsou zřetelně viditelné lahve Becherovky, rumu Božkov nebo plechovky Plzeňského Prazdroje. České ministerstvo zahraničních věcí později potvrdilo, že nejde o záběry z domu bývalého ministra, ale o budovu patřící k dočasně uzavřenému českého velvyslanectví v Kábulu. Podobný sortiment v prostorách zahraničního úřadu je podle slov tiskové mluvčí ministerstva zahraničních věcí běžný.

„Jedná se o standardní výbavu každého zastupitelského úřadu ČR v zahraničí. Samozřejmě, že v je třeba vždy přihlédnout k místním kulturním poměrům. Vzhledem k tomu, že ambasáda pořádá i recepce a společenské akce pro ostatní zahraniční delegace, je toto pohoštění běžné. Stejně vybaveny jsou i ambasády jiných států v zahraničí,“ potvrdila redakci mluvčí ministerstva Eva DavidováReakce na sociálních sítích se totiž pozastavovaly nad množstvím alkoholu, který v prostorách zahraničního úřadu tálibánci objevili.

Na video v Česku jako první upozornil portál Aktuálně.cz. „Můžeme potvrdit, že na zveřejněných záběrech jsou prostory dočasně uzavřené české ambasády v Kábulu,“ uvedla česká diplomacie krátce po zveřejnění videa. Tím také vyvrátila spekulaci, že jde dům bývalého afghánského ministra Rabbáního.

České velvyslanectví v Kábulu bylo dočasně uzavřeno na konci srpna. Jeho agendu převzal zastupitelský úřad v pákistánském Islámábádu. Diplomaté byli z Afghánistánu evakuováni kvůli kritické bezpečnostní situaci v zemi.

Budova velvyslanectví v afghánské metropoli byla podle ministerstva zajištěna tak, aby nemohla být zneužita. Český velvyslanec Jiří Baloun nyní plné své pracovní úkoly z Prahy. Podle jeho slov pro ČTK při opuštění ambasády musel s vojáky odvézt důležité vybavení včetně pokladny, záznamových zařízení, paměťových disků nebo částí přístrojů. Další vybavení muselo být zničeno. Z Kábulu přivezl také vlajky České republiky, Evropské unie, NATO a Afghánistánu, český státní znak a plaketu označující budovu velvyslanectví.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pamir News

Štítky Afghánistán, MZV, Kulhánek, diplomat, Baloun, Kábul, Tálibán, alkohol

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.